Memur, öğretmen, kamu personelinin referandum için evet hayır paylaşımı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre devlet memurunun siyaset yapması, siyasi partilere üye olması ve siyasi unsurlara çıkar sağlayıcı şekilde hareket etmesi yasaktır. Yaklaşan Anayasa ve Başkanlık Referandumu için ise durum biraz farklılık göstermektedir. Burada öğretmen, memur, kamu personellerinin siyaset yapmaktan ziyade Anayasa değişiklik paketi hakkında görüşlerini belirtmesi, Başkanlık sistemi konusunda fikirlerini söylemesi söz konusu olarak görülebilmektedir.

Memur, öğretmen, kamu personelinin referandum için evet hayır paylaşımı

Memur, öğretmen, kamu personelinin referandum için evet hayır paylaşımı

Son dönemde siyasi paylaşımların en çok ve ilk önce yapıldığı yer sosyal medyadır. Özellikle Facebook ve Twitter paylaşımları ile kişiler tüm görüşlerini ortaya sermektedir. Öğretmenler, kamu personelleri kısaca memurlar bu platformlarda fikirlerini dile getirirken ve paylaşımlarda bulunurken birkaç kez düşünmesi gerekmektedir. Devlet memurlarının siyaset yapma yasağı ve siyasi parti üyeliği açıklaması geçtiğimiz günlerde Numan Kurtulmuş tarafından yapılmıştı. Yaklaşan referandum öncesinde Kurtulmuş tarafından yapılan açıklamada devlet memurlarının siyaset yapabilmesi, fikirlerini özgürce ve karşısındakini rencide etmeden  beyan etmesi gerektiği ifade edilmişti.

SİYASET YAPAMAZ, PARTİYE ÜYE OLAMAZ

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 7.maddesinde devlet memurunun Tarafsızlık ve devlete bağlılık başlıklı bölümünde devlet memurunun siyasi partiye üye olamayacağı, siyasi partinin veya siyasetçinin yararına/zararına çalışamayacağı, davranışta bulunamayacağı açıkça belirtilmiştir. Devlet memurları görevini yerine getirirken çeşitli nedenlerden (siyasi düşünce, dil, din ırk vs) ayrım yapamazlar. Devlet memurları siyasi eylemlere katılamaz, siyasi amaçlı açıklamalarda beyanda bulunamaz.

657 sayılı DMK gereği yukarıda belirtilen hususlara uymayan devlet memuruna verilecek ceza ağırdır. Siyasi partiye üye olan, partiye giren memura verilecek ceza devlet memurluğundan çıkarmadır. İdeolojik amaçlarla, siyasi amaçlarla devlet kurumunun düzenini, huzurunu bozmanın cezası da yine devlet memurluğundan çıkarmadır.

REFERANDUM FARKLI MI?

Yaklaşan Anayasa ve Başkanlık Referandumunun siyasi olarak partilerde ayrıldığı konusu son birkaç gündür kamudan personel haber ve memur haber içerikli sitelerde yer almaktadır. Evet veya Hayır konusunda devlet memurlarının fikirlerini beyan etmesi, sosyal medyada paylaşmasının serbest olduğu belirtilmektedir. Yeni Şafak’ta yer alan Ahmet Ünlü’nün yazısı her yerde paylaşılırken, bu yazıda yapılan açıklamalara göre memurların referandum konusunda paylaşımlarının doğal ve siyasetle alakalı olmadığı yorumuna varılmış durumda.

Referandumun herhangi bir siyasi partiyle, zümreyle alakasının olmadığı belirtilse de öğretmenler başta olmak üzere devlet memurlarının bu konuda fikirlerini beyan ederken, paylaşımlar yaparken yine de dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz. Referandum konusunda devlet memurlarının paylaşımları hususundaki köşe yazısı için;

yenisafak.com/yazarlar/ahmetunlu/memurlar-evet-veya-hayir-paylasimlari-propagandasi-yapabilir-mi-2036270

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM