Meslekten ihraç edilenler dolandırılmayın, tekrar mağdur olmayın

Ülkemizde dolandırıcıların yeni hedefleri meslekten ihraç edilen MEB personeli ve kamu personelleri. Dolandırıcılar birkaç bin liralık sermayeler ile yatırdıklarını beşe ona katlamayı umut ederek dolandırmaya devam ediyor.

Meslekten ihraç edilenler dolandırılmayın, tekrar mağdur olmayın

Meslekten ihraç edilenler dolandırılmayın, tekrar mağdur olmayın

Kamuda ihraç edilen personel sayısı 70 bini geçti, ihraçların yarısına yakınını ise MEB personeli oluşturuyor. Suçsuz yere görevden atılan kamu çalışanlarının itiraz süreçleri ve inceleme süreçleri devam ederken mağdur olanların en büyük sıkıntısı ise gelirlerinin olmaması. Suçsuz olan mağdurların göreve dönmeleri gerçekleşene kadar evlerini geçindirmek durumundalar. Bu süreçte ise karşılarına umut tacirleri çıkıyor.

SAADET ZİNCİRLERİ 

Bu konuda en dikkat çekici dolandırıcılık yöntemi geçmişten beri süre gelen saadet zinciri yöntemidir. Özellikle belli bir miktar para karşılığında büyük meblağlar kazandırmayı garanti etmektedirler. Örnek verecek olursak 2 bin lira sermaye ile bir ayda 5 bin lira kazanma teklifi ile gelmektedirler. Bu konuda özellikle böyle zor dönemde mağdur olanların daha da dikkatli olması gerekmektedir. Meslekten ihraç edilen suçsuz olan MEB ve kamu personelinin özel sektörde iş bulmaları çok zor. Normal bir ücretin yarısını teklif eden işverenler mağdurların dolandırıcılardan umut beklemesine neden olmaktadır. Kamuda yaşanan binlerce ihraç dolandırıcıları meslekten ihraç edilenlere yönlendirmiştir. Bu konuda yeni dolandırıcılıklar yaşanmaktadır.

İNTERNETTEN PARA KAZANMA

Öğretmen forum sitelerinde, kamudan haber sitelerinde gördüğümüz diğer nokta ise meslekten ihraç edilen kişilerin belli bir sermaye koyarak internetten para kazanma yönünde teşvik edilmeye çalışılmasıdır. Bu da dolandırıcıların yeni yöntemlerinden birisidir. Bu konuda özellikle forum sitelerinde meslekten ihraç edilenlere yönelik para kazanma konularının açıldığını gördük. ogretmenlericin.com editörlerinin dikkat ettiği birkaç unsur bulunmaktadır. Konu açan kişiler o forum sitelerine yeni üye olmuşlar, o konudan başka mesajları veya konuları bulunmamaktadır. Profillerinde yazan bilgiler gerçekle alakalı olmayan unsurlar içermektedir. Dolandırıcıların forum sitelerinde mağdur öğretmen ve memur arayışı içinde oldukları gözükmektedir. Suçsuz olan, meslekten ihraç edilenlerin bir kez daha mağdur olmamaları adına bu tarz kişilere dikkat etmeleri gerekmekte olup, Öğretmenler İçin olarak uyarma gereği duyduk.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM