Kamuda artık özel sektör mantığı olacak, kamuyu CEO’lar yönetecek

Kamuda CEO dönemi başlamak üzere. Yapılacak yeni düzenlemelerle birlikte geçmişinde CEO ve üst düzey yöneticilik olan tecrübeli kişiler kamuda görev yapacaklar.

Kamuda artık özel sektör mantığı olacak, kamuyu CEO’lar yönetecek

Kamuda artık özel sektör mantığı olacak, kamuyu CEO’lar yönetecek

Özel sektörde çok önemli görevlerde çalışan ve emekli olmuş kişiler yeni düzenleme ile birlikte kamu yararı için iş başı yapacak ve kamuda etkin verimlilik için görev alacaklar. Hükümetin üzerinde durduğu çalışma ile birlikte kamuda özel sektör mantığı devreye girecek.

KAMUDA KALİTE ARTTIRILACAK

Sabah’ın haberine göre hükümet tarafından yapılacak düzenlemede kamuda özel sektör CEO’ları görev yapacak. 3 yıllık ekonomik program kapsamında hayata geçirilecek uygulamalardan birisi de kamuda nitelikli insan sayısını arttırmak olduğu belirtilirken liyakat sahibi tecrübeli üst düzey yöneticilerin kamuda görev alması ile birlikte insan kaynağının kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

KAMUDA YENİ YAPILANDIRMA

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde yapılacak olan değişikliklerin başında kamunun yeniden yapılandırılması geliyor. Kurumlar içerisinde değişikliklere gidilerek halkın memnuniyetinin göz önüne alınarak yeniden yapılandırılacağı açıklanırken resmi kurumların çalışma yönetim ilkelerinde özel sektör mantığı devreye girecek. İdari yapısı değiştirilecek olan kurumlardan mevcut kamu kuruluşlarında revizeler yapılacakken yeni kurum kurulması sınırlandırılacak.

KAMUDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER

Hükümet tarafından yapılması planlanan düzenlemelerden başlıcakları;

  • Kamuda insan kaynağı kalitesi ve verimi arttırılma çalışması yapılacak,
  • Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TADOİE) kamu personeli programları kapsamında yeniden yapılandırılacak ve daha etkin rol oynayacak,
  • Özel sektörden veya kamudan emekli olmuş üst düzey yöneticiler kamuda CEO olacak,
  • Kamuda verilerin korunması ve takibi için bir platform hayata geçirilecek,
  • Kamu hizmet programlarının performansı kapsamında bütçeler oluşturulacak,
  • Büyükşehir Belediye Yasası yeniden düzenlenecek, verimli insan kaynağı hedeflenecek,

ogretmenlericin.com olarak sözleşmeli öğretmenlik istihdamının hayata geçirilmesi ile birlikte MEB personelleri için özelleşme uygulamasının zaten hayata geçirildiğini söyleyebiliriz. Öğretmenlere gelecek olan yeni performans sistemi, kurulması uzun süredir gündemde olan öğretmen akademisi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığının da kamuda yeniden yapılandırmadan ciddi olarak etkileneceğini düşüyoruz.

Sabah’ta yer alan haber; sabah.com.tr/ekonomi/2017/09/30/kamuda-ceo-donemi

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Siz kamuda torpili kaldırın hak edenleri iş başına getirin bakın nasıl verim artıyor. Elhamdülillah deyip kul hakkını kül hakkına çeviren sınavdan 52 alıp sözlü mülakatından 95 verip yetkisiz insanları müdür yaparsanız iş bilmeyenleri işin başına getirirseniz mercedesin ceosunuda getirseniz de birşey farketmez.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM