Kamuda öğretmen, polis, asker, memur 400 bin kişi için yeni ihraçlar gelecek

FETÖ soruşturması çalınan sorular ve kriptolar üzerinden devam ediyor. 7 şubat 2017 tarihinde yayımlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4464 kamu personeli FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç listesi Milli Eğitim Bakanlığı personeli ağırlıklıydı. Önümüzdeki günlerde çıkacak olan yeni bir KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere FETÖ bağlantılı binlerce kamu personelinin meslekten ihraç edileceği iddia edildi.

Kamuda öğretmen, polis, asker, memur 400 bin kişi için yeni ihraçlar gelecek

Kamuda öğretmen, polis, asker, memur 400 bin kişi için yeni ihraçlar gelecek

FETÖ soruşturmasında meslekten ihraç edilen asker, polis, öğretmen, işçi, kamu personeli ile birlikte belediyelerden, kurumlardan işten çıkarılan geçici personeller hesaplandığında meslekten çıkartılan personel sayısı 150 bini geçti. Kamuda yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları devam ediyor. Askeri Lise Sınavı, ÖSYM tarafından yapılan sınavlar, KPSS sınavı gibi sınavlardan soru çalan, soru sızdıran FETÖ’nün bu şekilde kamuya, emniyete ve askeriyeye on binlerce üyesini yerleştirdiği belirtildi. Örgüte himmet adı altında para veren, maddi ve lojistik destek sağlayan kamu çalışanları ile birlikte FETÖ’ye temas etmiş, örgütün çıkarlarına hizmet etmiş kamu personel sayısının 400 binden fazla olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar içerisinde öğretmen, asker ve polis ağırlığı dikkat çekmektedir.

FETÖ’NÜN MALİ YAPISI ORTAYA ÇIKTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen geniş çaplı soruşturmada savcılığın elinde olan ve FETÖ’nün mali yapısını anlatan derin ve kapsamlı raporda örgütün devletin para dağıttığı kurumlarını ele geçirdiği anlaşıldı. TÜBİTAK, SODES, KOSGEB, KÖYDES gibi devlet tarafından maddi destek dağıtılan finans merkezlerinde FETÖ yapılanmasının kapsamlı olduğu belirtildi. Örgütün eğitim sektöründeki mali tablosu da ortaya çıktı. FETÖ dershane, özel okul ve özel üniversiteler başta olmak üzere yılda 11 milyar liradan fazla gelir elde etti. FETÖ’ye ait kapatılan 17 üniversiteden yıllık gelirin 1 milyar lira, özel okullardan elde ettiği gelirin ise yıllık 2,2 milyar lira olduğu ortaya çıktı.

DERSHANEDE ASLAN PAYI FETÖ’YE GİTTİ

Dershanelerin kapatılmadan önceki yıllık toplam gelirinin 16 milyar lira olduğu belirtilen raporda, FETÖ’ye hizmet eden dershanelerin yıllık gelirinin ise 8 milyar olduğu ortaya çıktı. Örgüt tüm dershane sektörünün yarısından fazlasına hakim olurken, örgütün yıllık eğitimden 11,2 milyar lira kazandığı anlaşıldı.

16 YILDA 1 MİLYON ALINDI

FETÖ soruşturmasında örgütün mali yapısının yer aldığı raporda 2000 yılı ile 2016 yılları arasındaki kamuya alınan memur istatiki bilgileri yer aldı. Devlette 2000 yılında 2,1 milyon memur çalışırken geçen 16 yıllık sürede memur sayısının 1 milyon artarak 3,1 milyona çıktığı bilgisinde kamuya alınan en çok personel MEB, TSK, Emniyet kurumlarına alındığı ve buralara yaklaşık 800 bin personel/memur alındığı notu düşüldü. Örgütün en önemli hedeflerinden olan kurumların Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve Üniversiteler olduğu belirtilirken bu kurumlara istedikleri kişileri yerleştirmek, üyelerini memur olarak devlet kademesine yerleştirmek için ÖSYM başta olmak üzere resmi yapılan tüm atama ve görevde yükselme sınavlarının sorularını ele geçirdiği açıklandı.

2000-2013 YILLARINDA ÖSYM SORULARI ELE GEÇİRİLDİ

Habertürk’te yer alan istatiksel bilgilere göre 2000- 2013 yılları arasında FETÖ devlet kademelerinde kadrolaşmak için ÖSYM sınav sorularını ele geçirdi. Soruşturma raporunda yer alan rakamlarda en çok memurun MEB’e yerleştiği belirtildi.

MEB personelinin durumu; 2000 yılından 2016 yılına kadar 470 bin olan öğretmen sayısı 1 milyonu bulduğu,

Emniyet personelinin durumu; 120 bin olan emniyet personeli sayısının 260 bin rakamını geçtiği,

Üniversite personelinin durumu; toplam akademisyen sayısının bu sürede iki katından fazla arttığı belirtilirken 70 bin akademisyen sayısının 160 bine çıktığı,

raporda yer aldı.

BİR MİLYON MEMURUN 400 BİNİ FETÖ BAĞLANTILI

16 yıllık süre içerisinde memur olarak devlet kurumlarına atanan yaklaşık 1 milyon personelin 400 bininin örgütle, cemaatle bağlantılı olduğu belirtildi. 400 bin kamu personelinin içerisinde ise en az 300 bininin örgütün sempatizanı olduğu ve örgütün sadık olarak tabir edilen elamanı olduğu ifade edildi.

kamuhaber

Devlet memurlarından örgüte yıllık toplanan maddi desteğin ise 1 milyar liradan fazla olduğu açıklandı. 300 bin memurdan himmet adı altında örgüte toplanan paranın örgüt içerisinde kullanıldığı belirtilirken, 2000 yılından sonra TSK’ya giren askeri öğrencilerin yüzde 97’sinin FETÖcü olduğu bilgisine yer verildi.

TSK’NIN %97 AĞIRLIĞI FETÖ’DE

2000-2013 yılları arasında yapılan Askeri Lise Sınavı (ALS) ile 2014 yılında yapılan ALS karşılaştırıldı. 2014 yılına kadar puan ortalamalarının yüksek olduğu, 2014 yılında ise ortalamanın 8 puana kadar düştüğü belirtilen raporda 2010-2016 yılları arasında bu sınava girerek askeriye yerleşen kişilerin ağırlıklı olarak FETÖcü olduğu belirtildi.

2005-2013 YILLARI ARASINDA ALES SORULARI ÇALINDI

Raporda örgütün üniversitelerde akademik personel yapılanması için 2005 yılından 2013 yılına kadar 18 ALES sınavının sorularını çaldığı belirtildi. ALES’te 95 puan ve üzeri alan adaylardan üniversiteye akademik personel olarak yerleşen10 bin kişiden 9 bine yakının sınavının şüpheli olduğu ifade edildi.

YENİ İHRAÇLAR GELECEK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ soruşturmasında bu rapor doğrultusunda incelemeler başlattığı ve işlemlerin sürdüğü belirtilirken askeriyede yaklaşık 140 bin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarda da 300 bin FETÖ mensubu olduğu tahmin ediliyor. Toplamda 400 binden fazla kişinin örgüte hizmet ettiği ve yeni çıkacak ihraçlarla devlet kademelerinden ihraç edilecekleri iddia ediliyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

19 yorum

 1. evet birgün sıra dilsiz şeytanlara da gelecek bu kaçınılmaz gibi görünüyor. bunlar ancak ve ancak kuyruklarına basılırsa feryat figan ederler. başkalarının suçsuzluğu bunları ilgilendirmiyor. haksızlık edilmiş kul hakkı yenmiş hiç önemi yok.28 şubatta mağdur edilenler şimdi meclisteler ve hiç sesleri çıkıyor mu çıkmıyor. Allah hakkı yenene hakkını fazlasıyla verir şüphesiz.

  • işnşallah haklarımızı aalırız ama onlar gibi dilsiz şeytan olmayız…ellerine imkan geçinçe kendilerini ilah zannediyorlar beşersin beşer şaşacağınızı ve hesap vereceğinizi unutmayın

 2. ”kınından çıkmış kılıç gibiyiz tüm cemaatlerin , tarikatların kökünü kazıyacağız ” d perinçek hapisten çıktıktan sonra söyledi sonrada biz aynı mevzideyiz akp bizim safımıza katıldı dedi ve doğru da demiş anlaşılan Türkiye de tüm cemaat tarikat veya vakıflara sempati ile bakan din düşmanlığını kendisine şiar edinmemiş , iş yerinde namaz kılan , muhafazakar ve milliyetçi kimliğe sahip kişiler yavaş yavaş ihraç edilecek sonrasında akp tabanı tamamen kurutulup üst tabakaya sıra gelecek ve akp kendi eli ile tasviye edilecek işte o zaman bu çıkardıkları çadır kanunları ile yargılanıp aynı muamelelere maruz kalacaklar şuan zulme rıza gösteren alkışlayan dilsiz şeytan olanlar o zaman feryat figan bağıracaklar ama seslerini duyan kimse kalmayacak çünkü kendi elleri ile tüm hüsnü zan sahiplerini katlettiler . bu duruma üzülecek miyim ? hayır çünkü bu yozlaşmış milletin anca böyle bir ders ile kendine gelmesi gerekir bu topraklardan siyasal islam anca böyle atılır , dini siyasete alet edip evirim çeviren her yenen halta fetva veren hocalar başka türlü temizlenemez ama bu arada masum ve magdurlar olacak şuan fetö diye zulmedenler yarın süleyman h.e – menzil – nakşi – furkan – ismail ağa diye devam edip sürecek ama sıranın kendilerine gelmeyecek gibi alkışlayan , sessiz kalanlar yarın adalet diye haykıracak halbuki savunma ifade bile alınmadı dememizi duymazdan gelmişlerdi , hissiz , tepkisiz kalmışlardı .

 3. Bu atılacak olanlara millet vekillerini falan da eklesinler o zaman tamam olur. Mesela cumhurbaskanimizin cemaat okulunda okumuş damadı adaletten bi haber adalet Bakanı. şöyle köklü bir temizlik olmalı hani vefa borcum vardı diyen melih Gökçek de olsun. Bu liste uzadıkça uzar adil olunmalı öyle değil mi.belki bu isimler takiyye yapıyordum. Nasıl güvenelim. Şüphe üzerine binlerce kişi kurban edildi.ama tedbirli olmak gere k öyle değil mi devlet buyukkerim

  • “Eğer Allah sana bir zarar dokundurursa onu, yine O’ndan başka kaldıracak yoktur ve eğer sana bir hayır dilerse, O’nun lütfunu geri çevirecek de yoktur.” (Yunus, 10/107)

   • çok güzel bir ayet ALLAHIN MURAT ETTİĞİNDEN BAŞKA NE OLABİLİR ki…HAK ŞERLERİ HAYREYLER…ZANNETME Kİ GAYREYLER…ARİF ANI SEYREYLER…GÖRELİM MEVLA NEYLER…NEYLERSE GÜZEL EYLER…

 4. inşallah haber doğrudur ve gerçekten 400 bin kişi daha işten atılır…
  Bazen dibi görmek lazım..

 5. Alti ayim doldu acikta bekleyeli. İcimde bir ümit vardi donerim diye. Bu haberi gorunce donmek imkansiz dedim.

 6. Bu su anlama geliyor bence,milat olayı tarih oldu,,, iş kontrolden çıktı gibi sanki,,, suçu sabit olana asla sözüm olmaz: sınav sorusu çalmak gibi,haksız kazanç elde etmek gibi,,bylock ta sıkıntılı gözüküyor,ona da lafım olmaz,, ama kamusal alana bu kadar yayılmış bi yapıyla ,, hayatın doğal akışı içerisinde yolu kesismis insanlar en az siyasiler kadar masum olmalı diye düşünüyorum,,,

 7. Fetö pisliğinin %30 u henüz ortaya çıkmış o yüzden ohal in bu yıl devam edeceği ve ihraçların olacağını söyledi A.Selvi denen gazeteci. (Bu süreçte memur kalırsa tabii )

 8. Herkesin bir hesabi varsa Allahin da bir hesabi vardir. Suphe ile zan ile insan suclanmaz. Beser zulmeder kader adalet eder. Toplumda cikari olmayanlarin disinda buyuk bir kesim bu ihraclarin cogundan rahatsiz. Acaba hic mi kamuoyu yoklamasi yapmiyorlar. Darbeci ile masum insanlari ayirmak cok mu zor. Tabiki amac sucluyu sucsuzdan ayirmak degilse diyecek birseyde yok.
  Su bir gercekki adalet herkes icin en cok da mahserde.sabilerin gunahsiz insanlarin vebalini almaktan Allaha siginirim.

  • arkadaşlar 01.01.2000 yılı 01.01.2016 arası memurluğa atananların diplomaları incelemeye alınmıştı bu inceleme büyük ihtimalle devam ediyor,malum soru hırsızlıkları gündemden düşmüyor,birilerinin hakkını yiyerek memur olanlar cezalarını elbette hukuk içinde çeksinler ama yokluk içinde namusuyla şerefiyle okuyup görev yaparken yasal olan banka sendika okul gibi kriterlerle atılan masumlar geri dönsün iyi araştırılıp suçlu bulunanlar atılsın darbeden haberi olanlar,planlayanlar,darbeyi yapanlar asılsın,dayanacak halim kalmadı ne olur sayın cumhurbaşkanım allah aşkına duyun sesimizi

 9. Amaç almanya ile ihrac etme yarısı anlasilan onlar atar 600000 de biz atamaz miyiz!!!!

 10. Akp kendi kendini bitiriyor farkında değil. En alttaki kurmaylarından, en üstteki kurmaylarına kadar ne yaptıklarını bilmiyorlar. Bu kadar masum insan elbette dönecek, vatan evlatlarına vatan evlatları elbette sahip çıkacak. Veee bu işgüzarlar kendi sonlarının hüzün olduğunu bilmeden demeç vermeye, tv kanalarından sırıtmalarına devam edecekler. Ali cengiz oyunları vardır ya hani, öyle durumlar var şimdi. Bekleyelim görelim şimdi. Mevlam ne eylerse güzel eyler.

 11. bu ihraclarin kriteri ne olacak? hukuk olmadigi kesin. ben siraliyayim birkacini.akp ye oy vermemis olmak uc cocuk dogurmamis olmak a haber izlememek cebinde veya kumbarasinda dolar bulundurmak. camilerdeki probaganda imamlarini dinlememek karsidan karsiya gecerken saga ve sola bakmak …..

 12. Allah korkusu olmayandan korkulur! Allah,masumların acı çekmesine sebep olanlara hesap soracak elbette…

 13. Ülkede memur birakmadiniz be yazık yazık suçsuz masum o kadar insanı ihraç ettiniz! Hiçbir gerekçe soylemediniz! Savcılıkta soruşturma sürerken bitmeden ihraç ettiniz! Savcı sucsuzsun derken ihraç ettiniz. Bu haklar yanınıza kalmayacak!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM