Memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği, sakal, kot pantolon, kravat serbest

Bayan memurlara kot pantolon giyme serbestliği geliyor. Erkek memurlar sakal bırakabilecek, kravat takma isteğe bağlı olacak. Yeni yönetmelik için hazırlanan kılık kıyafet yönetmeliği taslağı içerisinde radikal değişiklikler var.

Memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği, sakal, kot pantolon, kravat serbest

Memura yeni kılık kıyafet yönetmeliği, sakal, kot pantolon, kravat serbest

Yıllardır tartışılan kamuda memur kılık kıyafet yönetmeliği değişiyor. Sendikaların uzun süredir kılık kıyafet konusunda yürüttükleri eylemlerden dolayı gerek memurlar gerek öğretmenler kılık kıyafet yönetmeliğine uymuyorlar ve sendikal karar doğrultusunda hareket ediyorlar. Takvim’de yayınlanan bir habere göre hükümet uzun süredir taslak olarak Başbakanlık’ta bekletilen yeni kılık kıyafet yönetmeliği konusunda tekrar çalışma başlatıyor.

ERKEKLERDE KRAVAT VE SAKAL SERBEST

Mevcut yürürlükte olan memur kılık kıyafet yönetmeliğine göre erkek memurlar sakal bırakamıyorlar ve yaz dönemi hariç (15 Mayıs-15 Eylül) kravat çıkartamıyorlar. MEB personelleri için örnek vermek gerekirse yetkili sendika Eğitim Bir-Sen ve diğer sendikalar Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen kılık kıyafet konusunda sendikal eylemlerini sürdürüyorlar. Sendikalardan gelen açıklamalarda yürürlükteki kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesi gerektiği vurgulanırken, baskıcı ve zorlama ile kamuda kıyafet yönetmeliğinin olamayacağı ifade ediliyor.

Yeni kılık kıyafet yönetmeliğinin Başbakanlık’ta bekletildiği, yönetmelik içerisinde erkek kamu personellerine yönelik sakal serbestliğinin de yer aldığı açıklandı. Erkek memurlar için yeni yönetmelik taslağında kravatın da zorunluluk olmaktan çıkarıldığı vurgusu yapıldı.

BAYAN MEMURLARA KOT PANTOLON

Son yapılan kılık kıyafet yönetmeliği güncellemesinde bayan memurlar için bazı hususlar esnetilmişti. Yeni taslakta ise bayan memurlara kot pantolon giyme imkanı tanınıyor. Şu anda bayan memurlar kumaş pantolon giyebiliyorlar. Taslak halindeki kılık kıyafet yönetmeliğinde ise bayan memurlara kumaş pantolonun yanında kot pantolon giyme seçeneği de bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. Geç bile kalındı. Almanyada yaşıyorum, erkek polis memuru bile saçını arkadan örebiliyor, devlet dairesinde memurlar t shirt giyebiliyor. Bu şekilcilik performans düşüşünden başka birşey getirmedi yıllarca zaten. Adam işini hakkıyla yaptıktan sonra sana ne saçından sakalından, kıyafetinden.

 2. eyyyy gelecegin ogretmeni rumuzlu arkadas. gelecek olsun sen ogretmen ol da oyle konus. 10 yillik ogretmenim kravat takmadim egitimimi aksatmadim. ne giyecegimizi sizden ogrenecek degiliz

 3. Sadece şu ucube Kravat uygulaması kalksın, belli ölçüye kadar Sakal Serbest olsun, Yazın Beyaz/Mavi Sade Tişört serbest olsun yeter, vurun dedik öldürdünüz, yok kot pantolan yok gecelik yok bilmem ne, bir ölçü bir denge bir adalet olsun

   • Hakimin göstergesi de dugmesız cubbedır ama işte bazısının önünde önünü kapatıyo onu napıcaz. Memeurun göstergesi kıravat filan değildir sayın cahil kesimin cahil vatandaşı. Aç biraz oku da öğren olur mu. Her yaşlıyı bilge sanırsınız siz ama bi bakmışsınız neyse anladın sen. Yazın o son düğmeyi ılıkle ve kıravatını iyice sık.

 4. Oldu olacak pijamayla gidişin oh ne ala öğretmen dediğin disiplinli olmalı kılığı ile kıyafetiyle saçıyla sakalıyla

  • Senin o sakat disiplin anlayışın bu ülkeye yıllardır hiçbir fayda sağlamadı. Pijamayla gitsin insanlar, senin zihniyetinden daha faydalı olacakları kesin

 5. Ben 4 yıllık bir öğretmenim.kravat sakal… vs baskı aracı olmaktan çıkatılmalı fakat son iki yılda ipin ucu kaçtı eski dikta kılık kıyafeti özler hale geldik. Kıyafetteki ve vaziyete yansıyan aşırı disiplinsizlik eğitimede yansıdı malesef

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM