DOLAR 5,6994
EURO 6,3122
ALTIN 268,9
BIST 106.805
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Kurum idarecileri sendika üyeliği konusunda personele baskı yapamazlar

Sivas Valiliği sendika seçimleri ile sendika üyelikleri hususunda kurumlara gönderdiği yazıda uyarılarda bulundu. Valilik kurum idarecilerinin üyelik ve seçim konusunda tavsiyede, telkinde bulunulamayacağını vurguladı.

Kurum idarecileri sendika üyeliği konusunda personele baskı yapamazlar
19.09.2018
A+
A-

Kurum idarecileri sendika üyeliği konusunda personele baskı yapamazlar

Sivas Valisi Davut Gül imzalı 07.09.2018 tarihli 13957 sayılı Sendika Üyeliği ve Seçimleri Hakkında konulu resmi yazı kurumlara gönderilirken Valilik yazısında hatırlatmalarda bulunurken önemli uyarılarda yaptı.

İDARECİLER MÜDAHİL OLAMAZLAR

Valilik resmi yazısında Kamu Görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için oluşturdukları sendika ve konfederasyonların kuruluşu, organları yetkileri ve faaliyetleri ile sendikada görev alacak kamu görevlilerinin hak ve sorumlulukları, sendika seçimleri ve organları 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile düzenlenmiş olduğunu hatırlattı. 4688 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde; sendikalara üye olmanın serbest olduğu, kamu görevlileri çalışanları iş yerinin girdiği hizmet kolunda kurulu bir sendikaya üye olabileceği, sendikaya üyeliğin kamu görevlisinin imzaladığı bir form ile sendikaya başvurması ve sendika yetkili organınca kabulü ile kazanılacağı, birden çok sendikaya üye olunamayacağı, Kanunun 16 ncı maddesinde her üyenin üyelikten serbestçe çekilebileceği hükmüne dikkat çekilen açıklamada idarecilerin sendika üyeliği konusunda personele telkinde bulunulmasının yasak olduğu belirtildi.

Sivas Valiliği ilgili resmi yazı;

Sendika Üyeliği ve Seçimleri Hakkında Sivas Valilik resmi yazısı

Sendika Üyeliği ve Seçimleri Hakkında

SORUŞTURMA AÇILACAK

Valilik tarafından “Kanunun kesin hükümlerine rağmen, bazı idarecilerin sendika seçimlerinde oylamaya müdahil oldukları, sendika üyeliği konusunda telkin ve tavsiyede bulundukları Valiliğimize muhtelif zamanlarda yapılan başvurulardan anlaşılmaktadır.” açıklaması yapılırken Kamu idarecilerinin, sendika seçimleri ve üyelikleri ile ilgili herhangi bir konuda müdahil olmamaları istendi. Uyarılara ve kanunlara uymayan, bunlara tevessül eden yöneticiler hakkında Valilik Makamınca gerekli soruşturma başlatılacağı ifade edilirken ayrıca ilgililer hakkında 4688 sayılı kanunun 38/b maddesi gereğince Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı uyarısında da bulunuldu.

AYRIM YAPILAMAZ

Valilik açıklamasında personeller arasında ayrım yapılamayacağını belirtirken açıklamada ” 4688 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde ise kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendikaya Kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez. Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi, sendika işyeri temsilcisi, sendika il ve ilçe temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin, işyerini sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmedikçe değiştiremez. Kamu işvereni kamu görevlileri arasında sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayrım yapamayacağı ifade edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
  1. İsminiz dedi ki:

    iktidarin sendikasndan degilseniz.idareci olmaniz kedinlikle mumkun degil.bu nedenle cogu ogretmenler ister istenez iktidarlarin sendikasini secmek zorunda.adaletsizlik diz boyu

  2. Fadime dedi ki:

    Pekı okul mudurlerı daha once ısınden olanlar ıcın ne yasa var acaba hep hıkaye