İş davalarında zaman aşımı süresi konusunda değişiklik yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu iş davalarının zaman aşım süreleri hakkında değişiklik yapılacağını ifade etti. İş davası zaman aşım süresi 5 ile 10 yıl arasında değişirken yapılacak yeni düzenleme ile birlikte zaman aşım süresi 2 ile 5 yıl arasına düşürülecek.

İş davalarında zaman aşımı süresi konusunda değişiklik yapılacak

İş davalarında zaman aşımı süresi konusunda değişiklik yapılacak

İş davaları zaman aşım süresinde revizyona gidiliyor. 5-10 yıl arasında değişiklik gösteren iş davalarının zaman aşım süresi işçi aleyhine düzenleniyor. Yapılacak düzenlemede zaman aşım süresi 5 yıl olanlar için 2 yıl, 10 yıl zaman aşım süresi olan davaların ise 5 yıl zaman aşım süresine düşürüleceği açıklandı. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu açıklamasında iş davalarının zaman aşım sürelerinin düşürüleceğini belirtti.

TEMSİLCİLER İSTEDİ SÜRE KISALACAK

İş verenlerin istemesi iş dünyası temsilcilerinin talep etmesi üzerine hükümet iş davaları zaman aşım sürelerini kısaltacak. İş davası zaman aşım süreleri düşürülecek. İşçilerin iş verenlere dava açabilmeleri için tanınan zaman aşımı süreleri iş verenlerden gelen talep üzerine değiştirilecek. İş dünyası temsilcileri kendilerine dava açacak işçilere tanınan sürenin uzun olduğunu ve bunun kısaltılması gerektiğini Çalışma Bakanlığına ilettiler. Bakanlık ise bu konuda gerekli çalışmaları başlatacağını açıkladı. Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu imzalı haberde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu iş davası zaman aşım süresinde sürenin düşürüleceğini belirtti.

SUİSTİMAL EDİLİYOR

İş davalarının süreleri için eleştiride bulunan iş dünyası, bu sürenin işçiler tarafından da suistimal edildiği gerekçesini öne sürdü. İş adamları ile bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konuyu iş dünyası ile tartıştı. Sendika temsilcileri ve iş verenler ile yapılan görüşmeler, tartışmalar sonucunda Müezzinoğlu konuyu Adalet Bakanlığı ile görüşeceklerini ve iş davaları zaman aşım sürelerinin kısaltılması yönünde bir sonucun gerçekleşebileceğini vurguladı.

Öğretmenler İçin

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM