Meslekten ihraç edilenler Avukatlık yapabilecek

Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilenlerin Avukatlık yapabilmesi ile ilgili karar verildi.

Meslekten ihraç edilenler Avukatlık yapabilecek

Meslekten ihraç edilenler Avukatlık yapabilecek

Ankara 23. İdare Mahkemesi verdiği kararda meslekten ihraç edilen hakim adayının Avukatlık yapabileceğini açıkladı. Hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma ve kovuşturma olmayan davacıyı haklı bulan mahkeme Türkiye Barolar Birliği tarafından verilen ret kararını da iptal etmiş oldu.

HAKİM ADAYI İKEN İHRAÇ EDİLDİ

Yaşanan olayda Hakim Adayı iken KHK ile meslekten ihraç edilen kişi Adıyaman Barosu’na Avukatlık için başvuruda bulundu. Baro yapılan başvuruyu kabul etti, sonrasında ise Türkiye Barolar Birliği Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen hakim adayının avukatlık başvurusunu reddetti.

HAKKINDA SORUŞTURMA, KOVUŞTURMA YOK

Türkiye Barolar Birliği tarafından verilen ret kararı sonrası idare mahkemesine gidildi. Ankara 23. İdare Mahkemesi ilgili davayı 18 Nisan 2019 tarihinde karara bağladı.

İlgili idare mahkeme kararı;

Sayfa 1;

Mahkemeden Avukatlık kararı
KHK ihraç kararı

Sayfa 2;

İdare mahkeme

Sayfa 3;

KHK ile ihraç Mahkeme kararı
Mahkeme kararı

Sayfa 4;

KHK karar
Karar

Verilen karar göre KHK ile ihraç edilenler avukat olabilecek.

DOKTORLARDA ÖZELDE ÇALIŞABİLİYOR

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıda kamu görevinden ihraç edilen sağlık meslek mensuplarının özel sağlık kuruluşlarında istihdam edilmeleri ile ilgili özelde çalışabilecekleri açıklanmıştı.

İlgili yazı;

sağlık bakanlığı meslekten ihraç resmi yazı
Sağlık Bakanlığı

ÖĞRETMENLERE ÖZEL YOLU KAPALI

Doktorlar, sağlık çalışanları özel sektörde çalışabiliyor ancak KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenler için özel sektör izni verilmemektedir. Aşağıdaki yazılardan detaylara bakabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM