Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen yaklaşık 110 bin kamu personeli arasında masum olanların göreve iade edilmesi, tespit edilmesi için kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ihraç kriterleri konusunda değişiklik yapabilecek ve kriterleri yeniden yazabilecek.

Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

Açıklama Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’den geldi. Konu ile ilgili ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz günlerde yaptığımız habere ek olarak hazırlanan bu haberde “ihraç kriterleri” hususu ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında tüm açıklamalar yer almaktadır.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

TRT Haber’de katıldığı programda FETÖ darbe girişimi ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu konusunda açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Selami Turabi, devletin kamuda aldığı ihraç ve açığa alma kararlarını, tedbirlerini vücuda giren mikroplara benzeterek; “Devlet birtakım reflekslerde bulundu, nasıl ki insan vücuduna birtakım mikrop, virüs istilası olduğunda vücut ne yapıyor, reaksiyon gösteriyor, ateşini yükseltiyor. Devlette kendi varlığını tehlikeye düşüren fiillere karşı bir reaksiyon gösterdi” ifadesini kullandı.

HAK İHLALLERİ OLABİLİR

OHAL ilan edilmesi ile birlikte devlet tarafından alınan tedbirler ve yapılan işlemler kapsamında bazı hak ihlallerinin olabileceği ön görüldüğü için devlet tarafından OHAL inceleme komisyonu kuruldu sözlerini kullanan Doç. Dr. Selami Turabi, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ile devletin hasbelkader gözünden kaçan ihlaller varsa bunların düzeltilmesinin amaçlandığını vurguladı.

101 BİN 304 BAŞVURU YAPILDI

OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapan toplam bireysel sayının 101304 olduğunu belirten Turabi, her ihraç edilenin değil Kanun Hükmünde Kararnamelerin ek listesinde adı yazarak ihraç edilenlerin başvuru yapabileceğini açıkladı.


OHAL komisyonundan iki hafta içerisinde ilk kararın çıkacağını tahmin ettiğini ifade eden Turabi, başvuru sonrası ilk incelemelerin görevliler ve raportörler tarafından yapıldığını açıkladı. Yapılan başvurunun OHAL komisyonuna uygun başvuru olmaması halinde ön incelemede ret kararı çıkacağını vurgulayan Turabi başvuru usulüne uygunsa ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu kapsamında ise ilgili dosya uzman raportörlere iletilecektir dedi. İhraç edilen kişinin görev yaptığı kurumla ilgili bir uzman raportör incelemesi sonrası hazırlanan dosyanın heyete sunulacağını ve heyetin kabul veya reddedileceğini belirtti.

MESLEKTEN İHRAÇ KRİTERLERİ

Meslekten ihraç kriterleri esnetilecek mi, kriterler OHAL komisyonu tarafından değiştirilecek mi sorularına yanıt veren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi bu konuda komisyonun karar vermediğini, komisyondan bu konuda bir karar çıkmamasından dolayı şu anda net bir açıklama yapamayacağını belirtti.

OHAL inceleme komisyonu üyeleri, komisyonun yapısı ve komisyonun çalışması, ihraç kriterleri, komisyonun kriter değerlendirmesi ile ilgili bilgiler veren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’nin açıklamalarının tamamı video;

KOMİSYON KRİTERLERİ YENİDEN YAZABİLİR

Hakkari’de verilen bir ihraç kriteri ile İstanbul’da uygulanan bir ihraç kriterinin birbirini tutmamasının da söz konusu olabileceğini açıklayan Turabi, kamu kurumlarında uygulanan ihraç kriterlerine OHAL inceleme komisyonunun bağlı kalmadan kendi ilkelerini ve kurallarına bağlı olarak kendi kriterlerini koyabilir dedi. Komisyonun kamu kurumlarının ihraç kriterlerini denetleme yetkisine sahip olduğunu açıklayan Turabi, kriterler OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak ve kararlar ilan edilecek dedi.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

24 Yorum - "Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Savcılık tarafından takipsizlik kararı aldım.Komisyona nasıl ulaştırabilirim?

Ela
Ziyaretçi

Nasıl aldınız o karari

Ela
Ziyaretçi

Nasıl aldınız takipsizlik kararını

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Savcılık ifadeye çağırdı bir hafta sonra takipsizlik geldi

Editör
Yönetici

Valilik OHAL bürosuna başvurunuz.

Ahmet Hasan
Ziyaretçi
Ahmet Hasan

Ya arkadaşlar siz neyi tartışıyorsunuz!?
Kanunların dışında bir kriter o-la-maz. Yasal olarak bu adam suç işlemiş mi işlememiş mi sen ona bakacaksın.
Biri de çıkıp derse ki güneydoğuda yaşamak pkk üyeliğidir. Böyle kriter belirlenir mi? Devlet kim yasalarla bu ülkeyi yönetemler. Yasa dışında adalet tesis eden değil.Bana acımayın adil olun adaletin dışına çıkmayın yeter.

kemal semerci
Ziyaretçi
kemal semerci

sayın editör ilk ihraç khk sı hangisi ?Ohal komisyonu ilk ihraçlardan başlayacakmış karar vermeye merak etmeye ben 672 khk sı ile ihraç edildim.benden önce ihraç khk sı varmı?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Benim anladığım şu. Imzalari devlet yetkilileri tarafından atılmış banka sendika gibi kurumlardan dolayı ihraclar iade edilecek. Belki biraz naz yapılacak. Iade edilmezse Aıhm iade edecek. Aıhm de bilmediğimiz bir anlaşmadan ötürü iade etmezse zaten olay bitmiştir.Bu durumda Adaleti beklemeye gerek kalmayacak

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Kriter ler bir an önce düşürülmesi lazım geciken adalet adalet değildir hemde komisyonun işi de kolay laşır mağdur ve fetö damgasını kaldırır en acısı o zaten bir şekilde kandırılan bu insanlar artık topluma kazandırılması lazım daha fazla acı çkmesinler.

wpDiscuz
  • YORUM