Işıl Karakaş; OHAL komisyonu kurulması olumlu, AİHM bloke olabilir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkan Vekili Prof. Işıl Karakaş OHAL komisyonu kurulmasını ve FETÖ soruşturması sonucu yaşanan binlerce meslekten ihracı değerlendirdi. Karakaş açıklamasında Türkiye’de yaşanan bu durumun AİHM’i bloke edebileceğini belirtti.

Işıl Karakaş; OHAL komisyonu kurulması olumlu, AİHM bloke olabilir

Işıl Karakaş; OHAL komisyonu kurulması olumlu, AİHM bloke olabilir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olarak 15 Temmuz’dan sonra gelen şikayetlerin önüne geçmek adına karar aldıklarını belirten AİHM yargıçlarından ve AİHM başkan vekili Prof. Işıl Karakaş, AİHM’e gelmeden önce Anayasa Mahkemesine gidilmesi gerektiğini vurguladı. Karakaş, yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilenlerin gidecekleri bir yargı yolunun öngörülmediğini ifade ederken bu kişilerin Anayasa Mahkemesine gitmesi gerektiğini açıkladıklarını hatırlattı.

İÇ HUKUK YOLUNU TÜKETİN

Öğretmenler İçin olarak daha önceden yaptığımız haberlerde meslekten ihraç edilen MEB personeli ve tüm kamu personellerinin AİHM’ye gitmeden önce iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiğini ısrarla belirtmiştik. AİHM yargıcı Karakaş 15 Temmuz’dan sonra önlerine yaklaşık 65 bin dosya geldiğini belirtirken bu dosyaların incelenebilmesi için Türkiye’de iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiği kararı aldıklarını ifade etti. İç hukuk yolları tüketildikten sonra yani AYM başvurusundan sonra AİHM’ye başvuru yapılması gerektiğini vurgulayan Karakaş, önlerine gelen 65 bin dava olduğunu bunlarla nasıl başa edeceklerinin ise ayrı bir konu olduğunu belirtti.

AİHM: BAŞVURU HAKKI OLMALI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin davalara bakış açısının net olduğunu belirten Karakaş, mağdur olduğunu söyleyen kişilerim başvuru hakkının olması gerektiğine dikkat çekti. Avrupa İnsan Hakları ve hukuk sözleşmelerinin uygulanması prensibinde meslekten ihraç edilen ve suçsuz olduğunu düşünenlere başvuru hakkı tanınmalı açıklamasını yapan Karakaş, kurulması planlanan ve 685 sayılı KHK ile belirtilen OHAL komisyonunun olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi.

İDARİ YARGI YOLU ÖNEMLİ

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) hakkında açıklama yapan Karakaş, OHAL komisyonunun bir yargı organı olmadığını, idari olarak kurulan ve itirazların başvurularının alınacağı bir kurul olduğunu açıkladı. AİHM olarak dikkate aldıkları noktanın ise OHAL komisyonunun vereceği kararlara karşı idari yargı yolunun açık olmasını belirten Karakaş, kuruldan çıkacak karar sonunda yargıya başvurulmasının AİHM için önemli olduğunu açıkladı.

OHAL KOMİSYONUNA BAŞVURU YAPILMALI

Kurulacak olan OHAL komisyonuna başvuru yapılmasının önemli olduğunu, komisyon tarafından alınan karardan sonra da idari yargıya gidilebileceğini açıklayan AİHM Yargıcı Işıl Karakaş, meslekten ihraç edilenler başta olmak üzere ilgililerin bu komisyona başvuru yapmasının AİHM adına dikkate alınacak bir unsur olduğunu belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. sen nasil hakimsin . bu komisyon hukuk yil degil. hukuk yolunun kapali oldugunun kaniti. ayrica bu hakime hanimin esi de ihrac edildi.hukumet yanlisi rahatlatici ifadeler kullaniyor.iyiki oy kullanamayacaksin.musluman hakimlerin olmamasi lazim aihm de. bian once bu surec bitirilmeli.bu komisyon magduriyetleri katlamistir

  2. başbakanın açıklamalarını dinledin mi ışıl hanım diyor ki bu komisyonu ahimin önünü almak için kuracağız , anlayabildin mi adalet için , mağdurlar için değil ahim den tazminat almasınlar diye kurduk diyor , git şimdi diğer arkadaşlarına da anlat bu durumu belki onlar tam anlar .

  3. emsal karar diye birşey yok mu aynı şartlar nedeni ile ihraç edilenler için tek bi karar emsal olur bu mümkün değil mi ?

  4. EVET SAĞLIĞIMIZ GİTTİ MESLEĞİMİN BAHARINDA YAPAMAYACAKSAM ÖĞRETMENLIĞIMI NE ZAMAN YAPICAM?? SAYIN EDİTÖR LÜTFEN DİLE GETİRİN.. KISMİ AF,TEK KRİTERLER DÖNÜCEK ŞUAN HAYATA GEÇIRMİCEKLER DE NE ZAMAN GEÇİRİCEKLER!!! YOKSA KENDİ TABANLARINDAN MİLYON OY GİDECEK!!!!

  5. Arkadaş bu nedir ya..6 aydır bekliyoruz nereye kadar beklıcez sağlığımızı mı kaybedelim hayatımızı bitirdiler evlenecektım evlenemiyorum ısım yok…Allah ım sen varsın haksın inşallah

  6. Bir an once hukuk yolunu acin ki ic hukuk yolu bitsin niye 6 aydir beklendi Aihm e basvurular artinca komisyon karari alindi idare mhk incelemeden red istinaf incelemeden red aym ret ic hukuk yolu kalmadi insallah butun bunlara gerek kalmadan yasal kriterlerle ihrac olanlar ve sucsuz arkadaslar gorevlerine donerler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM