Mahkemeden banka hesabı ve sendika üyeliği bulunan sanık için beraat

Aktif Eğitim-Sen üyeliği olan ve Bank Asya’da 5 farklı hesabı bulunan sanık beraat etti. Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı sendika ve banka hakkında çok önemli bir karar verdi.

Mahkemeden banka hesabı ve sendika üyeliği bulunan sanık için beraat

Mahkemeden banka hesabı ve sendika üyeliği bulunan sanık için beraat

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı tarafından verilen kararda Bank Asya’da beş farklı hesabı bulunan ve aynı zamanda Aktif Eğitim-Sen üyeliği olan sanık beraat etti. 2/1/2014 ile 23/7/2016 tarihleri arasında Aktif Eğitim-Sen üyeliği bulunan aynı zamanda da Bank Asya’da beş ayrı hesabı olan sanık mahkeme kararı ile beraat etti.

MESLEKTEN İHRAÇLARDA BANKA VE SENDİKA

Kamuda meslekten ihraç edilen MEB personelleri içerisinde büyük kısmı Aktif Eğitim-Sen üyeliği gerekçesi ile meslekten ihraç edilirken, Bank Asya hesabı bulunan ve görevden uzaklaştırılan çok sayıda kamu personeli yer almaktadır. OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından verilen kararlarda sendika ve banka kriterler arasında değerlendirilirken Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı verdiği kararda çok önemli bir hususu tekrar gündeme taşıdı.

AKTİF EĞİTİM-SEN ÜYELİĞİ

2 Ocak 2014 tarihi ile 23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Aktif Eğitim-Sen üyeliği bulunan sanık hakkında mahkeme tarafından verilen kararda sendika üyeliği için; “Somut olay yukarıdaki açıklamalarla birlikte değerlendirildiğinde sanığın 2/1/2014 tarihinde Aktif Eğitim Sendikasına üye olduğu, FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olan sendikanın 23/7/2016 tarihli KHK ile kapatıldığı anlaşılmıştır. FETÖ/PDY terör örgütü ile iltisaklı olduğu gerekçesi ile Aktif Sen isimli sendika KHK ile kapatılmış ise de; sanığın FETÖ/PDY terör örgütünün talimatı veya çağrısı ile Aktif Eğitim-Sen isimli sendikaya üye olduğu dosya kapsamına göre somut delillerle açıkça ispat edilemediğinden……….. sanığın üyesi bulunduğu sendikaya kayıt olma hakkı anayasal bir temel hak ve özgürlüklerden olduğu anlaşılmakta sanığın sendika üyeliğinin başlı başına atılı suçu oluşturmayacağı anlaşılmıştır.” kararı verildi. Sanık sendika üyeliği ile ilgili mahkemeye yaptığı savunmada ise; “Sendika temsilcileri gelip özlük haklarımız, kılık kıyafet serbestliği, nöbet ücreti gibi konularda bilgilendirmeler yaptılar. Ben de yasal bir sendika olduğu için üye oldum, herhangi bir talimatla üye olmadım. Sendika temsilcilerini tanımam, Aktif Eğitim-Sen’in hiçbir faaliyetine katılmadım” ifadesini verdi.

BANK ASYA HESABI

Sanığın Bank Asya hesaplarının olması ile ilgili sanık tarafından yapılan savunmada 16.05.2008 tarihi itibari ile Bank Asya’da hesap açtığı ve FETÖ/PDY terör örgütü elebaşının talimatından önce hesaplarının bulunduğu ifade edildi. 06.02.2015 tarihinde bankaya 400 tl ve sonrasında ise 200-300 lira miktarlarda para yatıran sanığın ifadesi ile yapılan incelemelerdeki hesap hareketlerinin örtüştüğü belirtildi. Bank Asya’nın faizsiz banka olmasından ve işlem ücreti almamasından dolayı bankada hesaplarının olduğunu belirten sanık, 2014 yılında talimatla para yatırmadığını, 2015 yılında çocukları için yatırım amaçlı 400 Tl para yatırdığını savundu. Bank Asya’nın TMSF’ye devredilmesinden sonra da yatırdığı paraları çekmediğini ifade eden sanık, talimatla para yatırmadığını vurguladı.

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı mahkeme kararında Bank Asya ile ilgili; “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü elebaşısı tarafından Bank Asya’ya para yatırın talimatına istinaden sanığın hesap açtırıp para yatırdığına dair dosyada sanığın beyanının aksine bir delilin olmadığı, sanığın savunması ile hesap hareketlerinin uyuştuğu, bu itibarla da suçlamaları kabul etmeyen sanık beyanına mahkememizce itibar edilmiştir.” denildi.

Mahkeme kararı sayfa 1;

sendika ve banka Gaziantep mahkeme kararı
FETÖ mahkeme kararı

Mahkeme kararı sayfa 2;

Bank Asya, Aktif Eğitim-Sen mahkeme kararı
Bank Asya, Aktif Eğitim-Sen

Mahkeme kararı sayfa 3;

Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi fetö kararı
Gaziantep 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Mahkeme kararı sayfa 5;

Bank Asya hesabı ve sendika üyeliği mahkeme kararı
Bank Asya hesabı ve sendika üyeliği

Mahkeme kararı sayfa 6 sonuç;

fetö aktif eğitim sen ve bank asya
Sendika ve banka kararı sonuç

BANK ASYA VE AKTİF EĞİTİM-SEN İÇİN BERAAT KARARI

Mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonucunda silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan cezalandırılması talebi ile mahkemeye kamu davası açılmış sanık hakkında beraat kararı verildi. Sanığın Bank Asya ve Aktif Eğitim-Sen üyeliklerinin incelenmesi sonucu sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli derecede her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığı belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

 1. Ohal komisyonu bugün takipsizlik alanları iade etmeyeceğini açıkladı bu kararla ohal komisyonu kendini işlevsiz hale getirmiştir derhal feshedilmeli bütün dosyalar mahkemelere bırakılmalıdır

 2. Adam akıllı yargı olsa bunların tamamen yasal olduğunu söyler…Devlet üye olabilirsiniz diye yazı gönderip sonra Feto sendikası deyip herkesi öpemez…Devlet Tuzak kurmazzzz….

 3. sanığın üyesi bulunduğu sendikaya kayıt olma hakkı anayasal bir temel hak ve özgürlüklerden olduğu anlaşılmakta sanığın sendika üyeliğinin başlı başına atılı suçu oluşturmayacağı anlaşılmıştır.” kararı verildi.

 4. Bu ceza yargılaması meğdurdaşlarım, adamlar! İltisak ayrı diyorlar, hele insanı çileden çıkaranı ise:Sadakat mişNmiş!!Nedim Şener bile ne diyor: cezafa beraat olsa da sosyal ilişkisi, iltisakı vardır çok dikkat edilmeli diye akıl veriyor!!!!!

  • nedim şener de kim Allah aşkına o kendi işine baksın onun statüsü, bilgisi, çapı kaç ki adli ve idari konuda yorum yapıyor. televizyona çıkan herkes çok bilir zaten. nedim de hapis yattı tutuklu kaldı hala ergenekoncu veya terörist diyen var mı kendisine yok. Ağır cezada beraat eden herkes suç işlememiş gibi temizdir. kural kaide budur. zaten yargılanma sebepleri iltisak konusundan ve bu yüzden beraat edilenlerde var ceza alanlarda..

 5. Ey yorum yapanlar, banka ve istifa edilen sendikadan geçen yıl takipsizlik aldım, ohal komisyonuna gönderdim.Mart ayında red yazısı geldi.Şimdi idare mahkeme yolu görüktü.Aynı kriteri taşıyanlar size de red gelecektir.Bunu ohal komisyonu çözemez.Yine devletimiz çözecektir.Beraat ve takipsizlik alanlar için bir düzenleme khk sı gerekmektedir ya da idare mahkeme kararı , zira idare mahkemelerine de güvenim kalmamıştır.Böyle giderse idare ya da bölge idarenin de çözüm üreteceğini sanmıyorum,ancak yüksek yargı(Anayasa Mahk.)ya da uluslararası hukuk yani AHİM çözebilir.Anayasal haklardan ihraç olanları kabul görebilir.Tazminatları nasıl öderler bilmrm.Allah feto alçağının bin belasını versin.Ülke insanını mahvetti iblis!

  • Hocam mahsuru yoksa sendikadan hangi tarihte istifa ettin bankada ne kadar paran vardı düşünüyorum komisyon neden red verdi bir anlam veremiyorum

 6. Bu karar normalleşmenin işaretidir aklın yolu bir hukuka dönmekten başka çare yok suyu yukarı akitmanin anlamı yok

 7. Super bir haber. Komisyon derhal bu kararı emsal kabul edip. Bunun gibi olanların iadesini derhal yapmalı. Komisyon bu mahkemeden daha yetkili değil. Zaten bu mahkemeye sevk edecekti Red vererek.gerek kalmadı. Art niyet yoksa vicdansızlik yoksa iade etmeli. Acilen toplanmalı. Umarım bu hakimler de fetö den tutuklanmaz

 8. Bu karardan anlaşılan ohal komisyonu hikaye olayın bağımsız mahkemelere bırakılması gerekiyor bırakın hukuk işlesin herkes işine aşına geri dönsün

 9. ANAYASAL BİR HAK VE YASAL SENDİKADAN İHRAÇ EDİLMESİ VİCDANLARI YARALAMAKTADIR.BU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKEN BİR DURUMDUR. SENDİKA VEYA BANKA DEVLETİN KONTROLÜNDE VE YASAL FAALİYET GÖSTEREN KURUMDUR MADEM SUÇTU AÇILIŞINI YAPANLAR İZİN VERENLERDE SUÇLUDUR VATANDAŞ YASAL HAKKINI KULLANMIŞ BÖYLE OLACAĞINI SUÇ OLACAĞINI BİLSE HİÇBİR İŞİ OLMAZDI YANİ HUKUKEN AHLAKEN VİCDANEN İNSANİ VE İSLAMİ OLARAK BÖYLE BİR SUÇ YOKTUR .HUKUK İÇİNDE KALARAK BU SORUNLAR BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ İNSANLAR İŞİNE İADE EDİLMELİ UNUTULMASIN BU ÜLKEHEPİMİZİN VE HEPİMİZE YETECEK GÜZELLİKLER VAR ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA İNSANLAR KİNLE NEFRETLE DEĞİL SEVGİYLE YAŞASINLAR HERKES BİZİM GİBİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİL KALDIKİ HİÇBİR SENDİKANIN BİRBİRİNDEN FARKLILIĞI YOKTUR BU DURUMA DÜŞECEĞİNİ BİLSELERDİ ZATEN ÜYE OLMAZLARDI.BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMASI VE İŞLERİNE İADE EDİLMELERİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILMALIDIR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM