DOLAR 5,8948
EURO 6,5044
ALTIN 281,7
BIST 99.028
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Meslekten ihraç kriterleri; Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve Bank Asya hesabı

15 Temmuz HAİN ve ALÇAK darbe girişiminden sonra kamuda yürütülen FETÖ soruşturmalarında binlerce MEB personeli meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç edilen kamu personelleri arasında en çok öğretmenler meslekten ihraç edildi. Peki yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerde meslekten ihraç edilen öğretmenler hangi kriterlere göre ihraç edildi bu kriterler neden açıklanmıyor.

Meslekten ihraç kriterleri; Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve Bank Asya hesabı
08.01.2017
A+
A-

Meslekten ihraç kriterleri; Aktif Eğitim-Sen üyeliği ve Bank Asya hesabı mı?

İhraçlarda göreve iadeler OHAL sonunda, referandum öncesi gerçekleşecek haberimizde yaptığımız analizlerden ilki olan OHAL süresinin uzatılması gerçekleşti ve OHAL süresi Nisan 2017’nin ortalarına kadar uzatıldı. Ayrıca siyasi gelişmelere baktığımız zaman referandumun da Nisan sonunda yapılacağı yönünde birçok açıklama son birkaç gündür yapılmaktadır. OHAL’in uzatılması ve OHAL bitiminde referandum yapılması kesinleşti. Geriye ise devlet, millet düşmanı örgüt olan FETÖ soruşturmalarda suçsuz olan mağdurların kamu personellerinin göreve iade işlemleri kaldı. Bu konuya yazımızın sonunda tekrar değineceğiz.

Meslekten ihraç kriterleri nelerdir? Bu sorunun cevabını doğru ve sağlıklı olarak kimse veremiyor. Çünkü Kaymakamlıklar, Valilikler, Bakanlıklar tamamen farklı uygulamalarla ilerliyor. İsimsiz ihbar mektupları, başkasının üzerine GSM hatları, ortak kullanılan Wi-Fi hatları gibi nedenlerle birçok kişi kamudan ihraç edildi. Savcılık tarafından yapılan inceleme ve soruşturmalarda kişilerin ByLock uygulaması ve GSM hattı konusunda SUÇSUZ olduğu kanaatine varılsa da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göreve iadeler gerçekleştirilmiyor. 6 Ocak 679 sayılı KHK tarihine kadar daha önceden yayımlanmış Kanun Hükmünde Kararnamelerde Milli Eğitim Bakanlığında on binlerce ihraç gerçekleşirken son KHK’lerde ihraçlar üç beş şeklinde yapılıyor. MEB’de iadeler ise neredeyse yapılmıyor.

1 EYLÜL 672 SAYILI KHK

672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 28 bin 163 öğretmen, MEB personeli meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç edilen öğretmenlerin bir kısmı ise açığa alınmadan direkt ihraç edildi. 15 Temmuz akşamı yaşadığımız İHANET girişiminin üzerinden bir ay kadar bir zaman geçmiş olmasına rağmen 28 bin 163 öğretmen nasıl incelendi, bu kadar kısa süre içerisinde bu ihraç kararları nasıl verildi? Bunun cevabı Aktif Eğitim-Sen üyeliği kriteri. MEB, Aktif Eğitim-Sen üyesi olan tüm personelini meslekten ihraç etti. Aktif Eğitim-Sen’e üye gözüken,  sendika üyelik listesinde yer alan herkes meslekten ihraç edildi.

Aktif Eğitim-Sen Üye Sayısı

2016 yılına ait sendikaların resmi üye sayıları 04.07.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yayımlanan veriler 15 Mayıs 2016 yılına ait mutabakat metinlerine göre açıklanmıştır. Bu verilere göre Aktif Eğitim-Sen üye sayısı 18 bin 15 kişidir. Mayıs ayından darbenin olduğu ay olan Temmuz ayına kadarki süreçte Aktif Eğitim-Sen üye sayısı azaldı mı arttı mı bilinmez ancak. Son resmi verilerde Aktif Eğitim-Sen’e üye MEB personel (öğretmen, memur, idareci vs) sayısı 18 bin 15’tir.

672 sayılı KHK ile 18 bin 15 Aktif Eğitim-Sen üyelerinin hepsi meslekten ihraç edilmiştir. Ayrıca geçmişte bu sendikaya üye olmuş kişilerde meslekten atılmıştır. Burada ise MEB yetkilileri ve gerçekler örtüşmemektedir. ogretmenlericin.com olarak buraya dikkat çekiyoruz. MEB yetkilileri her defasında bir yıldan az süre ile Aktif Eğitim-Sen’e üye olan kişiler ihraç edilmedi dese de geçmişte 3-4 ay sendikaya üye olmuş öğretmenlerin ihraç edildiği yönünde tarafımıza bilgi ve yorum gelmektedir.

672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin özeti; Aktif Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, önceden sendikaya üye olmuş öğretmenler meslekten ihraç edilmiştir. Ayrıca 672 sayılı KHK‘da Bank Asya hesabı olan öğretmen ve personellerde ihraç edilmiştir. Ancak ağırlık sendika kriteri olarak değerlendirilmiştir. 672 sayılı KHK içerisinde isimsiz ihbar mektupları ve mülki idare amirlerine gelen sözlü şikayetler ile ihraç edilenlerde yer almıştır. Bu konuda en çok ihraç 672 sayılı KHK‘de gerçekleşmiş olup sonraki KHK’lerde isimsiz ihbarların değerlendirme seviyesi azalmıştır.

1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin listesi için TIKLAYINIZ

29 EKİM 675 SAYILI KHK

29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2219 öğretmen ve MEB personeli görevlerinden atıldı. 675 sayılı KHK ile görevlerinden ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir kısmının ise geçmişte Aktif Eğitim-Sen üyeliği olan, Bank Asya’da hesabı bulunan kamu personelleri olarak görülmektedir. 675 sayılı KHK ile göre iade edilen öğretmenlerin listesi incelendiğinde 31 öğretmenin göreve iade edildiği görülmektedir. 672 sayılı KHK ile ihraç edilen öğretmenler ve 675 sayılı KHK ile ihraç edilen öğretmenler toplamda 30 bin 382 kişi iken göreve iade edilen öğretmen sayısı 31 kişi olarak ilan edilmiştir. Özetle 675 sayılı KHK Bank Asya ağırlıklı gerçekleşti.

29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin listesi için TIKLAYINIZ

29 Ekim 2016 tarihli 675 sayılı KHK ile göreve iade edilen öğretmenlerin listesi için TIKLAYINIZ

22 KASIM 677 SAYILI KHK

En az ihraç bu KHK’de gerçekleşti. 677 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 119 iken, 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile göreve iade edilen öğretmen olmamıştır. 29 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 675 sayılı KHK ile göreve iade edilenler arasında Milletvekili kardeşinin yer almış olması, iadelerde kafalarda soru işareti oluşmasına neden olmuştur. 677 sayılı KHK‘de iade olmaması ise meslekten ihraç edilen 30 bin öğretmenin itirazlarının incelenmediğini göstermiştir. Çünkü itirazlar incelenmiş olsa göreve iade edilen 1 öğretmen bile olsa iade edilirdi. 22 Kasım 2016 tarihine kadar özellikle GSM hattı mağdurları ve ByLock uygulaması mağdurları arasında savcılık tarafından suçsuz olduğu kararı verilen öğretmenler olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) göreve kimseyi iade etmemiştir.

22 Kasım 2016 tarihli 677 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin listesi için TIKLAYINIZ

22 Kasım 2016 tarihli 677 sayılı KHK ile göreve iade edilen kamu personellerinin listesi için TIKLAYINIZ

6 OCAK 2017 679 SAYILI KHK

679 sayılı KHK ile meslekten 13 öğretmen ihraç edildi. Kamuda 8 bin kamu personeli meslekten ihraç edilirken Milli Eğitim Bakanlığında 13 kişinin ihraç edilmesi ihraç edilecek Aktif Eğitim-Sen üyesi ve Bank Asya hesabı olanların kalmamasından kaynaklı mıdır? Ayrıca 15 Temmuz’dan itibaren ByLock uygulaması kullandığı tespit edilen ve suçu sabit görülen tutuklanan öğretmenler ihraç listesinde yer almamış mıdır?

679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname dahil olmak üzere çıkarılan 672 sayılı KHK, 675 sayılı KHK, 677 sayılı KHK’lerde meslekten ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir kısmı Aktif Eğitim-Sen üyesi kriteri ve Bank Asya kriteri ile meslekten atılmışlardır.

Bu kişiler arasında FETÖ MİLİTANLARI, FETÖ/PDY destekçisi kişiler sonuna kadar cezalarını çekmeli en ağır şekilde bedelini ödemelidir.

6 Ocak 2017 tarihli 679 sayılı KHK ile ihraç edilen öğretmenlerin listesi için TIKLAYINIZ

6 Ocak 2017 tarihli 679 sayılı KHK ile göreve iade edilen öğretmenlerin listesi için TIKLAYINIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

REFERANDUM ÖNEMLİ

Yazımızın başında belirttiğimiz haberimiz bizden sonra birkaç tane kamu personel haber sitesinde bizden alınarak yayınlanmıştır. Bu haber analizimizde değindiğimiz unsurlardan gerçekleşmeyen göreve iade işlemleri kalmış olup, suçsuzların göreve iadelerinin de referanduma yakın OHAL bitiminde olmasını kuvvetle muhtemel görüyoruz. Referanduma gidilirken suçsuz mağdurların sorunu çözülecektir düşüncesindeyiz. Siyasi olarak baktığımızda REFERANDUM İÇİN OY GEREKLİ dir. Meslekten ihraç edilen suçsuzların mağduriyeti düşünüldüğünde bu oy potansiyeli önemli bir etkendir. Öğretmenler İçin olarak açıkca belirtmemiz gerekirse referandum öncesi bir iadenin gerçeklememesi durumunda, OHAL süresinin de sona ermesi ile meslekten ihraç edilen suçsuz kişilerin göreve iadeleri kısa sürede MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. yargı yolunun sonuçlanması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının netleşmesi süreçleri ve kararların uygulanması yıllar alabilir. Kripto FETÖ üyelerinin deşifre edilmesi ve ifadeleri göreve iadeler için en önemli unsur olacaktır konulu bir analiz yazımız önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

672 sayılı KHK, 675 sayılı KHK, 677 sayılı KHK, 679 sayılı KHK meslekten ihraç edilen öğretmenlerin tamamının yer aldığı liste için TIKLAYINIZ

675 sayılı KHK, 679 sayılı KHK ile göreve iade edilen öğretmenlerin tamamının yer aldığı liste için TIKLAYINIZ

Gerek FETÖ gerek PKK gerek ne olursa olsun;

TÜM TERÖR SEMPATİZANLARI CEZALANDIRILMALIDIR.

Öğretmenler İçin olarak amacımız masumların iadelerinin gerçekleşmesi yönündedir. Bizler on binlerce öğretmen göreve iade edilsin demiyoruz, suçsuz olan mağdurların iade edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Melda dedi ki:

  Bir arkadaşım açığa alındığında valiliğe dava açmış sonuçta kamuyu gereksiz yere meşgul ettiği için para cezası gelmiş. Sayın editör biz ihraçların dava sonuçlarında böyle bir şey yaşanmaz değil mi?

  1. Editör dedi ki:

   Arkadaşınızın açtığı dava ile ilgili belgeleri ogretmenlericin.com@gmail.com adresine gönderebilirseniz inceleyelim

 2. uhrac dedi ki:

  İstinaf dilekçesinin sonucu geldikten sonraki AİHM ‘e başvurulacak ?Yoksa beklemeye gerek Yok mu?

 3. M.Varol dedi ki:

  Bir de avukatlara boşuna para vermeyin kendiniz halledebilirsiniz. çok Zor değil

 4. M.Varol dedi ki:

  Adli yardım talepli yollayin başta hiç para ödemeyin.Kabul etmezlerse dava sonucunda ödeme yaparsınız.

 5. Öğretmen dedi ki:

  Avukat benden 200 TL istedi istinaf için idare ret gelmiş

 6. elif dedi ki:

  İstinef icin 250 lira harcadim…evet istinafin sart oldugunu soyluyolar…mahkemeye cok para gidiyor…iyiki anamiz babamiz var…

  1. öğretmen dedi ki:

   138 tl ödedim istinaf mahkemesine

 7. Melda dedi ki:

  istinaf mahkemelerine başvurmak şart mı? Onun ücreti ne kadar acaba? Mahkeme mahkeme dolaştırıyorlar bizi hukuk varmış gibi!

 8. mazlum dedi ki:

  Avukata gerek yok. ne yapılabilir e bakarsanız orada gereken yazıyor.

 9. elif dedi ki:

  Ya benim cevremde beni bilgilendireck kimse yok…gelismelerden haberim olabilmesi icin sizinle nasil iletisim kurabilirim..eksik veya yanlis yapma kaygisini yasiyorum…

 10. elif dedi ki:

  Sadece aym muracati mi hocam…ayrica avukata vekalet vermediniz mi? İdare mahkemesinin bir alakasi yok mu?? Bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler simdiden

 11. Madur öğretmen dedi ki:

  mgk 25 Mayıs ta terör örgütü olarak ilan etmiş.Okullara böyle bir yazı gelmedi.Allah yar ve yardımcımız olsun.

 12. mazlum dedi ki:

  Aihm evrakı “ne yapılabilir “da var, aym müracatını ekliyorsun posta ile gön. ücreti 130 tl. biz 5 kişi topluca gön. 27şer ödedik mng kargo ile.

  1. Öğretmen dedi ki:

   Hocam AİHM için avukat tuttunuz mu biraz daha açıklayıcı bilgi verir misiniz

  2. Osman dedi ki:

   PTT kargoyla gönderdik 4 kişi toplu 90 tl ye.
   Bir hafta da ulaşmış ahime.

 13. öğretmen dedi ki:

  Ahim başvurusu yapan olursa bizimle de paylaşabilir misiniz arkadaşlar örnek dosyaları

 14. edibe dedi ki:

  bu durumda ahim yolu açıldı anladığım

 15. ugur dedi ki:

  hocam mgk terör örgütü ne zaman dmeiş?Meb bakanı sendikaya üye olabilirsiniz yazısını yollarken nerede idiler?Tamamen hukuksuz işler çoğu kişi böyle bir yapıya girmeyi bırak terör deyince lanet okurdu bu işte devletin hatası 100% bunu aihm temizleyecek yoksa kendi hataları yüzünden insanları yakmak yok öyle kolay hata onlarınç

 16. öğretmen dedi ki:

  İstinaf mahkemesinin meb den istediği yanıt gelmiş.iç hukuk yolu kapalı olduğu için red etmelisin diye istinaf mahkemesine cevap vermiş.adalet biz diye bir sitede yayınlanmış.Bizleri sadakatsizlikle ve mgk terör örgütü dediği bir yapıya üye olmak ile suçluyor.Mgk kararı kurumlara da gönderilmiş falan filan…

  1. Bulent dedi ki:

   Kesinlikle bu iste ya hata var ya da art niyet.Feto 2016 Mayis ayi Mgk’sinda teror orgutu ilan edildi.Ben 2015 Mayis ayinda istifa ettim ama ihrac edildim.Okullara da bizim okula gelmedi ben gormedim ama 2016 ocak ya da nisan ayinda yazi geldi diye baska okuldaki bir arkadasim soyledi.Ben mahkemeye verdigim dilekcede zaten 2016 Mayis Mgk’sinda teror orgutu ilan edilen bu yapinin iltisakli oldugu iddia edilen sendikasindan 1 yil once ayrildigimi belirttim.Bu nasil adalet.O zaman ya benim gibiler mahkeme tarafindan donderilecek ya da tamamen hukuk gaspi olacak.Ben vicdanli Turk hakimlerine guveniyorum…

   1. öğretmen dedi ki:

    Hayır hocam geldiği falan yok öğretmen arkadaşınız yanlış hatırlıyor.2016 mayıs veya nisan mgk sında sadece söylenmiş.

 17. uhrac dedi ki:

  Bulunduğunuz ilin İdare mahkemerine başvuracaksınız.Red geliyor.Oradan istinaf yani temyiz dilekçenizi Bölge İdare Mahkemesine vereceksiniz.Oradan red gelince Danıştay’a.Şu ana kadar Danıştay’a başvuran olmadı galiba.

 18. Sely dedi ki:

  Buraya yazdığım bilmem kaçıncı yorum.Yoruldum pes ettim artık.Evet haklısınız ,kriterler değişmeli,fakat görüyorum ki kamu da bu fetonun bulasmadığı pek kimse kalmamış ,bu insanların çoğu bir şekilde çevrelerindeki insanları kıramadıği için ya sendikaya girmiş ya banka da hesap açmış çünkü yasal olan bir sendika yüzünden bu kadar ağır bir bedel ödeyeceği kimsenin aklına gelmez tıpkı benim gibi ,bu fetöcü damgasından kurtulayım yeter ,böyle bir ihanette payım olması imkansız

 19. Adalet dedi ki:

  İdare mahkeme lerine başvuranlar; bulunduğu ildekine mı? Ankara idareye mı başvurdu. Ben, bana adliyede Ankara’ya basvuracaksiniz dendiğinde Ankara’ya başvurdum ve hala red cevabı gelmedi. 8 ekimde basvurdum.

  1. M.Varol dedi ki:

   Biz de Ankara ya başvurmuştuk ama oradan en son çalıştığımız ilin idare mahkemesine gönderilmiş, red kararı bizim ilden geldi yani. Zaman kaybı oluyor sadece.

 20. uhrac dedi ki:

  AİHM İÇİN ne kadar ücret ödediniz?Mahkemelere başvurduğunuza dair belge koydunuz mu?Ben en son istinaf dilekçesi verdim ama cevap gelmedi.

 21. husnu dedi ki:

  Mazlum olanlar inşallah görevine iade edilir suçlular cezasını çeksin 24 yıllık memuriyetim bank asyaya para yatırdığım için sonlandı. Yardım falan değil sadece katılım hesabı olduğu için hesap kesim ücreti olmadığı için bu kadar basit…

 22. Öğretmen dedi ki:

  Müezzinoğlu az önce açıkladı 135 bin kişi kamudan ihraç edilmiş bu haberden sonra hâlâ dönme ümidi taşıyan olur mu bilmiyorum idare mahkemesi ret gelmiş üst mahkemeye gideceğim bireysel başvurum da var Şubat sonunda AİHM e gideceğim yasal yollardan gerisi hikaye yok ohal sonunda dönüş varmış bunlar hikaye

 23. elif dedi ki:

  Ya bu zamana kadar hepi topu 34 kisi iade edildi meb de…yani referandum oncesi binlerce kisiyi donderirler mi ki? Benim sadece bir yillik 2014 ocak 2015 ocak tarihlerinde bir yillik sendika uyeligi…ve bircok kiside benzer durumda…umutlanmalimiyiz anlayamadim…

 24. C dedi ki:

  Zeki bey iadelerin ne zaman olacağına dair bişey söyledi mi. Gerçekten de görünürde bişey yok.

  1. Öğretmendi dedi ki:

   Ohal bitimine doğru referandum öncesi böyle bir gelişme olacağını söyledi ama tahmin mi bir bilgisi mi var net bilmiyorum .sadece içinizi ferah tutun banka ve sendika kesin dönecek dedi . Ayrıca kendisine çok teşekkür ediyorum çok güzel ilgileniyor dinliyor sen vatan hainisin demiyor üstelik bu bile çok önemli malum böyle konuşmayan çok az. ..

 25. Öğretmendi dedi ki:

  Mhp korfez başkanı Sayın Zeki gursu bey ile görüştüm telefonla kesinlikle iadeler olacak diyor . Ama görünürde hiç öyle bir icraat yok . Allahım sen bu çıkmazdan çıkar bizi ne yapacağımızı şaşırdık.

 26. mazlum dedi ki:

  AIHM ben müracat ettim.sizler de yapabilirsiniz.öncelikle AYM müracatı olmalı. aym daha karar vermedi ama konjektür geregi bekliyor.aynı dilekçe komisyonu gibi

 27. cemil dedi ki:

  Sayın EDİTÖR ülkede yasalar hiç bir şekilde uygulanmıyor.İşte dün meclis görüşmelerini dinlerken sevmediğim HDP milletvekili Anayasanın 85.maddesinden bahsetti.Onlar iptal davası için başvurmuş.85. madde sonunda diyor ki “Anayasa Mahkemesi, iptal istemini onbeş gün içerisinde kesin karara bağlar.” adamlar darbeden önce yani OHAL den önce başvurmuş halen cevap yok.Üstünden kaç 15 gün geçmiş.O zaman anayasa mahkemesi anayasaya aykırı hareket ediyor. OHAL KHK ları da hukuka aykırı devam etmekte olup bunu da bu ülkede savunacak hukuk düzeni olmadığından ALLAH yardımcısı olsun bu garibanların.

 28. kararsız dedi ki:

  Sayın editör suçumuz olmadığı halde ihraç edildik. 2012 yılında kurulan sendikaya 3 aylığına arkadaş hatrına üye olmuştum bu yüzden ihraç oldum. Onun dışında ihraç olmama etken olacak fetö/pdy ile hiçbir bağlantım ve iltisakım yoktu. Sanırım isim benzerliği, yanlış ihbar yada sendikaya giriş tarihime bakıldı. Kirada oturuyorum dönme umudu ile memlekete taşınmadım, günübirlik iş yaparak geçim sağlamaya çalışıyorum. Göreve dönme ihtimalimiz var mı? Memlekete dönelim mi? sabredelim mi? Kararsız kaldık. Biliyorum siz duyumlarınızı paylaşıyorsunuz bize göre duyumlarınız öngörünüz daha fazladır ne yapmalıyız?

 29. elif dedi ki:

  Ahimden de red cevabi gelirse ne yapacagiz..kisa sureli bir uyelik ya bu kadar yani devletimizin bize sahip cikmasi lazim..Allah buyuk

 30. elif dedi ki:

  Peki ahimden de red cevabi gelirse ohal hala devam etmekte ve anayasa mah. Cevap gelmedi …napacagiz

 31. sh mağdur dedi ki:

  Sendikadan istifa ettiğimiz halde ihraç edildik.Sayin editör bizler için umut kalmadi mi artik?

 32. Busemuen dedi ki:

  Genel Kurmay Başkanları, Eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve ismini sayamayacağım bir sürü bürokratın hiç birisinin böyle bir terör örgütünden haberinin olmadığı bir ortamda bizlerin nasıl haberi olacak. Bir an önce bu adaletsizliğin giderilip göreve iadelerin yapılması gerekmektedir.

 33. uhrac dedi ki:

  İhraç tarihinden itibaren altı ay içinde AİHM’e başvuru yapılacak.Eylülde ihraçlar için şubat sonuna kadar yapılması gerekiyor.

 34. Uğur dedi ki:

  Ahım için ben 6 ayı bekliyorum yani 1 eylül ihracsa mart a kadar . Gerekcemiz ise basit adalet bakanlığından söylenen o söz güvenmiyor muslar açığa alınmadan soruşturma geçirmeden haklarımın ihlali sonra MEB in cevap verdiği ohal değil KHK lar iç hukuka kapalı falan . Makul sürede bakmadilar AYM ve idare mahkemesi dilekcelerimize cevaplar gelmedi. İnsanı haklarıma el konuldu ölüme terkedildik suçsuz olduğumuz halde MEB bakanı nin okullara gönderdiği üye olabilirsiniz sendika kağıdı hepsini Toparlıyorum. Gayri gerisini Allah bilir . Suçum yok kardeşim . Ayrıca şu ihraç edilen tüm memurların isimlerini çıkarıyorum şu an kim KHK ile atılmış iade olurken KHK siz nasıl olmuş bakacam suç duyurusunda bulunacam. Demek ki bu işte adalet ve gerçekçilik yok . Kafalarına göre yapılan her işi dünyaya duyuracam yeter artık bu zulüm . Yapmadığım işlemedim bir suçtan dolayı benim ekmeğimle oynayamaz kimse Allah biliyor kulu da biliyor ama illa tazminat al öyle olsun diyor yolum Çetin ama Allah Hak tır. Haklının yanındadır.

 35. edibe dedi ki:

  ömrümün en güzel çağlarında başörtüsü üstüne peruk üstüne şapka ile ucube bi şekilde dolaştm yıllarca üniversite kampüsünde.şimdi herkes başörtülü..herkes karşımdaydı 60lık teyzeler bağırıp çağırırdı yolda.yine aynı daha da çok.birgün bunları da anlatınca vay be denilecek yasal şeylerden diye şaşıracak bu atıp tutanlarda yine utanmayacak yine dönemin adamı olacak.hak hukuk felan diyecek…

 36. elif dedi ki:

  Arkadaslar;
  Egerki son care ahim ise basvurulari ne zaman bilgisi olanlar paylasirsa sevinirim

 37. zeynep dedi ki:

  YARABBİ SEN ŞAHİTSİN….BU ÜLKEYİ NE KADAR SEVDİĞİMİ VE ASLA RİYAKARLIK YAPMADIĞIMI…Her gece kızımı uyuttuktan sonra saatlerce düşünüp üzülüp ağlamaktan dua etmekten başka bişey gelmiyor elimden oğlumun biraz daha aklı erdiği için ağladığımda hemen dikkatini çekiyor sorguluyor içten içe çok üzülüyor eşimle gizli gizli konuşup dertleşiyoruz gözyaşlarımı ondan gizlemeye çalışıyorum ya bankada param var diye atıldım…ALLAH MUHAMMED AŞKINA DESTEK İÇİN OLSA PARAM HALA ORDA OLURMUYDU FETÖCÜ OLSAM DARBEDEN HABERİM OLURDU ÇEKERDİM PARAMI…VİCDAN VİCDAN VİCDAN.. HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR……BİZİ SORGULAMADAN YARGILAMADAN ATANLARI GERÇEKLERİ BİLMEDEN BİZLERİ YARGILAYANLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUM…VESSELAM…

 38. Osman dedi ki:

  Benim anlamakta zorlandığım şey bu sendikalar kafalarına göre mı açılmış lar.Devletin haberi olmadan.Hele en abes olanı 17/25 Aralık 2013 baz alıyoruz ama Şubat 2014 TE yöneticileri feto sempatizanı olan sendikaların açılmasına devlet onayı ile izin veriyoruz.Bu nasıl bir şey…15 temmuz hainlerin gerçek yüzü ortaya çıkıyor buralara hatira binayen bilmeden sadece üye olmuş memurlar cezalandırılıyor… adil olmayan bu.bu sendikaların açılmasında imzası olan devlet yetkililerine bir şey yok. Üye bilgileri elinizde devlet aleyhine bir faaliyet TE bulunmuşmu hangi terör eylemine bulaşmış çıkartın koyun ortaya versinler hesabını kimsenin diyecek bir şeyi olmaz.yoksa ne zaman girmiş ne zaman çıkmış ne önemi var yasal bir faaliyet degilmiki sendika…

 39. Aaa dedi ki:

  Evet hocam ben de aynı şeyi düşündüm,her seferinde mağduruz…Ama bu daha acı be….O zaman bizi başörtülü okula,kamuya almayanlar bu kadar yapmadılar.O adamlar milletin çoruna çocuğuna ekmek götürmesinin önüne böyle geçmediler ne de olsa emeğe saygılı emekçi insanlar…Seçenek sundu ya başörtünü çıkar ,peruk tak,şapka tak vs..ya da terk et dedi..Herkes vicdanına göre önündeki seçeneği değerlendirdi.Bu kadar ACIMASIZ olunmadı.En azından başörtülü eşi var diye Ahmet hocayı,Mehmet Hocayı işinden mesleğinden etmedi,ben duymadım…Evet küçümsedi,yükselmesine izin vermedi,onların yüzünden başını açanlar oldu…tabiki yine mağdur ettiler ama dikkatinizi çekerim .EVine ekmek götürmesinin önüne geçmedi,dışlamadı,sosyal tecrit uygulamadı….vatan haini diye çarşaf çarşaf yayınlamadı.tabi insan ikisini de yaşayınca ister istemez kıyaslıyor….bir de Müslümanım ,dini bütün insanım diyenler yapınca daha da bir acı oluyor…ne diyelim hepsinini de karşılığını Rabbim gani gani verir inş ebedi alemde..iyi ki ahiret var…

 40. M.Varol dedi ki:

  Biz eşimle sendika üyeliği nedeniyle ihraç edildik,672 ile. İkimiz de istifa etmiştik ama şimdiki aklım olsa hatır gönül dinlemez asla üye olamazdım. Öncesinde de EBS üyesiydik. İnşallah yetkililer bizim de bu vatanın evladı olduğumuzu,bakmakla yükümlü olduğumuz çocuklarımız olduğunu göz önünde bulundurur ve adil yargılanma sonucunda suçu olana cezasını verir ama suçsuz olanları iade eder.

 41. Melda dedi ki:

  Önceden okulumuza başörtülü giremiyorduk şimdi hiç giremiyoruz… Yine zulüm,yine zulüm… Nedense her seferinde mazlum olan biz oluyoruz!

 42. cemil dedi ki:

  Bir büyüğümüzün de dediği gibi memurlara uygulanan bu kriterleri MECLİS’ e uygularsak Mecliste bazı partiler grup kuramaz.Bu öğretmenler filan amma da saf adamlarmış.Hem FETÖ ye sızmışlar hem de hiç biri iyi bir makama gelememiş.Ne süper öğretmen olmuş ne müdür yardımcısı ne baş öğretmen gitmişler sendikaya üye olmuşlar.Gitseydin eğitim bir sen e en azından bir koltuğunuz olurdu. Size ne fakir öğrenciden,yardımlaşmadan,hayır hasenattan, sosyal faaliyetlerden. Güldür güldür de düz ibrahim var çay içiyor,tv seyrediyor. o gibi olsaydınız ihraç olmazdınız.

 43. İdris dedi ki:

  Maide Suresi 8. Ayeti:Diyanet İşleri Başkanlığı: Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. İnşaallah suçsuz mağdur olanlar farkedilir. Yüzümde kist çıktı sıkıntıdan, canı yanan çok oldu,düzeleceği kanaatindeyim.

 44. hukuk dedi ki:

  YANLIŞ YAPILIYOR…

 45. gariban mağdur dedi ki:

  Bu ülkede hukuk var ise eğer mağduriyet binde birden bile az diyenler cikarsinlar bizi meclisin önüne dosyalarımizi da koysunlar suçumuz neymiş görelim canlı canlı meclis tvden bütün millet de görsün yüzleselim. Binde bir mi yoksa en az yüzde elli mi o zaman belli olur mağduriyetlerin oranı ve kriter denen şeyler de neymiş o kriterler ne kadar hakka hukuka uygunmuş görmüş oluruz.

 46. mert dedi ki:

  Bankaya 5-10 bin para yatırdı diye,sendikaya üye oldu diye adam atılırsa önce yetkililere sormak lazım. madem onlar terör örgütü bankası ya da sendikası neden halkını korumadın diye? abdullah gül bile fetö ile ilgili bana rapor gelmedi diyorsa gariban dağın başındaki öğretmen nerden bilsin. Bir insanı işinden çıkarmak meselesi değil bu,tazminat meselesi de dğil. mesele terör örgütüne destek olduğu için işinden çıkarılma iddiası. aklı selim olmamız lazım…

 47. Hüzün dedi ki:

  Sn.Koncuk un da dediği gibi milat 15 Temmuz olmalı.Eğer biz sendikadan dolayı suçluysak,Ocak 2014 te mecliste sendikanın açıldığını ve yasal olduğunu duyuran meb bakanı da suçludur ozaman.

 48. muro dedi ki:

  Vatan haini olmadığımızı bir biz biliyoruz bir de Allah. İhraç edildikten sonra istemeye istemeye ülkemizi mahkemeye vermek zorunda kaldık . Allahım sen yardım et bize.

 49. mağdur mazlum dedi ki:

  yasal bir sendika üyeliği suçsa buna izin verenler açtıranlar aidatlarını ödeyenler suçsuzmu üstelik 2015 ağustosta istifa ettiğim bir sendika dan dolayı 15 yıllık mesleğimden ihraç oldum bir de eğitim birsen e geçmiştim dah önce eğitim birsen deydim
  geçmişe baksalar 3 -4 tane sendika değişikliği var hep hatır gönül Allahın adaleti tecelli eder inşallah

 50. Ayse dedi ki:

  Khk magdurlari fecbook grubundan şimdiki khk da ihrac olan son güne kadar sendikaya üye olan bir hemşire iade olmuş. Bu ne şimdi.
  Bir yine Konyada olan bir arkadaş facebook grubundan söylüyor. Son ana kadar sendikaya üyeliği olan ve önemli mevkide birini yalvar yakar araya birini sokmuş ve iade olmuş. Bunu anlattığı kişi de aman aramızda kalsin kimseye söyleme demiş. Tabi bunlar duyum ama kimse bu kadar hassas bir konuda da yalan söylemez.
  Biz hergün ruhen tekrar tekrar olurken bu nedir biri soylesin Allah aşkına. Ya herkes dönsün yada torpil olmasın. Yazık ya Allahtan da mı korkmuyorsunuz.

 51. isa dedi ki:

  gerçekten masum olanların Rabbim yar ve yardımcısı olsun. teknik hata, iftira ve yanlış istihbarat ile mağdur edilenlerin en kısa sürede suçsuzluğu ilan edilmeli. ancak suçsuzum demekle de suçsuz olunmuyor. bazı yorumcular beddualarla, bazıları siyasetle fetö geleneğini sürdürüyor. hani demişler ya “şecaat arz ederek merdi gıbti hılkatin söyler” elbette kimse kimsenin rızkında değil. insanların suçsuz yere sıkıntı çekmesini kim ister. ama mesele herkes iade edilsin, binlerce kişi mağdur şeklinde de algılanmamalı. fetönün himmet sohbet halkasına katılmış, fetö için öğrenci avına çıkmış hiç kimse masum olamaz. 15 temmuz sürecinde eline silah alan kadar o silahın ele alınmasına ortam hazırlayanlar da suçludur.

  1. hatice dedi ki:

   isa bey sonunda sende anladin masumlar oldugunu! basta herkesi yakip yikiyordun. bizde zaten bunu diyoruz masumlari iade etsinler aklini baskasina satanlari degil.

   1. isa dedi ki:

    hatice hocam asla herkesi yakıp yıkma değildi niyetim başında da, sonunda da. öyle anlaşılmış olabilirim. ama sitede öyle yorumlar var ki, eline silah almayan, darbeye katılmayan suçsuzdur gibi bir algı oluşturuluyor. bu algıyı reddediyorum. 15 temmuz öyle bir gecelik bir olay değil ki. bu sürece hizmet eden, aklını fetöye emanet eden, sohbet, himmet halkasına dahil olan kesinlikle suçludur ve cezalandırılması gerekir. banka ve sendika da o kadar masum kriterler değil. hatır için girilmişse bu çok iyi araştırılmalı, sosyal medya hesapları taranmalı, sıralı amirlerinin görüşleri eklenmeli vs.. ama bakıyorsun 15 temmuza kadar sendikalı, talimattan sonra bankasyaya hatırlı paralar aktarmış, himmet dersen veriyor, gazeteye abone, okullarda iyi öğrencileri fetöye yönlendiriyor, öğretmenler odasında fetö lehine ahkam kesiyor, okul adına gazeteye abone olmuş hergün okula bugün ve zaman gazetesi geliyor vs vs vs.. bu ve benzer faaliyetleri yürüten de ben masumum diyor. gerçek masumların bunları ayırması lazım. ama burada fetö aleyhine yazdığım her yoruma beddua edenlerin masum olduğunu hiç sanmıyorum. beddua bir fetö geleneğidir. devletini aihme verecekmiş de tazminat gelecekmiş de… fetöyü bu topraklardan silsinler de bana gerekirse asgari ücret versinler. devlet ebed i müddettir. elbet bu zor günleri atlatacağız. gerçek masumlara her zaman gönlümüz de kapımız da açık. benim itirazım masum görünmeye çalışanlara. yorumlarınızı takip etmedim bilmiyorum hatice hanım, ihraç sebebinizi de öyle. ancak masumlar zümresinden biri iseniz ve sizi incitti isem de özür dilerim. tüm masumların Allah yardımcısı olsun…

  2. Adalet dedi ki:

   Sendikaya girip darbeden bir yıl önce çıkmış. Sendika da iken bile öğrencilere tüm tarikat ve cemaat lerden uzak durun demiş ise. 17/25 ten önce kullanıp kapattığı kredi kartına bağlı hesap hala açık göründüğü için vatan haini olunur mu? Ben bunlara KPSS de gereken ve bir Müslüman a yakışan tepkiyi koymuştum beni kararından vazgeçilen o zamanki siyasilerin savunmaları oldu, artık dindarlar dan korkuyorum. Allah göstermesin Darbe olsa İhh ya yardım ettiğim icin vatan haini muamelesi görürdüm. Gariban isen ya öl ya yok ol

 52. FETÖ MAĞDURU ÖĞRETMEN dedi ki:

  yorumları okurken bir arkadaşın da 2012 yılında sendka üyeliği yüzünden ihraç olduğunu okudum bende 17-25 aralık öncesi 2012 yılında sendikaya arkadaş hatrına 3-5 aylığına üye olduğum için ihraç oldum. 17-25 Aralık milatsa biz neden ihraç olduk? Bu yapı ile iltisakım olmadığı gibi ihraca sebep denilen bankadan hesabım dahi olmadı. Şansızlık mı benimki? anlayamadım. Okulumda ve çevremde herkes suçsuz olduğuma inanıyor ve yanlışlık yapıldığını er yada geç düzeleceğini söylüyorlar, yetkililer araştırıyor mu? soruyorlar mı? bilmiyorum . Çıkacak olan khk için çok umutlanmıştık. İnşallah 2. döneme kadar bir khk çıkar bizde görevimize çocuklarımıza kavuşuruz. Er yada geç olacak suçsuz olduğumuz için geri döneceğiz. yaşlı annem ve babama 15 tatile kadar görevime dönmüş olacağımı söyledim. Her haber dinlediklerinde telefona sarılıyorlar hayırlı bir haber bekliyorlar ama her seferinde bir cevap verememek onlara yaşlılığın verdiği sıkıntı yetmiyormuş gibi benim ihraç olmamım verdiği üzüntü daha çok üzüyor. Tüm masumlar inşallah en kısa zamanda görevine iade edilir.

  1. muallim dedi ki:

   Bende 2012 de kurulan sendikaya üye olup ihraç edilenlerdenim.Zaten sendika fesh edildi 17 aralıktan sonra kurulan sendikaya üye olmadım.2012 de üye olan çoğu kişi açığa bile alınmadı. Biz tarihe bakılmadan yanlisliklami ihraç edildik hala neden düzeltilmiyor.

 53. sinan dedi ki:

  nöbetöi olduğum gün ve cuma günleri eve gelince yorgunluktan 2 saat 3 saat baygın uyuyordum onu bile o kadar özledimki..Allahm gönlümde hiç hasret bırakmadn şimdiye kadar nolur yine bırakma

 54. Murat Ateş dedi ki:

  Yapılan ihraç uyguluması ile bir yapılanmaya son verilmek isteniyor.Haklılır mı evet çünkü 17-25 Aralık devletin sırlarını ifşa idi çünkü o paralar ambargo uygulanan ekonomilerde yapılan ticaret paralarıydı.MİT tırları devletin sırrı idi Suriye politikasının bir yansısıydı bu ifşa edildi.Ama bütün bunları yapan ben yada kriter mıriterle işinden edilenlermiydi hayır.Bunları muktedir edenler güçlendirenler kriterlere takılanlarmıydı hayır.Öncesinde birlikte yürüyenler şuan iktidarda olanlar mıydı evet.İşte benim aklım bunu almıyor.Hata varsa ki var dönüşte birlikte yapılır.Milatla kendilerini anlayıp bizi dışarda bırakanlar icra güçlerini kullandılar bu hak değil haksızlık.Bu haksızlık mizanda yakar biline.Ben ve darbede dahili olmayan arkadaşlarım masumdur biline.Bu Haksızlıktan dönmeye çağırıyorum hükümeti.

 55. uhrac dedi ki:

  Sayın editör ,bazen buraya yorum yazıp derdimi anlatmaya da korkuyorum.Yazdıklarımızdan dolayı bizi içeri alırlar mı?Her şeyden korkuyorum.Suçssuzum .Bazen o da suç olur diye korkuyorum!

  1. magdur dedi ki:

   Hasbünnallahi veniğmel vekil.

 56. öğretmendi bir zamanlar dedi ki:

  Khk ihrac kriter kelimelerini görünce kanım çekiliyor. Daha yeni alıp içinde bir ay oturamadigim Evimi büyük bir zararla sattım rizkina girdikleri bebegim ve yaşadığımız onca üzüntü stres hala Ağlıyorum hala üzülüyorum çok ümidim kalmasada ınsaallah diyorum. Trafikte sarı ışık yanınca duran biriyim nasıl vatana ihanet ederim. Nasıl ki tek gecede hiç ummadigimiz bir anda kaybettik tez vakitte Rabbim meslegimize kavuşturmayi nasip etsin. Akşamları almak zorunda oldugnuz bazen gerekli çoğu zaman gereksiz seminerleri bile çok özledim Allah’ımmm 🙁

 57. uhrac dedi ki:

  İhraç olan arkadaşım beni de arayan Yok ailem dışında.Çoğu telefonumu açmadı,kimisi engelledi.Bir vebalı gibi kaçıyor insanlar.Açıkçası aramaya korkuyorlar,suçsuz olduğumuzu bilseler bile.Onlara da hak veriyorum bu devirde yoktan yere işsiz,aşsız kalacaklar.Biri sizinle bir daha irtibatım olamaz ,aramayın beni Dedi.Bir gecede ,bir uyandım ki hayat dört duvardan ibaret.Çok da lazım değilsiniz !Kendi derdim kendime yetiyor zaten!Ben ve değerli yalnızlığım ve bir de burası var.Daha ne olsun! Hayat bir şekilde devam ediyor.Kendi kendine mutlu ve huzurlu olabiliyorsan o yeter!Kuru kalabalığa gerek Yok!

 58. sinan dedi ki:

  veya başka bi bakan milletvekilinden falan iyi haber duyan varsa lütfen yazsn.suçumuz yok yasal olmayan hiçbi şey yapmadık ama halimize bak.Allahm acı bize

 59. sinan dedi ki:

  başbakanın 1.derece yanında olduğu söylenen birinden baylock ve yüklü miktarparası olandan başka herkes dönecek diye duyum alan bi arkadaş vardı bi daha yazabilir mi aynı duyumu çok mutlu olmuştum da

 60. İrfan dedi ki:

  Kasap sevdigi deriyi yerden yere vururMuş
  Sabırla bekleyelim bakalım.
  Allah sevdiği Kulunu zayi etmez.
  Onun sevdiği kullarından isek mahzun olmayalım.
  Bugunler de geçer,
  Tatlı bir baharın gülleri bülbül leri oluverirsiniz de o sıkıntılı gunler bu bahar günlerinden de güzelmiş deriz inşaallah

 61. Öğretmen dedi ki:

  Eskiden telefonum hiç susmaz gelen mesajlar o kadar çoktu ki çoğuna bakamazdım bile ihraç olduktan sonra çok yakınlarım dışında kimse aramaz oldu bu bana mı has diğer ihraç arkadaşlarda da bu durum var mı merak ettim bu olay insanları tanıma fırsatı verdi bana

  1. Mehmet dedi ki:

   Bende de durum ayni

 62. Kalender dedi ki:

  Her defasında yıkılıyoruz ama umudumu da kaybetmek istemiyorum. Düşünüyorum bu bize yapılan son derece saçma ve hukuksuz bir uygulama. İnşaallah bu yanlışı görecek ve bunu düzelteceklerdir. Eğer suçsuz yere bize yapılan bu haksızlık insanları rahatsız etmiyor ve vicdanları sızlatmıyorsa diyecek bir şey d bekleyecek bir şey de kalmıyor. Allah’a havale edip bekliyeceğiz.

 63. 17-25 oncesi dedi ki:

  Ben 2012 yılındaki birkaç aylık sendikadan ihraç edildim Allah aşkına 2012 yılında böyle bir terör örgütü mü vardı. İade falan MİLLETVEKİLİ KARDEŞİNE

 64. ulkucu magdur dedi ki:

  iade zor bence.hukumetin elindede degil c.baskani ne derse o. oda su bile yok bunlara demisti ondan guc alanlar agackokunu uygun gorduler.bu zihniyetmi iade edecek.cok zor. devlete guvenilmezmis demekki. butun hayatimi sorguluyorum artik. dindar gorunumlu yolda gordugum amcalara falan bakislarim degisti.dengesizlesmeye basladim biraz

  1. Adalet dedi ki:

   Aynen katılıyorum.

 65. Selçuk dedi ki:

  Umarım en kısa zamanda göreve iade oluruz. En ufak bir suçum yok ve çoğu insan böyle. Sayın Editör Allah razı olsun her şey için. Milletimiz ve devletimiz var olsun. Ama adalet artık gelsin. İşimizden suçsuz atıldık. Referandum öncesi dönüş olacaktır. Yasal sendika suc olmamalı.

 66. Adalet dedi ki:

  İade yıllar sonra, başka bir hükümet ile belki.
  Sendika sucsa bir ay ile iki yıl ne farkeder. Banka sucsa bir TL ile bin TL ne farkeder.
  Müslüman larin adalet diye bir derdi yok. Yeni iş arayalım, neler yapabiliriz bunları konuşalım.

  1. betul dedi ki:

   Haklisin hocam.koydeyiz kar kis kiyamet.ne is yapacaz.dogumuma 2 hafta var.3 yasinda da bi kuzum.esimm depresyonda.beni birakin karnimdakinin psikolijisi bozuldu.el icine cikamaz olduk.herkes riyakar.disarda gorunce yuz cevirenler mi dersiniz.bunlari haketmedik.rabbimin adaleti tecelli etsin.okullarinizda can ciger sandiginiz kac kisi hal hatir soruyor.ne aci..ben yoruldum hayaaattt!!iade beklemeyelim tukeniyor umitler.

 67. eda dedi ki:

  Sayın editör ben de 1 eylül KHK sı ile ihraç edildi m. Gün içinde defalarca sitenize bakıyorum. Çok teşekkür ederim.haberiniz de belirttiğiniz gibi çok kısa sürede sözde soruşturmalar yapıldı. Aslında hiç soruşturma olmadı. Ben 25 temmuzda açığa alındım. Ne evim arandı ne adli bir soruşturma falan olmadı. Umutla beklerken maaş aldığım banka olan halk bankasından 16 ağustosta bir mesaj geldi.ek hesabım ve hiç kullanmadigim kredi kartim iptal edilmişti. Neden diye bankayı aradım. Bana ohal için alınan tedbir açıklama yapamayız falan dediler. Yani demem o ki ihraç olacak olanlar hemen belirlendi. Ben sendikadan istifa etmiştim. Arkadaşım evime çay içmeye geleceğini söylemişti. Gelip ısrar ederek sendikaya üye yaptı. Doğum izninde olduğum için sendika üyeliği aklımın ucundan bile geçmiyor du.ben cemaat üyesi değilim vicdanı m rahat. Bir şekilde dönerim inşallah ama bu yaşanılanlarin telafisi yok. Saygılar

 68. Sami erol dedi ki:

  Ben hariç ailemde 1.derece yakın 13 AKP li var.Seni göreve vermezlerse referandumda kesinlikle HAYIR oyu vercez diyorlar.Allah’ın adıyla yemin ediyorlar…

 69. Sami erol dedi ki:

  Yeniçağ gazetesinde Manisa AKP m.vekili 3-5 ay içinde suçsuzlar döner diyor.bence önemli olan mahkemede hapis cezası almamış olmak.Referandum öncesi sendikadan istifa edenler ref.sonrası ise sendikalılar döner…

 70. Mevlüt Çadırcı dedi ki:

  Sn editör yukardaki yorumumu kaldirmanızi rica ediyorum biraz duygusal oldu sanırım. Kimseden de bir şey beklemiyoruz zaten.Tek umudumuz Rabbimiz artık.Bunu da kaldırırsaniz teşekkür ederim

 71. erdem dedi ki:

  Bu işi ALLAHın adaleti çözecek,herşey ummadığımız bir anda olup bitecek ve güzel günler gelecek, sadece ALLAHa havale edip, dua etmeye devam edeceğiz, bu bir imtihan herkes hem bu dünyada hem diğer dünyada hesap verecektir…

 72. Hasan dedi ki:

  Sayın editörüm, size samimiyetinizden ve iyi niyetinizden dolayı yine gönülden teşekkür ediyorum. Nasreddin Hoca’nın deyişiyle “Bir umudumuz şu tepenin ardında.” İnşallah, en kısa sürede tüm mağdurlar döner. Korkum o ki mağduriyetlerin giderilmesi hususunda çok geç kalınmaz.” Dereye su gelene kadar, kurbağanın gözü patlar.” demişler. Geçen cuma vaazında hoca efendi, Şeyh Edebali’nin sözünü söylüyor:”İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Umarım, devlet yetkilileri de dinlemiştir bu vaazı.

 73. Öğretmen dedi ki:

  Bitti! bitti! Çocuklarımızın geleceğini kararttılar ben en çok buna üzülüyorum Kendi hayatımdan geçtim hala dönmek için ümit eden arkadaşlar ağaç kökü yesinler diyen Ler bizi döndürmez!!!!!!!!

 74. Ersin dedi ki:

  Söylem değişmeden eylem değişmez,henüz söylem değişmedi,,,bu arada sade vatandaşlara terörist yahut sempatizan diyenler,yapılanları reva görenler unutmayın; zulme rıza gösterenlere de ateş dokunur!

 75. Selda yıldız dedi ki:

  Eşim on yıldır ögretmendi. Meslegine asıktı benim eşim. Kar kış demeden ögrencilerini hiçç aksatmazdı.kendi cocugu gibi ögrencilerinin burnunu siler başını okşardı. Vatanına milletine bağlı bir devlet memuruydu hakettigi bumu olmalıydı. Allaha havale ettim.

 76. Mesut dedi ki:

  Sayın Editör,
  Sayın Canikli daha önce yaptığı açıklamada öyle bir iade khk sı çıkarılacak ki ohal bitse dahi masum olanlar iade olacak diye söylemişti. Bence referandum geçse dahi banka veya sendika gibi nedenlerle yapılan ihraç yanlışlığından dönülecek.

 77. Mevlüt Çadırcı dedi ki:

  Sn Editor
  Haberlerin izin takipçisiyim. Memur atıldıktan sonra araştırilmaz
  Açığa alınır suçlu bulunursa atılır 657 sayıli yasa öyle diyor.Tutuklu bile yargılamadan ihraç edilemez.Mahkeme sonucu beklenir. Burasi hukuk devleti
  Fiilen suça bulaşmayanda atılamaz
  Ne demek sempatizan.Niyet mi okunuyor
  Nerde hukuk devleti Nerde vicdan by lock ta bile içeriğe bakılmalı içerik suç teşkil etmiyorsa iletisim ozgürluğüdur Suçumuz bilmiyoruz ki şundan bundan atildik desek.Katile tecavuzcuye bile savunma hakkı veriliyor.Sizin evladımız yok mu?
  okusa iş edinse gelse başka bir iktidar attım seni işten kendini akla gel dense.ne yaparsınız?Derdinizi kime anlatırsınız… yılların emegini kim size ödeyecek.bir bedeli varmı bunun?
  Yani kriter hukuk olmalı
  Yok sendika da 3 ay yok 1 yil kalmıs …çocukmu avutuyorsunuz!Millet perişan
  Adaletsizlik üzerine bir sistem tesis edilemez.Allah buna izin vermez Eğer savunacaksaniz hukuku savunun.Onun bunun kriterlerini degil.

  1. Sumeyye dedi ki:

   Insanligin saadeti adalet ile olur. Adalet ise tum alemllere gonderilen Kuran ile olur. Yuce Kuranimiz Vela teziru veziratun vizra uhra diyor.yani kimsenin gunahinin baskasina yuklenmeyecegini soyluyor. Nasil bir insani zerrelerine kadar ayirsak geri bir araya getiremeyiz toplum oyle birbirinden ayrildiki Allah yardimcimiz olsun.Camilerde bile insanlar arasina nifak girdi.Is para pul makam mevki gider gelir .hani derler ya mal sahibi mulk sahibi hani bunun ilk sahibi mal da yalan mulk de yalan sende gel biraz oyalan. Insanin en cok zoruna giden vurulan hain damgasi ve Yusuf as i kuyuya atanlar kardesleriymis ya aynen onun gibi beni de senelerce oy verdigim yeri geldiginde babama bile tepki verdigim insanlarin bu duruma itmesi oldu.Sabr ve tevekkul lazim buda gecer Ya Hu demek lazim. Ben durumumu Allaha arz ediyorum. Elden bise gelmiyor.

 78. Selda yıldız dedi ki:

  Madem bu sendika banka terör bankasıydı niye kapatmadılarda yaktılar bu kadar masum insanı. Yazık degimi bu millete.insanın hayatıyla oynamak bukadar kolaymı. Eşimin ailesi çiftçi ne zorluklarla okuttular onu. Sonu bumu olmalıydı gir hapse coluk çocugun sürünsün. Diyecek laf bulamıyorum el insaf…

 79. Zeynep dedi ki:

  Döneriz dönmesine de editör bey biz bu yaşadığımızı nasıl unuturuz ha ihraç haberini duyan babacığım kollarımda kalp krizi geçirdi on gün yoğun bakım ünitesindeki o bekleyiş annemin gözyaşlarını nasıl unuturum uyanırken bile dk elini tutup benim çocuğum hain değil diye ağlamış de ben nasıl unuturum 7 ay sendika üyeliği için 4 yıl önce de geçer mi dersiniz sizce

 80. Sevim dedi ki:

  Referandumda ayni bi evvelki secim gibi tekbaslarina gelemedikleri secim gibi halk bi dur demeli….hatalarini asla anlamazlar yoksa. Devletim milletim halkim sag olsun vicdani olsun bunlara kaldiysaniz yakarlar.

  1. isa dedi ki:

   hala siyaset peşindesiniz.. sorsak bir de masumsunuzdur..

   1. bbb dedi ki:

    yasakmi??

 81. Şahin dedi ki:

  Sayın editör bu siteye bu belki beşinci mesajım devamlı sizi okuyorum iyi niyetlisiniz Allah razı olsun.fakat Allah o sendikayı açanında izin veren inde belasını versin.22 yıl şerefli onurlu öğretmenlik hayatımdan sonra uyduruk bir sendika yüzünden çok sevdiğim işimden oldum.başka bir yerdedir yazdım.ikinci dönem iade olursa olur yoksa bu iş ahirete kalır gibi geliyor bana Allah yar ve yardımcımız olsun.. Saygılarımla…

 82. Sebahat dedi ki:

  Allah ım yardım etsin bana ve benim gibiler e dua başka Bir şey gelmiyor elimizden.

 83. ALP dedi ki:

  “Vatan sevgisi ona hizmetle ölçülür” dedik mesai kavramı nedir bilmeden çalıştık.Çalıştığım ilçede eğitimle ilgisi bulunan herhangi birine sorsalar ne kadar DEVLETİNE bağlı bir eğitimci olduğumu söyler lerdi.Vaktiyle ÇADIR MAHKEMLERİN kurulmasına müsaade edenler şimdi benim vatanıma,devletime bağlılığımı üye olup istifa ettiğim bir sendikaya bakıyor ihraç ediyor.Çevremdeki insanlar beni teselli ediyor bu sana yapılan şey yanlış bunu herkes biliyor diye ben artık çok düşünmüyorum bunları çünkü elbet bir gün ilahi adalet tecelli edecek devlet elbet bir gün AT a AT, İT e İT diyecektir.Yeter ki ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN.

 84. Sdf dedi ki:

  Son çıkan KHKlar ile iyice moraller alt üst oldu bizler iade beklerken

 85. kaan dedi ki:

  Binlerce insana gözünü kırpmadan ateş eden hainler hem bu ülkeye, hem orada mücadele veren şehit düşen, gazi olanları mağdur ettiği gibi hiç bir şeyden haberi dahi olmayan sadece safhane duygularla sendikaya üye olan masum kişileri de mağdur etti.İhraçlara uygulanan kriterler tüm vatandaşa uygulansa ülke nüfusunun yarısı vatandaşlıktan çıkarılırdı.devlet açık tuttuğu bankadan, izin verip aidatını ödedediği sendikadan dolayı ihraç etti bizi,hukuken çok yanlış bir karar,bu yanlış hem ülkemizin vatandaş nezdinde adalet duygusuna zarar verdiği gibi maddi zarar da verecektir..Tarihte görğilmediği kadar suçsuz olanlara yüklü tazminatlar ödeneceği gibi görevlerine iade edileceklerdir..bunu görmek için hukukçu olamaya gerek yok..ülkemizde koşullar çok hızlı değişiyor..hükümet gözünü kör etmiş bodoslama gidiyor. o kadar çok hasar veriyor ki telafisi mümkün değil. devlet, öfke ve intikam güdüsüyle değil; akıl ve hukukla hareket etmeli.koncukun belirttiği gibi 15 temmuz milat alınmalıdır, bu vicdandır insaftır,kriterler değişmeli vicdanlar sakinleştirilmeli..

 86. Öğretmen dedi ki:

  Sayın editör senin iyi niyetinden şüphemiz yok ancak benim kanaatimce bunlar bizi iade etmeyecekler her defasında bir beklentiye giriyoruz sonrasında yıkım daha büyük oluyor artık herkes kendine bir yol çizmeli bu iş eğer Avrupa dan ayrılmazsak ancak AİHM de çözülecek gibi görünüyor

 87. Ayse dedi ki:

  Sayin editor evet referandum öncesi olduysa oldu yoksa resmen ölüme terjedoliyoruz. Sigorta yok is yok çocuklar var hastalık var var da var.ne olacak ya kafayı yiycez.birde yatmezmis gibi genel sağlık sigortası yapmiyolar. Bu ne Rabbim bu yapılanları görmez mi ki bu kadar kalbiniz nasirlasti.ne diyim Rabbim kalbini yumuşatsn.bu arada sayın editor iade olan bir ogretmn tutukluymus bir diğerine Bankasya üyesiyim. Bilginiz dahilinde mi acaba forumlarda tanıyan arkadaşları söyledi.

 88. Sdf dedi ki:

  Öğretmen değilim ama sizin siteyi takip ediyorum kamu çalışanı olarak bankadan dolayı ihraç edildim..İnanın bu yaşadıklarım sadece rüya gibi geliyor. Haberlerinizi dikkatle takip ediyoruz.

 89. 672 khk ihrac dedi ki:

  Bence oda olmayacak editör ve seneler sonra mahkeme kararıyla dönecek suçsuz bu 10 binlerr. Yazık yazık çok sevdiğimiz mesleğimiz elimizden alındı.neden koca bir hiccc.vatanimiz sağolsun başka dicek bir şey yok artık.

  1. mert dedi ki:

   sendikadan terör üyeliği çıkmaz. hükümette bunu biliyor. ahim başkanı eylül ayında yaptığı açıklamada ihraç edilem kamu personeli(darbeci Eli silahlı olan hariç) bize geldiği zaman yüklü miktarda tazminatla dönecekler diye açıklama yaptı. bizim amacımız tazminat değil hakkımızı istiyoruz.yani iade mizi.

   1. 672 khk ihrac dedi ki:

    Aynen hocam allah biliyor ya kalbimi tazminat istemiyorum iademi istiyorum öğretmenliğimi istiyorum.istifa ettiğim sendika yuzunden terörist olunmaz.

  2. İsmail ismail dedi ki:

   Aktif sen sendika cılık faaliyet ini ver üye olunması için teşvik et sonrada vay efendim aktifsen e üye meslek den ihraç bu düpedüz devletin öğretmen lere kurduğu tuzak