‘Meslekten ihraç edilenler nereye başvuracak’ Adalet Bakanlığı açıkladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından dün verilen karardan sonra Adalet Bakanlığı açıklama yaptı. Meslekten ihraç edilen kişilerin başvurması gereken merciler, yapması gereken başvurular açıklandı.

‘Meslekten ihraç edilenler nereye başvuracak’ Adalet Bakanlığı açıkladı

‘Meslekten ihraç edilenler nereye başvuracak’ Adalet Bakanlığı açıkladı

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Kanun Hükmünde Kararnameler İle Kamu Görevinden Çıkarılanlara İlişkin AİHM Kararı yayınladı. Bakanlık tarafından yayınlanan AİHM kararında meslekten ihraç edilen MEB personeli, kamu personeli, memurlar hakkında yapılması gereken başvurular da açıklandı.

AİHM’İN KÖKSAL KARARI

Erzurum’da görev yaparken FETÖ soruşturması kapsamında Temmuz ayında açığa alınan, 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen öğretmenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı başvuru dün sonuçlandı. AİHM başvurusu sonrası mahkeme oy birliği ile meslekten ihraç edilen öğretmenin başvurusunu reddetti. Adalet Bakanlığı AİHM’in bu kararını Köksal Kararı olarak yayınladı ve Bakanlık OHAL inceleme komisyonu ile Anayasa Mahkemesi başvurusu hakkında bilgi verdi.

İÇ HUKUK VE OHAL KOMİSYONU

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuruları arasında yaklaşık 20-25 bin dosyanın meslekten ihraç edilenlere ait olduğu bilgisi kamu ajans haber basınında yer alırken, ihraç edilen öğretmen hakkında verilen kararın tüm bekleyen dosyaları düşüreceği yorumları yapıldı. AİHM kararında iç hukuk yollarının tüketilmediğini ve OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapılmadığını belirtti. Adalet Bakanlığı’da meslekten ihraç edilenlerin başvuruları nasıl olmalı açıklama getirdi.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan AİHM kararı sonrası açıklama metni TIKLAYIN

Yukarıda yer alan metinde görüldüğü üzere meslekten ihraç edilenler önce OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapacak, OHAL komisyonu kararı sonrası idare mahkemesine, mahkemenin kararına karşı da Anayasa Mahkemesine gidilecek. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başvurusu yapılabilecek. Öğretmenler İçin olarak belirtmek gerekirse tüm bu süreç en az 8-10 yıl demek. Masum olanların iadeleri için büyük çaplı göreve iade KHK’si ya da OHAL komisyonu toplu iade kararı verilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. Hukuk, adalet kimle neyle sağlanıyor. Suçu olan varsa hakimi savcısı var deniyor. Hakim savcı takipsizlik veriyor. O zaman neden iade edilmiyor. Bi olayda adalet işini yapıyor deniyor başka bir olayda hakimler savcılar işi sulandırıyor vs. deniliyor.

  Ülkede umudun tükenmesine ramak kaldı

 2. bu is bitti.dosyalar komisyonda curuyecek.curuyemeyen dosyalari idare mahkemeleri curutecek. anayasa mahkemesine bile gidemeyen dosya aihme hic gidemez. adalet ve hukuk canli canli gomuldu.el fatiha.

 3. Gerçekten fetö masum insanları kullandı ama kendileri bu işten sıyrıldılar banka ve sendika ya üye yaparak insanları işinden ettiler ama hükümetiin bu tuzağı görmesi gerekiyor tüm bu ihraçlar Anadolu’nun fakir çocukları bu halkın vicdanını yaralıyor bu artık görülmeli ihraçlar çoğaltılarak mağduriyetler artırılıyor ben şahsen çocuklarımın devlet düşmanı olmasından korkuyorum sayın yetkililer lütfen bu sessiz çığlığa kulak verin bu insanları geri döndürün her geçen gün fetönün ekmeğine yağ sürülüyor

 4. Ihraç edilenlerden hiçbir adli soruşturması olmayanlar veya suç belirtilmeyenler için iade khk sı çıkması gerekmez mi. Bu durumda komisyona neden basvurulsun ki.

 5. Biz, kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş,) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak biz (herkese) yeteriz.
  (Sure No:21 Ayet No :47)

  Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.
  (Sure No:4 Ayet No :58)

  Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğer, büker (doğru şahitlik etmez), yahut şâhidlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır.
  (Sure No:4 Ayet No :135)

  Ölçüyü adaletle tutun ve eksik tartmayın.
  (Sure No:55 Ayet No :9)

  Ey Davud! Biz seni yeryüzünde halife yaptık. O halde insanlar arasında adaletle hükmet. Hevâ ve hevese uyma, sonra bu seni Allah´ın yolundan saptırır. Doğrusu Allah´ın yolundan sapanlara, hesap gününü unutmalarına karşılık çetin bir azap vardır.
  (Sure No:38 Ayet No :26)

  Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah´a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir.
  (Sure No:5 Ayet No :8)

 6. sayın cumhurbaşkanı bylock hatalarını anca sen el atarsan çözerler…haybeden bylockcu ilan edilenler bu listeden ayıklanmalı

 7. Sayın Editorum toplu iade KHK si için yaptığınız öneriyi çok begendim. Sizi yürekten tebrik ediyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM