Memur anneler için yarı zamanlı çalışma yönetmeliği yayımlanmak üzere

Uzun zamandır beklenen memur annelerin yarım mesai ile tam maaş almasını öngören yönetmelik Başbakanlık’a gönderildi. Yarım mesai tam maaş uygulaması olarak kamu personelli arasından beklenen yarım zamanlı çalışma yönetmeliğinin bu ay içerisinde çıkması bekleniyor.

Memur anneler için yarı zamanlı çalışma yönetmeliği yayımlanmak üzere

Memur anneler için yarı zamanlı çalışma yönetmeliği yayımlanmak üzere

Memur anneler için yarım mesai düzenlemesinde yönetmeliğin çıkması bekleniyor. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada memur annelere yönelik düzenlenen yarım mesai çalışma yönetmeliğinin Bakanlar Kurulu tarafından Başbakanlık’a gönderildiği ifade edilmişti. Yarım mesai tam maaç yönetmeliğinin Ocak ayı içerisinde çıkması planlanıyor.

YARIM MESAİ TAM MAAŞ

Çalışan bayan memurların doğum yaptıktan sonra uzun süreli iş hayatından uzak kalmaması adına düzenlenen yarım mesai uygulamasının yürürlüğe girmesinden sonra memur anneler yarım zamanlı mesai yapabilecekler. Yarım mesai yapan bayan memurlar maaşlarını tam alacaklar ve maaşlarından kesinti yapılmayacak. Memur anne çocuğu okul çağına gelene kadar bu yarım çalışma düzenlemesinden yararlanabilecek. Belirlenen sürenin dışında yarım zamanlı çalışmayı kabul eden anneler ise yarım zamanlı yarım maaş uygulamasından yararlanacak. Bu sayede bayanların iş hayatından uzak kalmaması ve maddi olarak da yıpranmaması sağlanmış olacak.

BİRİNCİ ÇOCUKTA 60 GÜN

Yarım zamanlı çalışma mesaisi uygulamasının ayrıntılarında memur anneye birinci çocukta 60 gün yarım zamanlı tam maaş hakkı sağlanacak. Yarım zamanlı mesai düzenlemesini içeren yönetmelik kapsamında birinci çocuğunu doğuran anne doğum izni bittikten sonra istemesi halinde 60 gün süre ile yarım zamanlı çalışabilecek. Anneye 60 günlük sürede tam maaş ödemesi yapılacak.

İKİNCİ ÇOCUKTA 120 GÜN SONRASINDA 180 GÜN

Memur annenin ikinci çocukta kullanabileceği yarım zamanlı çalışma gün sayısı ise 120 gün olarak belirlendi. Doğum yapan memurun doğum izninin bitmesinden sonra 120 gün süresince memur anne yarım zamanlı mesai yaparak tam maaş alabilecek. Memur annenin üçüncü ve sonrasındaki doğumlarında ise yarım zamanlı çalışma süresi 180 güne çıkartılacak.

ÇOCUK OKUL ÇAĞINA GİDENE KADAR YARIM MESAİ DÜZENLEMESİ

Memur annenin istemesi halinde ise çocuğu okul çağına gelene kadar yarım zamanlı çalışma uygulamasından yararlanabilecek. Yarım zamanlı tam maaş süresinin dışında kullanılacak yarım zamanlı çalışmadan yararlanmak isteyen annelere ise yarım maaş ödenecek.

Yarım mesai tam maaş yönetmeliğinin Başbakanlık’tan bu ay içerisinde çıkması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM