DOLAR 5,8968
EURO 6,5040
ALTIN 281,7
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

İnternet hattından dolayı ByLock mağduru olanların durumu

Öğretmenler İçin olarak internet hattından dolayı mağdur olanları birkaç kez dile getirdik. Ekonomik olsun diyerek komşusu ile arkadaşı ile ortak internet kullananlar bir anda suçsuz yere FETÖ’cü oldular. Çünkü internet hattına ortak olan kişi asıl FETÖ’cü.

İnternet hattından dolayı ByLock mağduru olanların durumu
28.11.2016
A+
A-

İnternet hattından dolayı ByLock mağduru olanların durumu

Binaya yeni taşınmış birisi hemen internet hattı olan kişiye ortaklık teklif eder. Ya da çocuğuna bilgisayar almış kişi komşusunun internetini kullanmak ister. Gelen bu tekliflerde genellikle faturayı yarı yarıya ödeyelim ifadesi vardır. Gayet masumane gibi gözüken bu teklif aslında bir suçtur. Bu teklifi kabul etmek başlı başına bir suçtur. Çünkü internet hattı ortak kullanılamaz. Bireysel evde kullanılan internet hatları oraya özeldir. Ticarethane olmadığı için wi-fi hattı ortak kullanıma açılamaz.

BYLOCK MAĞDURLARI

FETÖ için en önemli somut kanıtların başında ByLock uygulaması geliyor. ByLock uygulaması kullandıkları tespit edilen kişiler kamudan direkt ihraç ediliyorlar ve tutuklanıyorlar. ogretmenlericin.com olarak da FETÖ iletişim aracı olan ByLock uygulamasını kullananların gerekli ceza-i yaptırımla karşı karşıya kalması gerektiğini düşünüyoruz ancak burada yetkililerin ortaya çıkan mağduriyetleri de görmeleri ve ona göre işlem yapmaları gerektiği görüşündeyiz. Bu mağduriyetlerin en başında belirttiğimiz üzere ortak wi-fi kullanımı gelmektedir. Ortak internet kullandığımız komşu, arkadaş vs sadece internet hattımızı kullanmamış, bizi de kullanmış. Aylık 30-40 lira internet hattı ücreti ödeyemeyen (!) ve ortaklık teklif eden komşu FETÖ’cü çıktı ancak o değil siz mağdur oldunuz.

KÖŞE YAZISI

YeniŞafak internet sitesinden Bülent Orakoğlu’nun köşe yazısını MEB personeli başta olmak üzere tüm kamu personeli için paylaşma gereği duyduk. Orakoğlu’nun yazısı;

ByLock kullananların tamamı FETÖ’cü

“FETÖ’nün Mason imamları” başlıklı yazımda, ByLock kullanıcılarının bir istisna haricinde tamamının FETÖ’cü olduğunu belirmiştim. Bu tespitimin tek istisnasının ‘Sabit internet hattına ait modemin şifresini komşusu veya yakın akrabasından alıp bu kişilerin güvenini istismar ederek, kendine ait telefon veya bilgisayarlara ByLock uygulamasını yükleyip kullanan FETÖ’cüler olduğuna özellikle işaret ederek bu durumun güvenlik güçlerince tespitinin yapılabileceğini yazmıştım. Bu köşe yazısının Yeni Şafak gazetesinde yayınlanması sonrasında bu konuda sıkıntı yaşadığını iddia eden X şahıs gazetenin ilgili birimlerine başvurarak bu konuda tarafımdan yardım talebinde bulunmuştu. Bu konuda şahsıma yapılmak istenen diğer başvurulara da bir cevap olması ve kamuoyunun da bu konuda temkinli olması açısından aydınlatılması amacıyla (X) şahsın başvurusunu isim ve şehir adlarını kodlayarak aynen yayınlıyorum.

‘Bülent Bey merhaba,

Allah’tan size sağlık, mutluluk ve bereketli bir ömür dilerim.

07/11/2016 tarihli Yeni Şafak Gazetesindeki ‘FETÖ’nün Mason imamları ve Bylock’ isimli yazınızda belirttiğiniz bir konuda yardımınızı talep ediyorum.

Ben X şehrinde İngilizce öğretmenliği yapmaktayım. 19 Temmuz 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından FETÖ suçlamasıyla görevden uzaklaştırıldım. Uzun bir çaba sonucunda evimde kullandığım ve benim adıma kayıtlı olan D-Smart internet ağından Bylock (+eagle) denilen programa girildiği ve yoğun kullanım olduğunu ifade ettiler. Bu durumu değerlendirerek alt katta kiracı olarak oturan FETÖ’cülerin dershanesinde Müdür olan kişinin benim Wi-Fi mi kullanarak bu programları kullanmış olduğunu düşünerek Cumhuriyet Başsavcılığına ve onların yönlendirmesiyle de siber suçlara suç duyurusunda bulundum. Modemi de siber suçlara teslim ettim. 1,5 -2 yıl kadar önce bu şahıs çocuklarının sınav ve okuldaki ödevleri dolayısıyla benden Wi-Fi şifresini istemişti. Defalarca isteyince vermek zorunda kaldım. Bu şahıs darbe girişiminden 2 gün sonra apar topar Ankara’ya taşındığını ifade ederek X şehrinden ayrıldığını ifade etmiştir. Daha sonra öğrendik ki bu şahıs aranan ve firari durumunda olduğundan hakkında mahkeme kararı ile mal varlığına da tedbir konulmuş.

İnternet benim adıma olduğu için suçlama bana yapılmaktadır ve 17 Ağustos tarihinde ev aramam yapıldı bilgisayarım ve cep telefonuma polis tarafından el konuldu. Gözaltına alındım, 7. gün mahkemeye çıkarıldım ve tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla bırakıldım. 3 ay geçmesine rağmen henüz telefon ve bilgisayar çözümlemeleri yapılmadı.

3 ay geçmesine rağmen henüz benim suç duyurumla ilgili bana bir dönüş yapılmadı.

Ben 12 Aralık’ta ağır ceza mahkemesinde silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek ve FETÖ’ye üye olmak suçundan mahkemeye çıkacağım. Milli Eğitim tarafından hala açıktayım.

7/11/2016 tarihli yazınızda gerçek ByLock kullanıcısının belirlenebileceğini belirtmişsiniz. Bu konuda nasıl bir yol ve yöntem izlemeliyiz, nerelere başvurmalı veya ne yapmalıyız?

Bu konuda yardımınızı ve tavsiyelerinizi esirgemezseniz sevinirim.”

Öncelikle, FETÖ ile mücadelede ve FETÖ’ye darbe vurulmasında, terör örgütünün gizli ve kriptolu yazışma sistemleri ByLock ve Eagly şifrelerini kıran MİT’in teknik istihbarattan sorumlu müsteşar yardımcılığı (TİMY) birimini kutlamamız gerekir. FETÖ mensuplarının deşifre edilip devlet kurumlarından tasfiye edilmelerinde belirlenmiş birçok kriterin bir arada olması şartı aranırken ByLock veya Egaly kullanıcılarının deşifre edilmesiyle bu kullanıcıların başka kriter aranmadan FETÖ’cü olduğu kabulü yargı ve polis içinde kesin bir kanaat oluşmasına yol açmıştır. Zira ByLock ve Eagly kullanıcılarının referans ve üç aşamalı şifre sistemleriyle bu programa girebilmeleri bu kanaatin asıl nedenini oluşturmuştur. Ancak bu peşin kabul, programları kullananların deşifresinde başlangıçta bazı önemli hatalara yol açmıştır. Kısa sürede tespit edilen en önemli aksaklığın giderilmesi amacıyla, şifreli programlara girebilen ”gerçek kullanıcıların (FETÖ’cülerin) tespiti” ve tasfiyelerin hakkaniyet ölçütüyle yapılabilmesi için MİT, operasyonel kurumlara brifing vermişti. Bu brifingte kolluk gücünün ve istihbarat birimlerinin, programı kullanan kişiyleabonelik sahibinin aynı kişi olup olmadığını tespit ve teyit etmesi istenmişti.

Gerek ByLock gerekse başka kriterler nedeniyle gözaltına alınan şüphelilerin işlemleri bir yargı sürecine işaret ettiği için, Yeni Şafak’a başvuran (X) şahsın ifadelerini doğru kabul edersek ki tutuksuz yargılanması yargıda ifadelerinin doğru olduğu yönünde bir kanaat oluştuğuna işaret ediyor. Bu durumda şahsın üzerine atılı suçtan beraat etmesi mahkeme kararı ile olacaktır. Muhtemelen siber suçlarla mücadele yetkilileri hazırladıkları raporu şahsın yargılandığı mahkemeye göndereceklerdir. Yine de (x) şahsın bu konuyu bir dilekçe ile mahkeme tarihini de bildirerek siber suçlara bildirmesinde yarar vardır.

Bir musibet bin nasihatten evladır atasözünde anlatılmak istendiği gibi siz siz olun internet şifrenizi kimseye vermeyin.

YORUMLAR
  1. Bylock magduru dedi ki:

    Benim abimde interenet hattını üst kat komşusu ile paylaşıp mağdur olanlardan ne yazıkki.Hayatimiz boyunca bu yapılanmadan uzak durduk ve hiçbir zaman en ufak bir alakamiz dahi söz konusu olmadi.Ve abim ne yazıkki adını bile duymadığımız bu program yüzünden önce ihraç (ogretmendi)edildi ve 5 aydır tutuklu bulunmakta.Abimin cematteki insanlar ile sosyal düzeyde bir arkadaşlığı bile söz konusu değil ve abim hayatı boyunca televizyonunda dahi samanyolu ve türevleri kanalları bulundurmayan biri.Ve şu an başkalarının işlemiş olduğu bir suç yüzünden tutuklu bütün hayatı alt üst oldu ve ciddi anlamda psikolojisi bozulmuş durumda.Cunku abim üst katında oturan polis komsusuna wi-fi şifresini verdi ve o polis memuru şu an tutuklu.Abimin ismi inrtenet aboneliği kapsamında listeye alınmış ve wi-fi den kaynaklı kullanım olduğu da tespit edilmis.Zaten dosyada bu iddia dışında hiçbir yok olamaz da ve o polis memurunun iddianamesi de hazırlanmış telefonunda abim ile intereneti ortak kullandığı tarihte bylock tespit edilmiş.Biz beş aydır savcılığa isim veriyoruz bunun araştırılmasını istiyoruz ancak hiçbir şey yapılmıyor ve abim hala haksız bir şekilde tutuklu bulunmakta.Abimin itibarı zedelendi ve psikolojisi alt üst bir durumda kimseye derdimizi anlatMiyiryuz gerçekler ergec ortaya çıkacak ancak abimin yaşadıklarınin telafisi ne yazıkki yok.Gercekten ne yapacağımızı bilm8yiruz ciddi bir mağduriyet söz konusu ve çok büyük bir çaresizlik yaşıyoruz.

  2. Yeter dedi ki:

    Bylock ta da kriter getirin bu program sayesinde işinden oldu eşim hiç bir şeye katılmadı nerden bilebilir diki kötü bir program olduğunu kamuoyuna yeni duyuru yapıldı insanlar mağdur oldu bunun yüzünden ne olur ayırın gerçek kullanıcı olanları Cumhurbaşkanım ben ım sesimi duy biz vatan haini değiliz o gece bende savundum vatanımı ve çıktım zafer bizim oldu şükürler olsun bidaha yaşatmasın editör duyur sesimizi yalvarıyorum hak yerini bulsun bulacak ta biliyorum ama çok mahduruz hem maddi hem manevi beş kuruş para yok evimizden de olduk yardimmmm ☝☝