Meslekten ihraç edilenler özelde çalışabilir mi, özel sektörde iş imkanı

Kamudan ihraç edilen memurların, öğretmenlerin özel sektörde çalışıp çalışamayacağı, sigortalı bir işte çalışma durumları son KHK ile tekrar gündeme geldi. ogretmenlericin.com olarak tarafımıza da bu konuda çok soru gelmektedir. Meslekten ihraç edilen öğretmenler, memurlar özel sektörde, sigortalı işte çalışabilir mi sorusuna yanıt arayacağız.

Meslekten ihraç edilenler özelde çalışabilir mi, özel sektörde iş imkanı

Meslekten ihraç edilenler özelde çalışabilir mi, özel sektörde iş imkanı

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edildi. OHAL süresince çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile de kamuda neredeyse tüm kurumlarda binlerce kamu personeli FETÖ bağlantıları gerekçesi ile belirlenen kriterler çerçevesinde meslekten ihraç edildi.

MEB’DE İHRAÇ EDİLEN ÖĞRETMENLER

En çok ihracın yaşandığı Milli Eğitim Bakanlığında suçsuz olduğunu düşünen öğretmenlerden tarafımıza gelen sorulardan birisi ihraç edilen öğretmenler özelde çalışabilir mi sorusu oldu. İhraç edilmiş öğretmenlerin durumları ile özelde FETÖ bağlantılı okullarda çalışırken öğretmenlik lisansları iptal edilen öğretmenlerin durumları farklıdır. Öğretmenlik lisansı iptal edilen öğretmen artık özel okulda çalışamaz. Öğretmenlik lisansı iptal edilen öğretmenin Etüt Merkezleri, kurslar gibi destekleyici eğitim yerlerinde çalışmaları mümkün değildir.

Öğretmenlik lisansı iptal edilen öğretmen özel okullarda, eğitim kurumlarında çalışamaz, peki ihraç edilen öğretmen özel okulda çalışabilir mi? Milli Eğitim Bakanlığında MEB personeli olarak çalışan öğretmenlerden  yaklaşık 35 bin öğretmen meslekten ihraç edildi. İhraç edilenlerin özel okulda çalışıp çalışamayacağı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ya da farklı bir resmi kurumdan açıklama, görüş yazısı gelmedi. ogretmenlericin.com takipçileri hatırlayacaktır aşağıdaki ilgili haberde Milli Eğitim Bakanlığının meslekten ihraç edilen bir öğretmene verdiği cevaba değinmiştik.

Meslekten ihraç edilen öğretmenlerin SGK kayıtlarında “FETÖ gerekçesi ile ihraç edildi.” yazması, bu öğretmenlerin özel okullarda, özel eğitim kurumlarında çalışmasına engel teşkil etmektedir. MEB tarafından dilekçeye verilen cevapta da ihraç edilen öğretmenin özel okullarda, etüt merkezlerinde çalışmasının mümkün olmadığı belirtilmişti.

SİGORTALI İŞTE ÇALIŞMAK

Kamudan ihraç edilenler sigortalı işte çalışabilir mi? Öğretmenlerde olduğu gibi bazı alanlarda kısıtlamalar mevcutken diğer sigortalı iş alanlarında bu kısıtlama bulunmamaktadır. Örneğin meslekten ihraç edilen bir memur, inşaat şirketinde sigortalı olarak bir pozisyonda çalışabilir. Bu konuda resmi olarak bir engel bulunmamaktadır. Meslekten ihraç edilen öğretmen sigortalı işte çalışabilir, ihraç edilmiş bir bilgisayar öğretmeni yazılım firmasında sigortalı olarak kendisine iş bulabilir. Öğretmenler İçin olarak tekrar altını çizelim bu hususta resmi olarak bir engel bulunmamaktadır. Ancak SGK kayıtlarında FETÖ ihracı yazması bu kişilerin suçsuz olmaları halinde bile iş bulmalarını imkansız hale getirmektedir.

Meslekten ihraç edilen memur özelde çalışabilir mi, özel sektörde iş bulabilir mi sorularının cevabı da yukarıda verdiğimiz örneklerle aynı açıklamaya sahiptir. Önemli olan iş verecek iş veren bulmaktır. İhraç edilen memur ne iş yapar ya da ihraç edilen memur ne yapar gibi sorulardan ziyade, kamudan ihraç edilen memura, öğretmene sigortalı olarak kim iş verir, bunun sorulması ve cevabının verilmesi gerekmektedir.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÖZEL SEKTÖRE ONAY VERDİ

Meslekten ihraç edilen doktorlar özelde çalışabilecek mi sorusunun cevabını Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü geçtiğimiz aylarda cevaplamıştı. Müsteşar Yardımcısı imzalı Valiliklere gönderilen resmi yazıda meslekten ihraç edilen hemşire, ebe, doktor, diş hekimi gibi sağlık personellerinin özelde, özel kliniklerde, özel hastanelerde çalışabileceğini belirtilmişti.

İhraç edilenlerin özelde çalışmasına imkan tanıyan Resmi Yazı;

sağlık bakanlığı meslekten ihraç resmi yazı
Sağlık Bakanlığı Personeli İhraç Yazısı
ÖZEL ÜNİVERSİTELERE YÖK TALİMATI

Yüksek Öğretim Kurumundan ihraç edilen devlet üniversitelerdeki akademisyenlerin özel üniversitelerde çalışmasında resmi olarak bir engel yok. İhraç edilen akademisyenler özel üniversitelerde çalışabilir. Ancak YÖK tarafından özel üniversitelere talimat verildiği iddialarını, bu talimat nedeniyle de özel üniversiteye başvuru yapan akademisyenlerin başvurularının reddedildiğini MEB haber sitelerinde, diğer ulusal haber sitelerinde görmüştük.  Durum sadece akademisyenler, doktorlar, öğretmenler için de geçerli değil. Diğer tüm alanlarda kamudan ihraç edilenlere iş veren özel sektör işvereni bulmak çok zor. Dün Ankara’da katıldığı panelde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da kamudan ihraç edilenlerin özel sektörde çalışmaları konusunda bir ifade kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kişilerin devlette artık çalışamayacağını vurgularken, gitsinler özel sektörde çalışsınlar dedi.

Cumhurbaşkanının 14 Temmuz 2017 tarihinde ATO’da yaptığı konuşmada ilgili bölümün videosu;

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLENLERE ÖZELDE İŞ İMKANI

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Nuray Babacan’ın 11 Temmuz 2017 tarihli yazısında hükümetin Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilenlere özelde iş imkanı yaratılması konusunda bir düzenleme yapacağı belirtilmişti. Kamudan ihraç edilen ve hakkında bir dava, yargılama bulunmayan kişilerin özel sektörde iş bulmasının önündeki engelin kaldırılmasında yol haritası hazırlandığına dikkat çekilmiş, hükümetin bu konuda ara formül özelliğine sahip bir KHK çıkaracağına değinilmişti. Bu yazıdan kısa bir süre sonra çıkan 692 sayılı KHK’de bu hususa yer verilmedi.

692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname içerisinde devletten ihraç edilenlerin özelde çalışmalarına imkan tanıyan bir düzenleme yer almadı. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan belirttiğimiz açıklamada özel sektör vurgusu yapılması önümüzdeki haftalarda yeni bir Kanun Hükmünde Kararname ile bir düzenleme yapılabileceği anlamına gelebilir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Meb izin vermiyor ben kayseride özel bir okulla anlaştım kayseri mem calisamayacagima dair resmi yazi verdi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM