MEB şaşırtmadı, Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliğine tıp doktoru atandı

Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey görevlere atamalar sürüyor. 5 Şubat 2017 Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirlik görevine Muhammed Murtaza Yetiş atandı. Muhammed Murtaza Yetiş kimdir?

MEB şaşırtmadı, Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliğine tıp doktoru atandı

MEB şaşırtmadı, Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliğine tıp doktoru atandı

Açık bulunan 1 inci derece kadrolu ve +3600 ek göstergeli Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlık Müşavirliğine Muhammed Murtaza Yetiş’in atanması Resmi Gazete’de yayımlandı. Müşavirlik görevine atanan Muhammed Murtaza Yetiş’in kim olduğunu incelediğimizde kendisinin tıp doktoru olduğunu gördük. Yani MEB’e atanan kişi öğretmen ya da MEB personel camiasından birisi değil, sağlık alanından tıp alanından bir doktor. 2011 yılında milletvekili seçilen ve Adıyaman Milletvekili olarak görev yapan Muhammed Murtaza Yetiş’in öz geçmişi TBMM’nin internet sitesinde yer almaktadır.

PEDİATRİ UZMANI BAŞHEKİM MEB’E MÜŞAVİR OLDU

24.dönemde Adıyaman Milletvekili olarak görev yapan Muhammed Murtaza Yetiş 1972 yılında Adıyaman’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan yetiş, pediatri alanında uzman bir doktor olarak görev yapmakta iken Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesinde Başhekim olarak görevinde de bulundu.  UNICEF gibi kuruluşlarda da görev aldığını belirtilen Muhammed Murtaza Yetiş’in öz geçmişinde Milli Eğitim bakanlığı ile ya da öğretmenlik alanı ile ilgili bir görevinin bulunmadığı görülmektedir.

SURİYELİLER KONUSUNDA BAŞDANIŞMAN OLDU

2015 yılı Temmuz ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun baş danışmanı görevine getirilen Muhammed Murtaza Yetiş Suriyeliler, mülteciler ve insani yardım çalışmaları konularında Başbakan Davutoğlu’na danışmanlık yaptı. Yeryüzü Doktorları, UNİCEF gibi yardım kuruluşlarında aktif olarak görev yapan ve çocuk doktorluğu da yapan Yetiş Davutoğlu’nun baş danışmanı olmuştu.

Murtaza Yetiş

Twitter hesabında Başbakan Başdanışmanı 24. Dönem Milletvekili olarak bilgi notu bulunan Muhammed Murtaza Yetiş Milli Eğitim Bakanlığında üst düzey göreve atanan ve MEB camiası ile bağlantısı bulunmayan ilk bürokrat değil ve son bürokrat da olmayacağa benziyor.

Resmi Gazete Atama

ÖĞRETMENLER MEB’DE ÜST DÜZEYE GELSİN

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenler, sistemin içinden gelen kişiler üst düzey görevlere atanmalıdır. Öğretmenler İçin olarak Sayın Muhammed Murtaza Yetiş ya da kişilerle ilgili bir eleştirimiz yok, eleştirimiz MEB bünyesinden görev alan ve söz sahibi olan kişilerin MEB dışındaki alanlardan gelmesidir. Eğer Milli Eğitim Bakanlığında işleyişin sağlıklı ilerlemesi, öğretmenlerin gerçek sorunlarının görülmesi isteniyorsa anketlerle, görüşlerle bu durum ortaya çıkarılması isteniyorsa Milli Eğitim Bakanlığı dahil tüm üst düzey görevlerde öğretmenler görev yapmalıdır. MEB’de 900 bin öğretmen içerisinde yüksek lisans, doktora yapan kendilerini geliştiren öğretmenleri bulmak zor olmasa gerek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Görev aldığı her alanda yaptığı işlerle farkını göstermiş biri.
  Eğitim konusunda çok eksikleri olan bir ülkeyiz.Değer katacağına eminim.

 2. Sağlık konusunda Türkiye’de ilkleri yaşatmış “Evde bakım hizmetleri- MHRS den önce SMS ile randevu hizmeti” rol model olmuş bir yığın hizmetlere imza atmış bir bürokrat.Yeni Türkiyenin ihtiyacı olan gençlerden. Bence verilen görev hizmet amacı taşımıyorsa makam olarak tenzil-i rütbedir.

 3. Milli Eğitim Bakanlığının sağlık işleri dairesi var.Buraya bir öğretmenin atanması sizce ne kadar doğru olur? Sağlıkla ilgili alana Sağlıkçı atanmış Öğretmen değil. isabetli bir karar olmuş.

 4. Murtaza Bey bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek ender insanlardan biridir. Biz daha önce MEB kökenli üst düzey bürokrat da gördük. Meb kökenli olup olmaması önemli değil sayın editör LİYAKAT önemli. Murtaza Bey çok büyük isabet olmuştur bu göreve getirilmesi. Nitekim Türkiye’nin Mülteci sorununa ciddi çözümler getirmiştir. Sayın Murtaza Yetiş beyefendiye bu görevinden başarılar diliyorum. Allah Yar ve Yardımcısı olsun

 5. Çok isabetli bir atama kararı sizin de haberinizden anlaşıldığı gibi tıp doktoru olduğu halde milletvekiliği meclis çalışmalarında ve başbakan başdanışmalığı süresi içerisinde mülteci ve suriye konusunda büyük başarılar elde etmiş birinin her alanda başarılı olacağı kesindir eğitim ve öğretimden şikayetçi olduğumuz bir toplum olarak göz önüne alındığımızda; bu ve buna benzer değerlerin atanması eğitime katkı sunacağı ve değerlendirilmesinde fayda vardır.

 6. Çok isabetli bir görevlendirme, vizyon sahibi bir insan ve bürokrat çok faydalı olacağını düşünüyorum, hayırlı olsun

 7. Çok isabetli bir görevlendirme, çok faydalı olacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun.vizyon sahibi bir insan ve bürokrat

 8. Bunda ne var, adam milletvekilliği, bakan yardımcılığı ve başbakan başdanışmanlığı yapmış, sonra MEB in sağlık işleri dairesi var ve doktor bir danışman ihtiyacı yokmuş, öğretmenlerde sağlık Bakanlığında görev almaktadır.sonra sayın YETİŞ in uzun süre danışman olarak kalacağını sanmıyorum.

 9. bugunun turkiyesinde gayet normal.aksi olsaydi haber degeri vardi. mesela ogretmen kokenli birinin meb de ustduzey goreve gelmesi gibi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM