Kayyum tarafından meslekten atılan kişinin göreve iadesine Yargıtay freni

FETÖ soruşturmasında Koza grubuna ait şirketlere kayyum atanmasından sonra, kayyuma engel olmak isteyen bir çalışan işten atılmış, yerel mahkeme çalışanın işe dönmesine karar vermiş, yapılan itiraz sonucu ise Yargıtay çalışanın işe dönemeyeceğine karar vermiştir.

Kayyum tarafından meslekten atılan kişinin göreve iadesine Yargıtay freni

Kayyum tarafından meslekten atılan kişinin göreve iadesine Yargıtay freni

Şirkete atanan kayyuma zorluk çıkardığı, kayyumun görevini yapmasında engel oluşturucu tutum ve davranış sergilediğin gerekçesi ile işten çıkartılan şirket çalışanının göreve iadesi için verilen kararı Yargıtay bozdu. Çalışanın davranışlarının iş sözleşmesine uymadığı sebebi ile Kayyum tarafından işten atılmasına yerel mahkeme tarafından verilen iade kararına itiraz edildi. Kayyum heyeti tarafından yapılan itirazı değerlendiren Yargıtay, işten çıkartılan kişinin göreve iade edilmesi kararını bozarak işten çıkarılmasını uygun buldu.

KAYYUM İŞTEN ÇIKARDI

Sabah’tan Ersan Atar’ın haberine göre kamu kurum ve kuruluşlarda yürütülmekte olan FETÖ/PDY soruşturmasında kamudan ihraç edilen personeller ile birlikte diğer kurumlarda çalışan iş sözleşmesi kapsamındaki personellerin FETÖ bağlantıları olanlar meslekten atılıyor. Koza grubuna atanan kayyum heyetinin geçtiğimiz aylarda vermiş olduğu kararda kendilerine zorluk çıkartan bir çalışan işten atılmıştı. Çalışanın kayyuma karşı gelmesi ve engel olmasından dolayı işten çıkartılırken tazminat da ödenmedi. İşten çıkartılan personel ise durumu ile ilgili dava açtı ve yargıya başvurdu.

YEREL MAHKEMEDEN DÖNSÜN KARARI

Çalışanın açtığı dava iş mahkemesi tarafından görüldü ve karar verildi. Resmi yazışmalarda personel hakkında ayrıca FETÖ bağlantısı olduğu ile ilgili adli soruşturmanın yapıldığı anlaşıldı. İş mahkemesi tüm bu süreçten sonra çalışanın göreve iade edilmesi kararını verdi.

TEMYİZ BAŞVURUSU

Yerel iş mahkemesinin çalışan hakkında verdiği göreve iade kararına şirket kayyum heyeti itiraz ederek temyize gitti. Yargıtay tarafından görülen kararın uygun olmadığına karar verilerek, iş mahkemesinin kararı bozuldu ve çalışanın göreve dönmemesi yönünde karar verildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

29 yorum

 1. yaşamayanlar anlamayackar hiçbir zaman arkadaşlar..
  çok üzücü herşey..
  oysa tek istenilen adalet..

 2. Sayın Editör ocak ayında iade olacağı doğru mu? Kimleri kapsıyor? Siz yeni bir habere ulaştınız mı?

 3. Dün müezzinoğlu ağzından kaçırmadi mi arkadaşlar.
  Ocakta ihraclarda donus olacak diye.
  Memurlar net haber sitesi manşete çekmişti daha sonra aşağı aldı.
  Sabredelim
  Akpari nin temel politikası
  Her zaman şu olmuştur.
  Ölümü gösterip sıtmaya razi etmek.
  Benim şahsi fikrim ve ümidim şudur.
  2.döneme dönecek en az yarısı. Diğer yarının yarısı da zorunlu emeklilik.
  Geri kalan bylock veya yöneticilik gibi meseleye sahip olanlar ise,ihraç veya hapis cezasıyla muhatap olacaklar gibi Allahü alem.
  Dönüşte sürgün gözüküyor.
  Olsun bu memlekete aşık olduğumuzu göstermek için bundan daha iyi bir fırsat olmaz.
  Bütün bunlari gören Rabbimiz var.Ona güvenimiz tam.

  • Sayın hocam ben beş aydır açıkta bekliyorum. Suçum hatır için bilmeden sendika üyesi olmak. İki yıldan fazla oldu istifa edeli. Bana bile daha haber gelmesi. Nasıl umitlenmeli? Kredi borcum var, cocugum var. Tek suçum suç olmayan sendika üyeliği….

   • Birkaç hafta önce müezzinoğlu bundan sonra ihraç lar 3 5 olacak demişti.
    Inşallah rüzgar tersten esmeyye başlayacaktır.

 4. Sitenin yaptığı haberde bir sıkıntı yok. zaten editör alıntı haber diye açıklama yapmış bende ilk önce bu siteyi açtım bu haber yoktu diğer sitelerden okuduktan sonra burada yayınlandı. Umutlarımız zaten vatan haini, Rus Büyük Elçisini öldürdüğünde kırılmıştı. O zaman da yazmıştım vatan haininin ihraç olanların geri dönme umutlarına da sıktığına, o hal 19 ocak gibi bitiyor inşallah bir vatan hainliği yaşamayız da o hal uzatılmaz bizlerde haklarımızı arar görevlerimize geri döneriz. iade khk sının çıkmasının uzun sürmesinin nedenini anlamış değiliz.

  • ohal kalkmayaca uzayacak hocam.referandum olursa bi sureligine kalkma ihtimali var.ref. olmazsa yillarca surecek.amaclanan sey ihraclar falan degil daha buyuk hedefleri var devletlulerimuzin

 5. Aslında şaşkınlığım sabah gazetesinin yayınladığı algılı haberi bu sitede görmek .. burası benim için güvenilir bir site o yüzden hayal kırıklığı yaşadım. . Hemde haberle memurların alakası yok göz göre göre yanlış haber..

 6. bu haberi yapanın aklına şaşarım .. aklımızı küçümsemeye kalkmışlar resmen .. iyi bir haber vereyim arkadaşlar sadece sendikadan dolayı ihraçlar geri dönecekler .. üzülmeyin..

  • Sayın hocam gerçekten mi hemen umitleniyorum böyle haberlere:(((okadar kotuyuz ki ailecek.istifa edilen bir sendika yuzunden aylardır ölü gibi yaşıyoruz:(((

   • Hocam bende MHP kanalıyla haber aldım yani sendika banka diye..sabredin suçsuzuz döneceğiz inşallah..

 7. Bazıları başkalarının mutsuzluğu ile mutlu oluyor malesef!.. Ama bu tür haberlerle daha fazla canımızı sıkamayacaksınız. Allah’a tevekkül ediyorum ve karanlığın ardından bir aydınlık gelecek inanıyorum…

 8. Kendilerini rızık veren zanneden var ağaç kökü yesin dediler ama Allah var elbet bu haksızlığa uğrayanlara Allah’ın yardımı gelecektir ancak bu haberler zaten bunalımda olan insanları tamamen hayattan koparmaya yönelik haber kaynağı da sabah gazetesi

 9. 1eylül öğretmenlerin seminere başlamalari 29 ekim Cumhuriyet bayramimiz 22 ekim 24 kasim öğretmenler gunu ve yilbaşi geliyor yeni ihraclara hazirlanmak hetekiyor her özel gunumuzu haram edecekler ve bizleri hiç yaşamamış sayacaklar
  Allah unutmadin bizi….

 10. BU KADAR INSANIN UMIDI ILE OYNAMAYIN KHK ILE IHRACLAR FARKLI BU DURUM FARKLIDIR. INSANLARI UMITSIZLIGE SEVK ETMEYIN ZATEN HERKES BUNALIMDA AMA ALLAH BÜYÜKTÜR… SAYGILARIMLA…

 11. Söz konusu olayda çalışma akdi fesh edilen kişi özel sektörde çalışmakta olduğu için KHK ihraclari ile ilgili değil aslında. Kayyum işveren statüsünde olduğuna göre, usulunce tazminatını öder işten çıkarır. KHK ihraclarinda işten çıkarılma usulunce değil, OHAL tedbirleri kapsamında alınmıştır,KHK’da geleceğe yönelik uygulamalar yapılması, zamanında meclis tarafından onaylanmamış olması vs. sebeplerle hukuki olarak zaten sorunludur. Kaldı ki işten çıkarılma işlemi idari veya adlî soruşturma olmaksızın, yasal olarak suç olmayan sendika üyeliği, banka mudiliği gibi sebeplerle gercektestirildigi en yetkili ağızdan ifade edilmiştir.
  Ben bu tarz haberlerde art niyet arıyorum doğrusu. AİHM’nin verdiği red kararı bile ulusal medyada “iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle” ifadesine yer verilmedi,direk olarak ihraç edilen hakimin başvurusu AİHM tarafından reddedildi dendi.
  Olayla ilgili olanlar zaten inceleyip,okuyup,araştırıp işin aslını anlıyor ama ümidi kırılan,en ufak olumsuz haberde bunalıma giren pek cok insan var, yazıktır.
  Etmeyin…

 12. Rabbim ol derse olacak.kimse ama kimse bunun önüne geçemez. Yaşamamiz gormemiz gereken çok şey varmış. Bn kendi adıma konuşuyorum. Süzgeçin üzerinde ailem ve iki arkadaşım dışında kimse kalmadı.okadar dost bildiklerim canlarim vardıki bir kere bile aramadi lar. .olsun canları sağolsun. Kardeslerim rabbimden ümidi kesmeyin.bn gecende söylemiştim. Yine du aradım mhp korfez ilce başkanlığını. Rabbim binlerce kez razi olsun onlar ve onlar gibi masumlarin hakkını savunanlardan.bn şahsım ve eşimin sendikadan atildigimizi söyledim. Ve ismimizi versem bizim adımızi da dedim.onlarda tabiki deyip inanin kardes gibi davrandı lar. Ama sadece masum olanlara yardım ettiklerini ve edeceklerini söylediler. Okulumuzu görevimizi tcmizi valiliğe verdigimiz itiraz dilekçe mızı sayı ve tarihini t elimizi. İstediler. Ve hiç abartmiyorum çok içten ilgilendilerki. Çünkü bu zamanda böyle bir konuda muhatap bulmak çok zor.masum olduğuna inanan herkes bence arasın ve bilgilerini versin derim bn.

   • İnternette mhp kocaeli korfez ilçe başkanlığı iletişim derseniz çıkıyor. Başkan kendi cep nosunu bile verdiler.ama bn aramiyo rum. Arayın hiç çekinmeyin dediler.eğer sendika banka yada okul gibi sebeplerden alindi sa niz dedlr.Allah razi olsun uğraşıyorlar. Bn özellikle sordum neden sayın devlet bahceli hiç dile getirmiyor bu magduriyetleri dedim.o da başkan yardımcısı bu işler sessiz halledilecek dedi.yani sizde ararsanız anılarını söylerler.

 13. Psikolojik olarak zaten ölüyuz. Bu haberlerle de bedenen ölümümüze sebep olacaklar. Gerçekten bunların içini bilenin sendikada ne işi var? Bizi hatıra gönüle üye yaptilar. Gerçek suçlular bulunsun, cezalandirilsin. Garibanin suçu ne. Binbir zorlukla okuduk. Sayın editör açıkta olanlar ve ihraclarla için hiç mı haber yok? Gün geçtikçe umutların tukeniyor.

 14. Ümidimizi tamamen kaybettirmek adına yapılan daha doğrusu başlığı özenle seçilen bir haber. Ama iç hukuk yollarınin bağımsız olmadığını ve bir sonuç çıkmayacağını zaten biliyoruz. Nitekim mahkemelerden gelen Red cevapları bunu gösteriyor. Ülkemizde adalet-hukuk ölü biliyorum ama dünyada bir yerlerde adalet -hukuk hala var ise hakkımızı alacağız merek etmeyin . Suçsuz olmamızın bedeli bu kadar ağır olamaz. .

 15. Bu haberdeki sozkonusu kisi khk ile atilmadi biizim durumumuzla ayni degil haberin basligi cok urkutucu Allahtan umit kesilmez

  • Evet, bu haberi yayınlayan diğer sitelerin içeriklerine bakarsanız ürkütücü kavramını orada görebilirsiniz. Biz resmi o haberden alıntıladık.

 16. Yargı yolları malesefki bu ülkede mağdurlar için kapalı!Tarafsız ve tam bağımsız bir yargı olmadan bizlere dönüş zor görünüyor.İyiki Yüce Allahın gerçek adaleti var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM