‘Memurun ve Öğretmenin Ek Gösterge Sorunu Çözülsün’

‘Memurun ve Öğretmenin Ek Gösterge Sorunu Çözülsün’ Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan yaptığı açıklamada ek gösterge sorununa değindi. Bostan, memurlar arasında adaletsizlik olduğunu bunun kaynağının da ek gösterge uygulamasından doğduğunu ifade etti. Bostan, öğretmen, memur ve akademisyenler arasında bu sorunun, adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Türk Eğitim-Sen İstanbul İl […]

‘Memurun ve Öğretmenin Ek Gösterge Sorunu Çözülsün’

‘Memurun ve Öğretmenin Ek Gösterge Sorunu Çözülsün’

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan yaptığı açıklamada ek gösterge sorununa değindi. Bostan, memurlar arasında adaletsizlik olduğunu bunun kaynağının da ek gösterge uygulamasından doğduğunu ifade etti.

Bostan, öğretmen, memur ve akademisyenler arasında bu sorunun, adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan yaptığı yazılı açıklamada kamuda çalışan memur ve işçi kıyaslandığında, işçi ve memur arasında maddi olarak ciddi farklılık olduğunu belirtti.

Bostan sözlerinde, ‘İşçi ve memur arasında oluşan bu farkın en dikkat çekenin emekli ikramiyesi ve emekli maaşları olduğunu, çıkarılan 5510 sayılı kanunun memur ile işçi arasında eşitlik sağlamak amacıyla çıkarılmasına rağmen tam tersi memurun hakkını kırptığını, memurların hak kaybı ile denge sağlandığı’ ifadelerine yer verdi.

EK GÖSTERGE ADALETSİZLİĞİ VAR

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, kamu görevlilerinin emekli oldukları dönemde memur emeklisi olanların işçi emeklisine göre daha az emekli maaşı daha az emekli ikramiyesi aldığını belirtti.

Sayısal verilerle öğretmen ve işçi arasında bir kıyaslama yapan Bostan, brüt maaşı ile çalışma zamanları, çalışma süreleri aynı olan bir işçi, bir öğretmenden yüzde 31.7 TL daha fazla emekli maaşı almakta aynı zamanda yüzde 89.7 oranında daha fazla emekli ikramiyesi almaktadır ifadelerini kullandı.

MUTLU BİR EMEKLİLİK HAYAL

Hanefi Bostan’ın yaptığı açıklamada dikkat çekenleri Öğretmenler İçin olarak sıralayalım;

  • Yardımcı doçentler emekli olduklarında üniversite daire başkanlarından yaklaşık bin lira daha az emekli maaşı alıyorlar.
  • Yardımcı doçentlerin makam tazminatları bulunmamakta.
  • Memur için emeklilik gelirin çok düşük olmasından dolayı kabusa dönüyor.
  • Emekli olan memurların büyük kısmı ikinci bir iş arayarak geçimini sürdürmenin peşindeler.
  • Memurun emekli olmasının en büyük sebebi geçim sıkıntısıdır.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN VERİLECEK?

Emniyet görevlilerinin ek göstergelerinin 2 bin 200’den 3 bine çıkarıldığını hatırlatan Bostan, bu çalışmanın sevindirici olduğunu, bu artışın söz verildiği halde öğretmenlere uygulanmadığını vurguladı. Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3 bin 600 rakamına çıkarılmasının şart olduğunu söyleyen Bostan ek gösterge rakamlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini, tüm memurlara, araştırma görevlilerine, okutman, öğretim görevlisi, doçent ve profesörlere de 800 puan ek gösterge artışı yapılması gerektiğini belirtti.

Öğretmenler İçin

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM