Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen yaklaşık 110 bin kamu personeli arasında masum olanların göreve iade edilmesi, tespit edilmesi için kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ihraç kriterleri konusunda değişiklik yapabilecek ve kriterleri yeniden yazabilecek.

Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

Açıklama Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’den geldi. Konu ile ilgili ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz günlerde yaptığımız habere ek olarak hazırlanan bu haberde “ihraç kriterleri” hususu ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında tüm açıklamalar yer almaktadır.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

TRT Haber’de katıldığı programda FETÖ darbe girişimi ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu konusunda açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Selami Turabi, devletin kamuda aldığı ihraç ve açığa alma kararlarını, tedbirlerini vücuda giren mikroplara benzeterek; “Devlet birtakım reflekslerde bulundu, nasıl ki insan vücuduna birtakım mikrop, virüs istilası olduğunda vücut ne yapıyor, reaksiyon gösteriyor, ateşini yükseltiyor. Devlette kendi varlığını tehlikeye düşüren fiillere karşı bir reaksiyon gösterdi” ifadesini kullandı.

HAK İHLALLERİ OLABİLİR

OHAL ilan edilmesi ile birlikte devlet tarafından alınan tedbirler ve yapılan işlemler kapsamında bazı hak ihlallerinin olabileceği ön görüldüğü için devlet tarafından OHAL inceleme komisyonu kuruldu sözlerini kullanan Doç. Dr. Selami Turabi, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ile devletin hasbelkader gözünden kaçan ihlaller varsa bunların düzeltilmesinin amaçlandığını vurguladı.

101 BİN 304 BAŞVURU YAPILDI

OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapan toplam bireysel sayının 101304 olduğunu belirten Turabi, her ihraç edilenin değil Kanun Hükmünde Kararnamelerin ek listesinde adı yazarak ihraç edilenlerin başvuru yapabileceğini açıkladı.


OHAL komisyonundan iki hafta içerisinde ilk kararın çıkacağını tahmin ettiğini ifade eden Turabi, başvuru sonrası ilk incelemelerin görevliler ve raportörler tarafından yapıldığını açıkladı. Yapılan başvurunun OHAL komisyonuna uygun başvuru olmaması halinde ön incelemede ret kararı çıkacağını vurgulayan Turabi başvuru usulüne uygunsa ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu kapsamında ise ilgili dosya uzman raportörlere iletilecektir dedi. İhraç edilen kişinin görev yaptığı kurumla ilgili bir uzman raportör incelemesi sonrası hazırlanan dosyanın heyete sunulacağını ve heyetin kabul veya reddedileceğini belirtti.

MESLEKTEN İHRAÇ KRİTERLERİ

Meslekten ihraç kriterleri esnetilecek mi, kriterler OHAL komisyonu tarafından değiştirilecek mi sorularına yanıt veren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi bu konuda komisyonun karar vermediğini, komisyondan bu konuda bir karar çıkmamasından dolayı şu anda net bir açıklama yapamayacağını belirtti.

OHAL inceleme komisyonu üyeleri, komisyonun yapısı ve komisyonun çalışması, ihraç kriterleri, komisyonun kriter değerlendirmesi ile ilgili bilgiler veren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’nin açıklamalarının tamamı video;

KOMİSYON KRİTERLERİ YENİDEN YAZABİLİR

Hakkari’de verilen bir ihraç kriteri ile İstanbul’da uygulanan bir ihraç kriterinin birbirini tutmamasının da söz konusu olabileceğini açıklayan Turabi, kamu kurumlarında uygulanan ihraç kriterlerine OHAL inceleme komisyonunun bağlı kalmadan kendi ilkelerini ve kurallarına bağlı olarak kendi kriterlerini koyabilir dedi. Komisyonun kamu kurumlarının ihraç kriterlerini denetleme yetkisine sahip olduğunu açıklayan Turabi, kriterler OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak ve kararlar ilan edilecek dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

25 yorum

 1. Ya arkadaşlar siz neyi tartışıyorsunuz!?
  Kanunların dışında bir kriter o-la-maz. Yasal olarak bu adam suç işlemiş mi işlememiş mi sen ona bakacaksın.
  Biri de çıkıp derse ki güneydoğuda yaşamak pkk üyeliğidir. Böyle kriter belirlenir mi? Devlet kim yasalarla bu ülkeyi yönetemler. Yasa dışında adalet tesis eden değil.Bana acımayın adil olun adaletin dışına çıkmayın yeter.

 2. sayın editör ilk ihraç khk sı hangisi ?Ohal komisyonu ilk ihraçlardan başlayacakmış karar vermeye merak etmeye ben 672 khk sı ile ihraç edildim.benden önce ihraç khk sı varmı?

 3. Benim anladığım şu. Imzalari devlet yetkilileri tarafından atılmış banka sendika gibi kurumlardan dolayı ihraclar iade edilecek. Belki biraz naz yapılacak. Iade edilmezse Aıhm iade edecek. Aıhm de bilmediğimiz bir anlaşmadan ötürü iade etmezse zaten olay bitmiştir.Bu durumda Adaleti beklemeye gerek kalmayacak

 4. Kriter ler bir an önce düşürülmesi lazım geciken adalet adalet değildir hemde komisyonun işi de kolay laşır mağdur ve fetö damgasını kaldırır en acısı o zaten bir şekilde kandırılan bu insanlar artık topluma kazandırılması lazım daha fazla acı çkmesinler.

  • Yorum yaparken lütfen yanlış algılara sebep olmayın. Herkes kandırılmadı. Bazıları bu yapı ile mücadele ettiği için ihraç ettirildi. Benim gibi.

 5. Sayin Editorum, Deniyor ki komisyon 2 haftaya ilk kararını verecek. Demekki kriterler belirlenmiş. Peki kriterler neden açıklanmıyor. Bu durum komisyonun güvenilirliğini şüpheye sokmaz mı. Eğer kriterler eski kriterler ise kimsenin iade edilmemeli. Peki iade olunan kişinin neye göre iade edildiği ACIKLANMASI gerekmez mi. Bi de iade sürecinde sendikadan istifa etmiş 2 kişiden birine iade diğerine red cevabı gelmeyeceğini nereden anlayacagiz. BU KONU HAKKINDA HABER YAPAR MISINIZ. Sevgilerimle

  • Bu haberde adı geçen bürokratın yaptığı açıklamaların birisinde şunu söylüyor; “Askeri öğrenciler OHAL komisyonuna başvuru yapabilirler.” Yapabiliyorlar mı? Hayır. Genelde tekrarlanan söylemler mevcut. Bu örnek açıklamanın ne kadar gerçekçi olduğunun göstergesi olabilir.

   • Sn ediyor bürokrat konuşmasında kriterleri gerekçeli kararlarda göreceğiz diyor ama kararlar adreslere gönderilecek basında paylaşmayacak ihraç olan arkadaşlarin çoğu sizin haberlerinizi takip ediyor. Bir başlık oluştuysanız da iade olan arkadaş hangi gerekçeyle iade olduğunu reddedilen niçin ret aldığını buraya yazsa insanlarda fikir oluşur sizede dua eder

    • Forum kısmını aktif hale getirsek oradan yazışma yapmanız mümkün olur mu? Daha önceden forum açtık ancak geri kapattık. İlgi olacak durumdaysa orayı aktif edebiliriz.

     • Sn editor sizden ricam komisyon karar vermeye başladığında güzel bir başlıkla sitenizin ana sayfasında sabitlenmiş olarak oluşturun sizden başka bu haberelere önem veren bir iki site var insanlar yazacaktır insanlara ümit veren haberleriniz için teşekkür ediyorum

 6. hala kriterlerin belirlenmemiş olmasını açıklayamıyorlar. aidatını devletin ödediği sendika bbdk güvencesinde olan banka, teşvik verilerek desteklenen okul nasıl ihraç kararı olur. yapılan ihraçları halka anlatamadınız ve de anlatamayacaksınız. devlet ciddi hatta olmazsa olmazımızdır. kimse keyfine göre hareket edemez etmememelide. fetöyü allah kahretsin bin bir belasını versin. Lakin haksız ihraç kararı uygulayanlarıda kahretsin. Eğitim bir sen yöneticisi baylokçu ihraç edilmiyor (haber sitelerinde var) yukarda belirtiğim durumdan emekçiler ihraç edil,iyor. Adaletin adam kayırma mı EYYY AKP.

 7. Avrupa birliği genel müdür yardımcısının adalet üzerine açıklamalarını dinlediniz… Yarın da tarım reformu genel müdürlüğünün hasta haklarına ilişkin açıklamalarını dinleyebilirsiniz… heyy heyy de hey heyyy…

 8. Tamam anladık, bu refleks niye siyasilere işlemidir, vücut ta tümmikroba karşı antibiyotik kullanılır,bazı mikroplar korunma İ.melih gibi azılı mikrop çoktan izole edilmelidir.

 9. Hiç bir kriteri olmadan şikayet edilipte atılan insanların kurumlardaki kripto fetöcüler tarafından atıldığını ve T.C Mahkemeleri tarafından beraat veya takipsizlik aldıklarını Sn. Cumhurbaşkanımız çok iyi bilmekte ve o yüzden OHAL Komisyonunu kurmuştur. Hiç kimse korkmasın Devletimiz bu durumları düzeltecek. Hak yerini bulacak Sn. Cumhurbaşkanımız o kriptoculara haddini bildirecektir.

  • İnşallah dediginiz gibidir. Yoksa hükümetinde FETÖcüler in de yatacakyeri yok . Hayatım boyunca siyasetten uzak durdum Fetöcülerle ters düştüm ama geldiğim nokta bana oy verirsen … diyen bir parti hangi partiye oy verdiğimi soran bir hakim koltuğu dsarsilacak diye sesi çıkmayan bir hakim namaz kıldım diye paralelci diyen mubasirin ise tutuklanırken benim tutuklama bile olmadan elektronik esyama dokunulmadan görevden atilmam adalet buysa yerin dibine girsin

 10. Zaten kriterler değişmeden kim dönebilir sadece adamı olan döner banka ve sendika kriter olmaktan çıkmalıdır aklın yolu bir devlet vatandaşı ile barışmalıdır yeterince sıkıntı çektik fetöcü biri gidip de sendikaya üye olur mu bankaya para yatırır mı artık masumların dönme zamanı gelmiştir bu darbeyi yapan fetöcülerin Allah bin belasını versin ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır ama bunlar yüzünden sendika üyesi ve bankaya para yatırmış insanlar cezalandırılmamalıdır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM