Memurun alacağı zam oranları kesinleşti, toplu sözleşmede yine hüsran

1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde memur zam oranları gece yarısı kesinleşti. Hükümet ile yetkili sendikalar 2018 yılı ve 2019 yılı memurların yeni zam oranları konusunda mutabakata vardı.

Memurun alacağı zam oranları kesinleşti, toplu sözleşmede yine hüsran

Memurun alacağı zam oranları kesinleşti, toplu sözleşmede yine hüsran

Memurların yeni zam oranları belli oldu. 3 milyon 200 bin çalışan memur, bir milyon 900 bin emekli memur için 2018 yılı ve 2019 yılı zam oranları açıklandı. Hükümet tarafından geçen hafta verilen teklifi kabul etmeyen ve teklife kapalıyız dövizleri ile teklif oranını protesto eden Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, gece yarısı yapılan anlaşmadan sonra “hayırlı olsun” dedi ve yüzbinlerce memur tarafından eleştirildi.

TOPLU SÖZLEŞME ZAM ORANLARI AÇIKLANDI

Memur ne kadar zam alacak sorusunun cevabı dün gece yapılan anlaşma ile belirlenmiş oldu. Memurlar ve emekliler 2018 yılı ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 3 buçuk, 2019 yılı ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 5 oranında zam alacaklar. Memur-Sen Genel Başkanı ve toplu sözleşmede yetkili kişi olan Ali Yalçın twitetr hesabından memurların yeni zam oranları hususunda açıklama yaptı.

Ali Yalçın zam oranı açıklaması

Memurlar 2018 yılında 4+3,5 yani yüzde 7,5 zam alacak. 2019 yılında ise 4+5 yani yüzde 9 oranında zam alacaklar. Toplamda 2018 ve 2019 yılları zam oranı da yüzde 16,5 olarak gerçekleşmiş oldu. Memur-Sen Başkanı tarafından yapılan açıklamada 4.dönem toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlandığı, Kamu Görevlileri Hakem kuruluna gidilmeden anlaşıldığı mutabakata varıldığı belirtildi.

Ali Yalçın tarafından gece yapılan açıklamada müzakerelerin uzun ve yorucu bir süreçten geçtiğini belirten Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bugün saat 11.00’da memur yeni zam oranlarının da yer aldığı toplu sözleşme görüşmeleri metninin imzalanacağı ifade edildi.

MEMUR-SEN’E TEPKİLER VAR

2017 yılı sendika üye sayıları 6 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’De yayımlanmış ve Memur-Sen’in 997 bin üyesi olduğu kesinleşmişti. Bir milyona yakın üyesi olan Memur-Sen’in hükümet ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde üyelerini hüsrana uğrattığı eleştirileri sürüyor. 1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan 4.dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen 3 seçenekli zam teklifi önerisi sunmuştu.

  1. seçenek; 2018 yılının ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019’un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8
  2. seçenek; 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam ve 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam.
  3. teklif; 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile, 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam

Memur yeni zam oranları ve toplu sözleşme görüşmeleri mutabakat metni çok tartışılacağa benziyor.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

22 Yorum - "Memurun alacağı zam oranları kesinleşti, toplu sözleşmede yine hüsran"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
cengiz karaca
Ziyaretçi
cengiz karaca

Baskan kapti bir koltuk ne mutlu ona memurlar aglamasin ben mi oyumu verdim

Melisa
Ziyaretçi
Melisa

Eğitim bir senin hiç bir şey olmadığınıda anlamış oldum.

Cengaver
Ziyaretçi
Cengaver

Söylenecek bişey yok arkadaşlar,görüldüğü gibi ciddi pazarlık yapmış,çok uğraşmış sayın başkanımız, tabii neyin pazarlığını yaptı bilmiyoruz. Bu pazarlığın konusunun memur maaşları olmadığı kesin!!!!!!

Ali
Ziyaretçi

0.5=Milletvekilliği/ Memur sen mantığı

Devletimiz var olsun.
Ziyaretçi
Devletimiz var olsun.

Küçücük anlık hesaplar yüzünden aslında hep zararda olduğunu göremeyen okumuş insanlar Topluluğu(memur) olan bizlere verilen bu zam ve verilmeyen haklar, hakkın ta kendisidir. Kimse ağlamasın. Zaten ağlayan da yarın yalakalığını devam edecek. Belki bir yerlerde bi koltukcuk kaparım düşüncesiyle dili dışarda gezmeye devam edecek. Devletimizi tebrik ediyorum. Bu kadar okumuş bir topluluğu ne de güzel yönetiyor. Aslında hiç bişey vermeyip üstüne maaş kesintisi yapsalardı bile hiç sorun olmazdı. Hükümetin tek hatası bu oldu ya hadi neyse… Wesselam…

wpDiscuz
  • YORUM