DOLAR 5,7405
EURO 6,3253
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Memurluktan Çıkarma Kolaylaştırılacak Mı?

Memurun iş güvencesi meselesi tekrar gündeme geldi. Bu sefer gündemde memurun işten çıkarılmasının daha kolay hale getirilmesi konusu.

Memurluktan Çıkarma Kolaylaştırılacak Mı?
09.05.2016
A+
A-

Memurluktan Çıkarma Kolaylaştırılacak Mı?

Star’ın haberine göre 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) yeniden yapılandırılacak ve sil baştan yenisi yazılacak.

Aylardır süren memurun iş güvencesi meselesi tekrar gündeme geldi. Bu sefer gündemde memurun işten çıkarılmasının daha kolay hale getirilmesi konusu.

MEMURUN İŞ GÜVENCESİ

Memurun iş güvencesi konusunda basında yer alan haberler yetkiler tarafından yalanlanmıştı. Böyle bir çalışma olmadığı, memurun iş güvencesinin kaldırılmayacağı vurgusu yapılmıştı. Lakin memurun iş güvencesinin kaldırılması meselesi tamamen rafa kaldırılmış gibi durmuyor.

İŞ GÜVENCESİNİN ADI YARGI ZIRHI OLDU

Memurun iş güvencesi olarak dile getirilen durum şu anda memurun yargı zırhı olarak kullanılıyor ve bu kamu oyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor. Memur olmayan birisi şunu düşünebilir; “Memur yargılanamıyor mu?” Memur elbette yargılanır, soruşturma geçirir, tutuklanır, meslekten atılır. Ancak memurun yargı zırhı kaldırılıyor diye basında haberler yer alırsa bu da toplum tarafından benimsenmiş olur.

657 DMK’DA DEĞİŞİKLİK

Öğretmenler İçin olarak  657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) için değişiklikler yapılacak görüşündeyiz. Bu değişikliklerin kapsamı ne olur, değişikliklerin etki alanı hakkında net ve kesin bir açıklama yapmak, bilgi vermek yanlış olur. “Memurluktan Çıkarma” konusunda radikal kararlar alınacağı gözükmektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK)  yaklaşık 3,1 milyon kamuda çalışan personeli ilgilendirmektedir. Bu rakamın büyük kısmını da MEB Personelleri oluşturmaktadır. Mevcut  657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK)  1969 yılında yürürlüğe girmiştir.

Mevcut 657 DMK’da devlet memurluğundan çıkarılma nedenlerini açıklarsak;

Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

a) İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak,
b) Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek,
c) Siyasi partiye girmek,
d) Özürsüz olarak bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemek,
e) Savaş, olağanüstü hal veya genel afetlere ilişkin konularda amirlerin verdiği görev veya emirleri yapmamak,
f)  Amirlerine, maiyetindekilere ve iş sahiplerine fiili tecavüzde bulunmak,
g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,
h) Yetki almadan gizli bilgileri açıklamak,
ı) Siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlemek,
j) Yurt dışında Devletin itibarını düşürecek veya görev haysiyetini zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunmak,
k) 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanuna aykırı fiilleri işlemek.

Yapılacak düzenleme ile yukarıdaki maddelere yenileri eklenecek gibi duruyor.

Öğretmenler İçin

Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Kamudan Haber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.