Meslekten ihraç edilen açığa alınan kamu personeli sayısı hakkında açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu FETÖ, PKK, DHKP-C soruşturmalarında bu terör örgütlerine destek veren işbirliği içinde olan 138908 kamu personeli hakkında işlem yapıldığını açıkladı. Müezzinoğlu kamudan ihraç edilen kamu personel sayısı ve açığa alınan kamu çalışanı hakkında da rakamlar verdi.

Meslekten ihraç edilen açığa alınan kamu personeli sayısı hakkında açıklama

Meslekten ihraç edilen açığa alınan kamu personeli sayısı hakkında açıklama geldi.

15 Temmuz hain darbe kalkışması sonrasında Olağanüstü Hal ilan edildi. OHAL çerçevesinde gerçekleşen soruşturmalarda ve operasyonlarda binlerce kamu personeli ağırlıklı olarak FETÖ kapsamında açığa alındı. 672 sayılı KHK ve sonrasında çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten binlerce kamu personeli FETÖ bağlantıları gerekçesi ile atıldı. İhraç edilen ağırlıklı personel MEB bünyesinde yer alırken, TSK, Emniyet, Sağlık Bakanlığı en çok ihraçların yaşandığı kamu kurumları olarak dikkat çekmektedir.

YAKLAŞIK 139 BİN KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu soruşturmalar kapsamında ve yapılan incelemelerde 138 bin 908 kamu personeli hakkında işlem yapıldığını belirtti. Haklarında işlem yapılan kişilerin içlerinde meslekten ihraç edilenler, açığa alınanlar, işlem yapılıp göreve iade edilenlerin olduğunu da ifade eden Müezzinoğlu kendi bakanlığı olan Çalışma Bakanlığında ise FETÖ soruşturmasından işlem gören personel sayısını 1143 olduğunu açıkladı.

PKK’DAN DOLAYI İŞLEM YAPILANLAR

Bakan Mehmet Müezzinoğlu açıklamasında PKK ve DHKP-C soruşturmasında haklarında işlem yapılan ağırlıklı personelin MEB’de olduğunu belirtirken, toplamda 13 bin 423 kişi için işlem yapıldığını, 2378 kamu personelinin meslekten ihraç edilirken  10665 kişinin de açığa alındığını açıkladı. Öğretmenler İçin olarak belirtmek isteriz, PKK’dan dolayı açığa alınmış kamu personelinin neredeyse tamamı göreve iade edilmiştir.

FETÖ’DEN DOLAYI YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMA

FETÖ soruşturmasında ise toplamda  125485 kişi hakkında işlem yapıldığını belirten Bakan Müezzinoğlu, haklarında işlem yapılan kişilerden 94 bin 867 kişinin meslekten atıldığını açıklarken, 18331 kişinin göreve iadesinin gerçekleştiğini ve halen açıkta 30618 kamu personelinin olduğunu ifade etti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

25 yorum

 1. Kim pkk kim sucu kim bucu bırakın bunu adalet karar versin.kimse baska bir kişi kırma hakkı yoktur.sucsuz oldugu inanan herkes bu durumu ifade etmek zorundadır.

 2. 27 yaşındayım doğu görevimi yaptıktan hemen sonra ( hatır Gönül sendikasından sanırım) ihraç oldum bi çok şeyi görebiliyorum ama sanırım artık çok geç yaşadığım yaşayacağım hayat burnumdan geldi seçtiğim mesleğe on yüz bi milyon kez pişmanım eğitimSenlileri de dayanışmalarından dolayı kutluyorum hakkımı savunacak gücüm ve enerjim kalmadı ruzi mahşere bırakıyorum

 3. Yeni kurulan komisyona göre
  Hakkında ret kararı verilenler ise idari yargıya başvuracak ve bu 4 yıllık süreye 2-3 yıl daha eklenecektir. Hatırlanacağı üzere ihraç kararnameleri, ihraç edilenlerin doğrudan veya dolaylı olarak kamu hizmetine girmesini de engellemekte, yurtdışına çıkışları pasaportları (hem resmi hem sivil pasaportları) iptal ettiği için imkansız kılmaktadır. Bunun anlamı şudur. Örneğin ihraç edilen bir üniversite öğretim üyesi, 6 yıl işsiz kalacak, 6 yıl sonra haksız bir şekilde kamu görevinden çıkarıldığı tespit edilse bile kendisine hiçbir tazminat ödenmeyecektir. Kişinin bu ihlal sonrasında genel hükümlere göre zararının karşılanmasını istemesi de mümkün değildir.

 4. Her gün ağlama sıkıntı stres umutsuzluk artık ağlamak bile sıradan oldu elimden başka bir şey gelmiyor hakkımı arayamiyorum çünkü korkuyorum beklemek çok zor açıklama yapmaktan haber okumaktan biktim…

 5. Ögretmenler sitesi de belirtmis.
  Pkk li diye alinan ögretmenler göreve iade oldu diye.Onlar da rahatsiz bu durumdan. Ben pkk li diye alinip göreve iade edilenlerden bahsediyorum.
  Diger sendikalardan goreve donen arkadaslara bir sey dedigim yok.
  Darisi sucsuz vatansever ogretmenlerin basina.
  istemeden kirmissam özür dilerim.
  Hakkinizi helal edin.

  • Ahmet Bey…
   “PKK’lı öğretmenler” diyorsunuz. Böyle bir yargıya varmak için kanıt lazım, ısbat lazım, hepsinden önce yargı kararı lazım. Bunlar olmadan ancak “zanlı” diyebilirsiniz. Öyle iddia ediliyor diyebilirsiniz. Tıpkı sizin için kanuna aykırı bir fiil ortada yokken, yasal sendika, banka, okul, dershane veya gazete-dergi ilişkisi suç teşkil etmezken size FETÖcü diye suçlamada bulunup cezalandırılmanız, mağdur edilmeniz hukuka ve adalete aykırı olduğu gibi diğer öğretmenlere de bu tür yaftalarda bulunmak aynı şeydir. Kaldı ki bu öğretmenler hakkında bir suç unsuru tesbit edilemediği için görevlerine iade edildiler. ŞİMDİ DİYECEKSİNİZ Kİ “ONLARLA BİZİM ARAMIZDA NE FARK VAR.” HEMEN İZAH EDEYİM: Bu öğretmenler eğitim-Sen üyesi muhalif, solcu öğretmenlerdir. Hükümetin adaletsiz, akıl, bilim ve laiklik karşıtı icraatlerine, adaletsiz atamalarına karşı eylem yapan, davalar açan, bu davaları çoğunlukla kazanan Türkiyenin tek gerçek mücadeleci sendikasıdır. Hükümet FETÖ soruşturmaları ve OHAL ortamını fırsat bilip bu solcu öğretmenlere de bir gözdağı vermek, onlara darbe indirmek istedi. Biliyorsun artık Türkiyede hükümete ters düşen sağcılara FETÖCÜ, hükümete ters düşen solculara da PKK’lı suçlaması kullanılıyor. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Eğitim_sen yılların mücadeleci sendikasıdır. Susmadı, eylem yaptı, basın açıklamaları yaptı, olayı Avrupa basınına taşıdı. CHP, HDP, Türk Tabipler Birliği, Mimar Mühendis Odaları, DİSK, Türkiye Barolar Birliği ve sayısız dernek, kurum, sendika, parti Eğitim-sen’in arkasında durdu. Hükümet bu işin uzayacağını, bu işten kendilerinin zararlı çıkacağını gördü. Mücadelenin ve direnişin bu oyunları bozacağını anladı ve yaptığı hatadan büyük oranda döndü. Güzel kardeşim işte sizde bu yok!!! Siz hak aramıyorsunuz. Siz adaletsizliğe karşı çıkamıyorsunuz. Siz hala size bunu yapanların insafa gelmesini umuyorsunuz. Öyle bir dünyada yaşamıyoruz kardeşim. Hakkını almak için mücadele et. Yüz bin kişi FETÖ’den ihraç edilmiş. Aileleriyle beraber milyonu bulan bir sayı bu. Bir yerde toplanın. Basın açıklaması yapın. Haberlere çıkın. Durumu izah edin. Halk bilsin.Çoluk çocuğunuza yazık. Bunca yıllık emek, bir ömür pahasına elde edilmiş bir meslek, ailenizin rızkı, alınteriniz herşeyiniz vicdansızca gaspedildi. Biz bunu görüyoruz. Haksızlığı görüyoruz. Kapımız tüm mazlumlara açık. Gelin Eğitim_sen in bürolarında basın açıklaması yapın. Basını, medyayı sendika yönetimi sizin yerinize davet eder. Bizim de elimizden bir şey geliyorsa yapalım. Ama önce bunu siz de isteyin, niyetiniz olsun. SAYIN KARDEŞİM. SEN MAZLUMSUN. MAZLUMUN SÖZÜNDEN KIRILMAK NE HADDİMİZE. ASIL KIRICI OLDUYSAM SEN BENİ AFFET. SİZİ TEKRAR ARAMIZDA GÖRMEK DİLEĞİYLE…

   • Durumu çok güzel anlatmissiniz hocam sağolun tutamadı m kendimi yine ağlıyor um yaşadıklarım dünyaya insanlara bakisimi o kadar değiştirdi ki hayat felsefem tamamen değişti.ve bu süreçte bizi en çok destekleyen sol görüşlü arkadaşlar oldu. Bunu ayrıştırma yapmak için söylemiyorum.adalet hukuk dediler benimle aynı görüşte olan insanlar ise akıllı olsaydın ne işin vardı onların sendika sinda dedi. Yüreğim paramparça.ve ben mhp ye gidip dilekçe vermedim içimden gelmedi.hayatim boyunca yandaş yalaka olmadım. Guclunun değil haklinin yanında olmak bu kadar zor mu. Zor demekki insan olmak zor. Hakkımı arayacağım sonuna kadar. Ama adım atarken de korkuyorum hocam bu defa da feto culer söyle yaptı böyle yaptı oluyor. Sadece sendika ya üye oldum diye hain fetocu ilan ettiler.sagolun hocam yürekli insanlar varolsun

    • Eda Hocam… Kim ne derse desin. Aldırmayın. Mücadele edin. Unutmayın tarih ne yazık ki hep kazananları hatırlar. Hakkınızı aldığınızda şom ağızlılar, iftiracılar susarlar. Siz kaybederseniz asıl o zaman aleyhinizde konuşurlar. Korkacak bir şey yok. Mücadele sizi özgürleştirecek, gerçek dostlarınızla tanıştıracak yeni, bambaşka, kendine güvenen, başı dik bir insana dönüştürecektir.

 6. Yandaşlara, yalakalara aldırmayın arkadaşlar. Kalbimiz, gönlümüz her zaman mağdur edilmiş, haksızlığa uğramış meslektaşlarımızdan yanadır. Elimizden gelen desteği vermekten çekinmeyiz, kimseden de korkmayız. Bunca yıl korkmadık, gene korkmayız. Emekçilerin arasında siyasi görüş farkları olsa da bunlar suni ayrılıklardır. Ne dini inanç, ne ırk, ne dil ne de mezhep… Aynı işyerinde, aynı koşullarda çalışıp, ekmeğini aynı zorluklarla kazanan; dertleri aynı, umutları aynı insanlar yani emekçiler kardeştirler. Kardeşliğin en birinci şartı ise dayanışmadır, yardımlaşmadır. Bırakın vicdansızlar size “ağaç kökü” yiyin desinler. Bırakın daha dün dost-arkadaş dedikleriniz adaletsizliği alkışlayıp size sırtını dönsün. Eğitim-Senli meslektaşlarınız, solcu kardeşleriniz her zaman mazlumun, mağdurun yanında olacaktır. Elimizden gelen desteği veririz. Çayımızı, sohbetimizi, tebessümümüzü eksik etmeyiz. Kalın sağlıcakla…

 7. AHMET BEY KARDEŞİM…
  “PKK’lı öğretmenler diye tutturmuşsun, mağdurluğunu bile başkalarına iftira atarak izah ediyorsun. Sana FETÖ’cü dediler, kabul etmiyorsun sonra kalkmış haklarında hiç bir kanıt bulunamadığı için görevlerine iade edilenlerin PKK’lı olduğunu iddia ediyorsun. SONRA DA “ALLAH GÖRÜYOR” Diyorsun.
  EVET HAKLISIN ALLAH GÖRÜYOR… Sen vatanseversin, kul hakkına el uzatmazsın amma diğerleri PKK’lı veya faizci öyle mi! Evet. Onları siz iktidara getirdiniz. ABD Irak’ı işgal edip bir buçuk milyon müslümanı öldürürken, binlercesine tecavüz ederken ABD’yi kim destekliyordu? Sonraki ilk seçimde tekrar kime oy verdiniz? Unakıtan Maliye bakanıyken yapılan yolsuzluklardan sonra kime oy verdiniz? TEKEL İşçileri işten atılıp üstelik Ankara ayazında günlerce polise dövdürülürken, buzlu havuzlara atılırken kime oy veriyordunuz? Soma’da yandaş şirketin açgözlülüğü ve ihmalleri yüzünden 301 madenci hayatını kaybederken ve bu vahşet örtbas edilirken hiç mi vicdanınız sızlamadı! Fetullahçıların sınavlarda soru çaldığı daha AKP ile araları bozuk değilken biliniyordu. Gazeteler yazıyor, gençler protesto eylemleri yapıyordı haberiniz yok muydu? Tüm idari kadrolar göstere göstere Fetullahçı torpillilere veya Eğitim-Bir Senlilere dağıtılırken orada yenen bir kul hakkı göremediniz mi? Tüm bunlar olup biterken kimin tezahüratını yapıyordunuz!!! Bir de kalkmış yok faiz haram ya bir lira bile faiz yemeyeyim diye parayı Bank_Asyaya yatırdım. Kul hakkına, harama çok önem veririm falan diyorsun..! EVET ALLAH GÖRÜYOR. İYİ Kİ DE GÖRÜYOR. HEM ZALİMLİĞİ GÖRÜYOR, HEM KUL HAKKINI GÖRÜYOR HEM DE BU ZULME, BU ADALETSİZLİĞE YILLARCA ÇANAK TUTAN SAHTE MÜSLÜMANLARI, İKİYÜZLÜ MUHAFAZAKARLARI GAYET İYİ GÖRÜYOR. Kardeşim!!! Senden başkaları da insan. Onların da çoluğu çocuğu var. Onların da hayalleri ve umutları var. Ve emin ol, senden daha vicdanlı, daha ahlaklı, daha vatansever insanlar var. Sen düştüğün yerden kalkmak için mücadele edeceğine kalkmış neler sÖylüyorsun. Önce insan olmak lazım. Adaletli olmak lazım. Sana zarar verdiği zaman değil, her zaman haksızlığı görmek lazım. İkiyüzlü olmamak lazım. Her şeyden önce Allah’ın adını bu riyakarlıklara; siyasi ranta, ticari menfaate karıştırmamak lazım. İşi ehline vermek, torpile, torpilciye karşı olmak lazım. Ama en önemlisi mazluma el uzatmak, dayanışma göstermek, efendilere yaranmak için başkasının ekmeğiyle oynamamak lazım… Kısaca şu dünyadan bir gün göçüp giderken arkanda utanç duyacağın bir mazi bırakmamak lazım. Daha da önemlisi: utanç duyulacak yanlışı anlayıp bundan utanabilecek bir ahlaka sahip olmak lazım…

 8. Benim de hakkım helal değil.Esim ve ben sendikadan dolayı ihraç edildim.2 yavrumla perisaniz.Allah sendikalarında belasını versin.Kimse bize sahip çıkmadı.Egitim sen tüm üyelerine sahip çıkıp maddi manevi yanlarında oldu.Bizden bahseden yok tabii.
  Devlet Aktif eğitim sen sendikasinin kuruluşuna izin verdi sonra Gülen’in talimatıyla fesh edilmiş guya sonra 2004 de tekrar açılmasına izin verdi.Madem terör sendikasiydi niçin buna izin verdiniz ,biz de 2004 de arkadaş hatrina üye olarak yem edildik.Kim suçlu peki.Benim cebimden para çıkmıyordu ki.Sendika ben den 3 ayda bir 60 TL kesiyordu devlette bu parayı 16 temmuza kadar geri cebime iade ediyordu Allah aşkına burada benim suçum ne.Yavrularimin suçu ne ki ekmeğe muhtaç.Tum bunlara sebep olanların Allah başına versin.
  Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeniyim ve anneyim.Beni hayattan soguttunuz

 9. pkk lıları neye göre alıp iade ettiniz baktınız ortalık karışacak korkudan iade oldu biz ise yasal bir sendika üyeliği yüzünden üstelik 2015 eylül de istifa ettiğim halde ihraç oldum hakkımı Allaha havale ettim ben ve benim gibilerin hakkını Allah inşallah alacak mahşerde bile iki elim yakanızda olacak 6 aydır neler çekiyoruz

 10. Okulda nöbet tutarken tek tek sınıfları dolaşıp boşa yanan ışık varsa kapatırdım devletin malı diye… Vatan haini ilan edildik yazıklar olsun!

 11. Pkk li ogretmenler gorevde
  faizli bankalarla calisan ogretmenler gorevde
  Faiz gunahindan kacmak icin
  faizsiz banka ile calisan
  okuldaki elektrigi cep tlf numun sarji icin bile kullanmaya korkan
  devletin malinda tuyu bitmemis yetimin hakki vardir korkusuyla yasayan benim gibi ogretmenler ihrac.
  Tek tesellim
  Allah goruyor
  Allah biliyor
  Allah duyuyor

 12. Soruyorum bizi yonetin diye sectigimiz yetkililere.ileride chp iktidara geldi diyelim.onlarda egitim bir sen lileri meslekten atarsa ne dusunursunuz.razi olur musunuz?

  • 28 subati arar oldum.o zaman kimse yasal olan sendika ya üye oldu , Bankaya hesap acti diye sorgusuz sualsiz mesleklerinden ihrac edilmediler.o zaman magdur oldum diyen şimdi muktedir olanlara duyurulur.Allahin adaletine sığınıyorum.

 13. Bende soför cocuguyum…beni de babam kolay okutmadi…kar kis yollarda halen …bunca emek nasil yok sayilir aklim almiyor…ben ve ailem onca emekverdik ogretmen olmam icin…bir yillik bir sendika uyeligi…sebebi ise esim …arastirilsin kari- koca olanlarin bircogu ayni sendikaya uyedirler…herkes biliyor bircok kisinin masum oldugunu…bizde biliyoruz kendimizi ve masum oldugumuzu…vicdanim rahat ama kafam rahat degil…emeklerimizi istiyoruz

 14. Ben de şöför çocuğuyum hocam babam beni okutmak istemiyordu sürekli kendi çabalar ımla okudum. Dershaneye gitmeden kazandım üniversiteyi.cektigim zorlukların karşılığı terörist ilan edilmek miş.emeklerimi bir gecede çaldılar. Yıllarca sözleşmeli çalıştım. Ilk 4 c li kismi zamanlı öğretmen olarak atadilar.ilk maaşı m 400 lira idi. Pes etmedim.okulun havasını alınca bırakıp gidemedim öğrencilerimi.sonra 4 b li yaptılar bizi sonra 2011 yılında bir khk ile kadro verildi. Başka bir khk ile de attılar.kul hakkına giriyorlar.hata yapıyorlar. Ben terörist değilim. Adalet herkese lazım.yanlis yaptıklarını anlamalarini diliyorum.

 15. 2013 yılında devletin sendikası dedik 7ay kalıp çıktık.Ama senmisin 4 yıl önce sendikaya giren dediler. Devletin güvecesindeydi biz bilemedik devlete guvendik dedik teroröristsin dediler.Napsaydık güvenmesemiydik yüce devletimize.Devleti sevmek güvenmek suç mu peki? ben devletime güvenmezsem kime nasıl güvenirim.Kolay mı editör bey. Bir şöför maşıyla okumak yarı aç yarı tok. Benim yılarımı verdiğim kariyerimi bir kalemde silmek.Neden bu sendikayı açtınız bunlar teröristi madem bizi niye bunların önüne atınız.Deseydiniz ya ne oldugunu bakın o zaman hatır gönül icin girermiydik sendikaya.

 16. Malesef ülkemizin adalet ve demokrasiden ne kadar uzak olduğunu görüyoruz bu tablo ile.
  Bu millet darbeyle,diktatörlükle,anti demokratik yöntemlerle yönetilmeyi asla ama asla hak etmiyor…
  Tam bağımsız yargı ve gerçek anlamda demokrasiyle yönetileceğimiz günlere kavuşmak dileğiyle…

 17. Pkk li ögretmenleri göreve iade et.
  Devletin anayasasinda yer alan sendikalasma.bankacilik islemlerinden dolayi insanlari ihrac et.sizi pkk lilar secmedi.bizler secmistik basimiza getirmistik.adaletli bir sekilde bizi yonetecekler kul hakki yemezler diye ne kadar da sevinmistik. heyhattt ne kadar da yanilmisiz.
  hepsi yalanmis.asiretlerin oylarini almak icin mi pkk li ogretmenleri iade ettiniz? 1 tl faiz li bankalara para vermemek icin bankasya kullandik meslegimizden olduk. sanki paramiz vardi.
  2.5 yildir pasifte 0 tl olarak bekliyordu.kredi karti borcu icin ayda 1000 tl para gonderdik 2014 de.suclu olduk.
  Vay beeee.
  Sizi Allah a havale ediyorum

 18. Devletin ileri gelenleri, sürekli rakam vermek yerine mağduriyetlerin giderilmesi adına ohal komisyonunun hangi tarihte çalışmaya başlayacağı, başvuruları ne zaman kabul edecekleri ve kriterlerin ne olacağı konusunda açıklama yaparlarsa iyi olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM