İhraç edilen sağlık personeli özel sektörde çalışabiliyor, MEB izin vermiyor

15 Temmuz sürecinden sonra yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilen MEB personeli başta olmak üzere kamu personelleri için özede çalışma imkanı kurumlara göre değişiklik gösteriyor.

İhraç edilen sağlık personeli özel sektörde çalışabiliyor, MEB izin vermiyor

İhraç edilen sağlık personeli özel sektörde çalışabiliyor, MEB izin vermiyor

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Valiliklere gönderilen yazıda, meslekten ihraç edilen sağlık personellerinin özel sektörde çalışabileceği belirtildi. Meslekten ihraç edilenlerin özel sektörde çalışmasında engel bulunmadığı ifadesine yer verilirken, 672 sayılı KHK örnek verildi. 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (672 sayılı KHK) ile kamudan görevinden meslekten ihraç edilen doktor, diş doktoru ile diğer sağlık personellerinin özelde çalışabileceği belirtildi.

MEB, İHRAÇ EDİLENE ÖZEL SEKTÖRÜ KAPATIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslekten ihraç edilen öğretmenin özel sektörde çalışabilmesi adına sorduğu soruya olumsuz cevap vermişti. Meslekten ihraç edilen MEB personeli tarafından verilen dilekçeye Bakanlık tarafından verilen cevapta kısaca FETÖ’den ihraç edilen kişi terör örgütü ile irtibatı olduğu değerlendirilmekte olduğundan özel okullarda, etüt merkezlerinde çalışamaz açıklaması mevcuttu. MEB tarafından verilen bu cevap 11 Kasım 2016 tarihinde ihraç edilen öğretmene verilmiş olup bu bilgi Saygı Öztürk adlı gazetecinin geçmiş dönemlerinde kaleme aldığı köşe yazısında yer almaktadır. MEB yazısında; meslekten ihraç edilen öğretmen özel okullarda, etüt merkezlerinde çalışamaz diyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI; İHRAÇ EDİLEN ÖZELDE ÇALIŞIR

MEB’in ihraç edilen personeline verdiği cevapta ihraç edilen öğretmenin kendi alanı ile ilgili özel sektörde çalışamayacağı belirtilmiş olsa da bu konuda Sağlık Bakanlığı farklı bir görüş belirtmiştir. Sağlık Bakanlığı meslekten ihraç edilen sağlık çalışanlarının özel sektörde çalışabileceğini belirtmiştir.

sağlık bakanlığı meslekten ihraç resmi yazı
Sağlık Bakanlığı Personeli İhraç Yazısı

FARKLILIK VAR

www.ogretmenlericin.com olarak incelediğimizde Milli Eğitim Bakanlığı ihraç edilen öğretmeninin alanı ile ilgili bir özel kuruluşta, özelde çalışmasına izin vermezken, Sağlık Bakanlığı meslekten ihraç edilen sağlık personelinin özelde çalışacağını, bu konuda kamudan çıkarılmasının engel teşkil etmediğini belirtmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

25 yorum

 1. Allah rizasi icin özel hastanelerde çalişmamiz için firsatlar verin önümüzü açin Allah Rizasi için diyorum. Daha ne deyimki bilmiyorum.Biz de bu ülke nin evladiyiz bankada 3 kuruş paramız var diye ihrac edilip acliga yoksulluga mahkum edildik. Hic kimsenin vijdani sizlamiyor mu???

 2. aihm kararlarından korkunç tazminatlar çıkacağını bildikleri için Türkiye AİHM sözleşmesini tek taraflı olarak feshedecektir.

  • Neye gore konusuyorsunuz tek taraflı fesih oyle cani istedigi zaman olmuyor.. milletin moralini sahsi dayanaksiz fikirlerle bozmayınız.

 3. AYM sonuçlanmadı fakat konjektör geregi karar verilmezse AİHMe gidilebilir. beylerin keyiflerini bekliyecek degiliz. red edilirse AHİM gene müracat hakkı var

  • Tabiki müracaat edebiliriz ama avukatım bunun ise yaramayacağını ilk önce iç hukuku beklememiz gerektiğini söyledi.
   Allah sonumuzu hayretsin.zaten buda 2 3 seneyi bulur herhalde bu şekil de olursa

 4. Hukukta bile ikincilik. A ya göre farklı B şahsa göre farklı hukuk. Sevsinler böyle siyasi islamcıların hukukunu, adaletini…

 5. Şimdiye kadar destekledigim hükümet tarafından arkadan vurulduk. yasal olan sendika ve bankadan dolayı ayrıldıgım halde cüzzamlı gibi damgalandık. özelde de çalıştırılmamak ayrı bir zulum. AİHM müracatımı yaptım. tazminatları bu kararı verenlerin ödemesini isterim.

  • İç hukuk u tükettinizmi hocam?
   Bütün mahkemeler Red kullanıyor khk lar meclisden geçmediği için.
   Meclisden geçecek ki bize mahkeme kapıları açılacak. Sonunda aihm.(bizim mahkemelerimizden sonuç alamaz isek)
   Meclisden gecmez ise zaten ohal bitince khk lar iptal…

 6. Egitim bir sen başkani Ali bey sizden ricam madur ve mazlum insanlara sahip cikmanizdir.yetkililerle görusup sendika ve banka kriterini ihraç sebeplerinden çikartmanizdir.meb.bakanina sorun sendikaya izin vererek devlet halkina tuzak mi kurdu.bank asyadaki paralar ödenmeye başlandi.hesabi var diye insanlari niye ihraç ettiniz.ölum yokmu?siz ölmeyecek misiniz.Evinizde rahat uyuyabiliyor musunuz?Allah bütün madurlarin yardimcisi olsun….

 7. İhraç olmuş değerli arkadaşlar,
  Bizim gibi alnı secdeye değmiş devlet yetkililerinin ihraç kararında atılan memurları ‘terbiye etme’ maksadı güttüklerini düşünüyorum.(Online ortamda ilk defa yazıyorum)
  DEvletin bağımsızlığı ve bekası için bizim de bilemeyeceğimiz ve açıklanması da mümkün olmayan birtakım tehdit ve tehlikeleri görebilmemiz için bir mühlet vererek ‘adam etme’ politikası güdüldüğünü düşünüyorum.
  Bu süreçte canına kıyan ya da isyan eden kimselere Allah merhamet etsin.Lakin sabır her derdin ilacı gibi gözüküyor.
  Kanunen bir suça bulaşmadığımız malum.Lakin makul şüphe kapsamı içinde işimizden atıldık.Suça bulaşmışlar bertaraf edildikten sonra geriye kalan kimseler üzerinden makul şüphe izale olacak ve inşaallah vazifelerimizin başına tekrar döneceğiz.
  Zannedersem sayın Canikli’nin açığa alma sürecinin başlarında ‘Bu insanların çoluk çocuğu var.Gri memurluğu düşünüyoruz.’gibi ifadeleri bir planın olduğunu ve daha sonra değişikliğe gidildiğini gösteriyor.Yani zaman ile imtihan ediliyoruz.Lütfen sabır.Ananızın ak sütü gibi helal olan memuriyetinize halel gelmez,gelmeyecektir.
  Benim tahminime göre öğretmenler için iade kararları 2.dönem öncesi ve belki bir kısmı sonrası hızlanacaktır.Meclis oylamasını da unutmayalım.KHK kanunlaşmadı henüz.Yasalaşma sürecinde listeler tekrar gözden geçirilmiş(bu esnada suça bulaşan-bulaşmayan iyice netleşecektir) olarak kanunlaşacaktır.
  Ümidinizi kaybetmeyin.
  Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi ‘Her olayın bir surî bir kaderî sebebi vardır.’ Başımıza gelen bu musibet yine üstadın buyurduğu gibi ‘Gizli günahlarımıza keffaret olması için kader-i İlahînin bir hükmüdür.’ diye düşünelim.
  Her hadise hatta her yaprak Allahu Teala’nın haberi olmadan düşmez,hareket etmez.Allah’ı bizden bihaber zannederek feleğimizi şaşırmayalım.Yine bu süreçte görüyoruz ki Rabbimizin şefkat ve merhamet eli adeta başımızın üstünde dokunuyor gibi.İmanınızın taze ve diri kalması için manevi beslenmenize dikkat ediniz.
  Gözünüzü biraz daha açarak Rabbim bu sınayışla acaba benden ne istiyor deyiniz.
  Senden gelen hil’at de olsa,kefen de olsa;gül de olsa,diken de olsa hoştur deyip Rabbin hükmüne asla isyan etmeyiniz.Ancak tedbiren gerekenleri de ihmal etmeyiniz.Suri nedene karşı yapılması gerekenleri zaten hukuk içinde kalarak zaten yaptık,yapıyoruz.Kaderî sebebi de bulmaya çalışalım.
  Üzülmeyiniz.Allah gariplerle beraberdir.Mazlumlarla beraberdir.Mağdurlara el uzatacaktır.Hükümetimizin de bu işin içinden bir an evvel sıyrılması için de dua edelim.Sapla saman karışıklığını gidersin.Allah’a emanet olunuz.

 8. Yıllarca sohbete giden,çocuğunu fetö nün okullarına gönderen ,gazete dergi alan burs verenler açığa bile alınmadı çünkü sendika üyeliği yok.Bizimse tek suçumuz yasal olan sendikaya üye olmak ve istifa etmek.Allah a havale ediyorum.

 9. Bu kadar insanın ahı tutar. Biz vatanın evladı değil miyiz?Sendikaya açarak bize tuzak mı kurdunuz?Allah hepimizi aydınlığına çıkarsın.Adl olan Allah ın adaleti elbet tecelli edecektir. Allah dayanma gücü versin.

 10. Sağlık bakanlığında 15temmuza kadar sendikaya üye olanlardan ihraç olmayan var.Bizzat şahit oldum.ihraç olsun demiyorum .Bu yaşadıklarımı hiçbir masum yaşasın istemem.ama meb de 1ay kalıp ihraç edilen de var.Sayıca fazlayız ve bir sürü atama bekleyen öğretmen var diye mi bu vicdansızlık 7aylık sendika üyeliğinden başka hiç birşeyim yokken çocuklarımın gözü önünde evime gelen polisler tarafından adi bir suçlu gibi götürüldüm.Kapı zili çalmasından çocuklarım korkar oldu kulaklarını kapatıyorlar ailecek hepimizin psikolojisi bozuldu.ihraç yada açığa alınanlara tedbiren uygulanıyormuş.kime ne yaptık yarab diyorum.Hayatımızda silah görmüş insanlar değiliz.çocuklarımıza hep doğru dürüst ahlaklı olmaları için eğitim vermeye çalışan sıradan insanlarız. Emniyetle bu zamana kadar hiç işim olmamıştı nezareti de görecekmişiz .Çocuklarımın bu yaşta böyle olaylara tanık olmasına çok üzülüyorum.

 11. Borçlar ihtiyaçlar çalışmaya mecburuz ama nerde.Etüt merkezleri almıyor farklı iş kolları başımız yanar diye asgari ücretli işi vermiyor.Iş kura başvuru yapılmıyor.Allah aşkına ne yapalım. Hergün tükenen umutlarimla 2 cocugumla. ..Rabbim diyorum

 12. Darbeye katilanlar ve telefonun blok bulunanlar zaten suylu biliyoruz cezalarlarini cekiyorlar sendikadan ve bakadan kimse suclu olamaz çünkü bunları devlet açtı kapatsaymiz zamaninda darbeyimi bekliyormus insanlari suclamak icin unutmayın bu vatan hepimizin Atatürk sayesinde istemiyorsanız Türk vatandaşligindan cikarinda herkes basinin cagresine baksin bu devlet hepimizin unutmayin adalet istiyoruz tabi kaldiysa ama allay büyük tür

 13. İade olmaktan geçtim özelde bari çalışmamıza izin verseler de en azından mesleğimizi yapsak. Tabi ne de olsa öğretmen çok ondan değerimiz yok.

 14. Bu ne yaaa? İnsanlardan ne istiyorsunuz? Belki sonunuzu hızlandırıyorsunuz. Ne derdiniz ne? Eyy insaflı, vicdanlı insanlar bu ne? Bugün konuşmayacaksanız ebediyen konuşmama cezası alacaksınız. Zaten konuşursanız duruma göre konuşan ikiyüzlü sayılacaksınız. Konuşma zamanı bugündür. Bu zulüm neden? Muhafazakârların en büyük handikabı zulme karşı dur diyecek önderlerinin olmamasıdır. Herkes menfaatine bakıyor. Yani bu zulme hayır diyecek bir alimimiz yok mu? Yarın ortalık durulduğunda saatlerce nutuk atacaklar. Kardeşim bizim suçumuz yok. İllahi bizi cezalandıracaksanız verin bizi mahkemelere bir sendika üyeliğinden bizi assınlar. Buda ebediyyen alnınıza asılmış bir leke olarak dursun…

 15. İade unutuldu.Mağdurlar yok hükmünde.Ses yok.Alkış çok.Adalet şüpheye kurban.Allah yardımcımız olsun gerisi yalan.

 16. Allaha havale ediyorum.canimdan çok sevdiğim eşimin suçsuz olduğu bildiğim için herzaman yanındayım. Herzaman arkasındayım. Meb izin vermiyorsa vermiyor.bizde başka yerde çalışırız. Gerekirse ben çalışır ben bakarım. Hep adam mı çalışacak.sonucda er yada geç eşim aklanacak.suclular ise cezasını çekecek.

 17. Peki ne olacak biz Magdur ogretmenlerin hali…bugun is icin 3 yere gittim ve ret cevabi aldim…ve grurum o kadar incindi ki bir yillik bir sendika uyeliginden geldigim duruma bak…kime kizayim ne yapayim…kendime bile saygim kalmadi…su saatte hala uyumadim ne yapar nasil gecinirim diye…yarin ne yaparda is bulurum diye…cok yorulduk lutfen sesimizi duyurun…Goreve iade lutfen…..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM