Memurlukta yeni sistem, performansa dayalı sözleşmeli memurluk

Hükümet tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan yeni memurluk sistemi uygulamasında sona gelindiği belirtildi. Yeni sistemle birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda büyük değişiklik yapılacak. 657 sayılı DMK da performans ve sözleşmeli memurluk yer alacak. Son dönemde gündemden düşmeyen memurun iş güvencesi de yeni sistemle birlikte revize edilmiş olacak.

Memurlukta yeni sistem, performansa dayalı sözleşmeli memurluk

Memurlukta yeni sistem, performansa dayalı sözleşmeli memurluk

Memurun iş güvencesi kalkıyor, memura performans sistemi geliyor haberleri yetkililer tarafından yalanlanmıştı ancak hükümetin bu konuda ciddi adımlar attığı gerçeği değişmez bir gerçek. Yeni kamu personel sisteminin detayları da basına sızmaya devam ediyor. Yetkililer tarafından sık sık dile getirilen memurların performansını arttırmaya yönelik çalışmalar yeni memurluk sisteminde etkin olarak kullanılacak. Memurların belirli periyotlardaki performans değerlendirmelerine göre performansı yüksek olan memurlar ödüllendirilecek. Performansı düşük olan memurların ise sözleşmeleri sona erecek.

SÖZLEŞMELİ MEMURLUK

657 sayılı DMK’nın değişmesi ile birlikte sözleşmeli memurluk sistemi gelecek. Memurların performans notlarının değerlendirilmesi sonucu memurla ya tamam ya devam uygulamasına gidilecek. 4 aşamalı olacak performans sisteminden geçemeyen memurların sözleşmeleri feshedilecek. MEB personelleri için geçtiğimi yıl getirilen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasında olduğu gibi belirli zamanlarda yapılacak değerlendirme sonuçlarına göre memurlarla sözleşmeler yenilenebilecek.

SİCİL YERİNE PERFORMANS

Memurlara verilen sicil notunun geçtiğimiz yıllarda kaldırılmasının sebebinin getirilecek performans sistemi olduğu ancak kamuda ve siyasette yaşanan gelişmelerden dolayı performans sisteminin yürürlüğe girmesinin ertelendiği belirtildi. Memurların değerlendirilmesinde performans sistemi uygulanacak ve her memurun performans karnesi olacak. Memurların performans karnelerine göre de ödüllendirme veya sözleşme feshi yaşanacak.

YENİ SİSTEM KABUL EDİLEMEZ

Kamu haber sitelerinden bazılarının bu bilgileri olumlu gibi yansıtması yerine eleştirel açıdan bakmasında fayda olacaktır. Getirilecek performans sisteminde sözleşme olması memurluk ve kamu yararı için büyük zararlara yol açabilir. Değerlendirmeden geçecek memurların objektif değerlendirmesi ayrıca büyük bir sorun teşkil edecektir.

PERFORMANSTA 4 AŞAMA

Memurlara getirilecek yeni sistemde dört aşamadan söz ediliyor. Değerlendirmelerde memurlara A-B-C-D puan türlerinden puanlar verilecek. 3 değerlendirmede D puanı alan memurların işine son verilecek. Başarı puanında düşüklük olan memurların görev yerleri değiştirilebilecek ve ek tedbirler uygulanacak. Performans puanlarında A ve B notları alan memurların performansları başarılı sayılacak ve bu memurlara yurt dışı görevlendirmelerde öncelik tanınacak ve ek ödeme alacaklar.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Güzel bir uygulama olacak tabi ki amir ve memur puanlamada doğru davranırsa. Devlet memuru ol yan gel yat devri kapansın

  2. Sen koruyup kollananlarin kötü not alacağını mı sanıyorsun? Yine kimsesi olmayan kötü not alacak.

  3. Hep söylerlerdi..Evladım devlet kapısına girde maaş önemli değil. Neden böyle dediklerini sonradan ben de anladım.Çalışanda çalışmayanda bir tutuluyordu.Kendi kendime sordum.Bu nasıl olur diye.Çalışanların bazılarının vatandaşa muamelisi kötü,bu gün git yarın gel.Sorduğun soruya cevap alamama.Her çalışanın bir koruyucusu var.
    Sonuç: Performans getirildiğinde objektif olursa,herkes için güzel olacağı kanaatindeyim.En azından herkes işine özel sektörde ollduğu gibi dört elle sarılacaktır.
    Sonuna kadar bu uygulamayı destekliyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM