Meslekten ihraçların devletin hakkı olduğunu AİHM de söylüyor, örnek Almanya

Doğu Almanya ve Batı Almanya birleşirken devlet kamudan 500 bine yakın çalışanı işten çıkardı, devlet hem kendisini hem de milletini sakıncalı unsurlara karşı korumak zorundadır. İfadelerini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kullandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen kararlarda ise yapılan vurgunun devlete sadakat olduğunu belirten Bozdağ, ihraçlarda mekanizmanın hassas olduğunu açıkladı.

Meslekten ihraçların devletin hakkı olduğunu AİHM de söylüyor, örnek Almanya

Meslekten ihraçların devletin hakkı olduğunu AİHM de söylüyor, örnek Almanya

OHAL komisyonu kuruldu açıklaması yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, meslekten ihraç edilenlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuruları konusuna da değindi. Adalet Bakanı AİHM’in karar mekanizmasında da devlete sadakate bakıldığını açıkladı. Bozdağ AİHM tarafından verilen kararlarda kişilerin devlete olan sadakatine bakıldığını, devletin çalıştığı kamu personellerinde sadakat arama hakkına sahip olduğunu, sadakatinde şüphe edilen kişilerle çalışmama hakkı olduğunu belirtti.

HASSAS MEKANİZMA VAR

Adalet Bakanı Bekiz Bozdağ meslekten ihraçlar konusunda ve göreve iadeler hususunda oluşturulan mekanizmaların hassas olduğunu açıkladı. Kamudan ihraç edilen binlerce kişi olduğunu belirten Bozdağ, devlet hem kendisini hem de milletini korumaktan sorumludur dedi. Bekir Bozdağ geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da verilen Almanya örneğini gösterdi. Bozdağ açıklamasında Almanya’nın birleşme dönemini işaret etti, Doğu ve Batı Almanya birleştiğinde kamudan 500 bin kişinin atıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da FETÖ’de ihraçlar bitmedi, mağduriyet yok açıklamasında FETÖ bağlantılı kişilerin kamudan uzaklaştırılmalarına değinmiş ve Almanya örneğini vermişti.

İHRAÇLAR VE AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye vurgu yapan Bozdağ, ihraç edilenler içerisinde yapılan yanlışlıkların telafisi adına OHAL inceleme komisyonu kurulduğunu, 7 kişilik OHAL komisyonu ve beraberindeki uzman kişilerden oluşacak mekanizma ile gereken kararların alınacağını açıkladı. Komisyon kararı ile göreve iadelerin olmasının önünü açtıklarını belirten Bozdağ, OHAL komisyonu başvurusu reddedilenler ve taleplerine olumlu cevap alamayanlara da yargı yolunun açık olduğunu vurguladı.

Meslekten ihraç edilme hususunun devletin bir savunma mekanizması ve gerekli hamlesi olduğunun altını çizen Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen kararlara değindi. Adalet bakanı Bekir Bozdağ ihraçlar ve AİHM konusunda şu ifadeleri kullandı;

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi verdiği değişik kararlarda şunu açıkça ifade ediyor; ‘Her devlet çalıştırdığı kişilerde sadakat arar. Devletin bu hakkıdır. Sadakatinden şüphe ettiği veya sadakatsizliği ortaya çıkan kişilerle de çalışmama hakkına sahiptir.’ Şimdi bir şirket için biz bunu söylüyoruz, şirkete ihanet eden birisini kapıya koyuyorlar. Devlete birisi ihanet ettiği zaman, sadakati ortadan kaldıran eylem ve söylemler içine girdiği zaman devlet de bu konuda gereken adımları atmak durumundadır. Atmazsa kendi varlığı için tehdit olur.”

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

48 yorum

 1. fırınlara atıp yakmak – soykırım yapma hakkımız vardır bu devletin hakkıdır zira Almanya 1930 -1940 arasında yapmıştır biz neden yapmayalım nasıl olsa teknoloji olarak 100 yıl geriden takip ediyoruz insanlık olarak ta geriden takip etme hakkı vardır devletin .

 2. “İnsanoğlunun her sözü aleyhinedir; ancak iyiliği emretmek, kötülükten alıkoymak yahut Al­lah Tealâ’yı zikretmek müstesnadır.” [Tirmizî, Zühd 63, (2414).]

 3. “Suskunluğum asaletimdendir
  Her lafa verilecek bir cevabım var.
  Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.
  Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”
  HZ Mevlana

 4. eşim hakkari çukurcada askerlik yapmş terörün çok olduğu dönemde.yakınında silahlar patlamş kulağının biri az duyar ve 40 yaşında hala geceleri bağırarak kabuslarla uyanır.şimdi vatan haini iş arıyor.kontrol kimde merak ediyorm.Allah var ve yar

 5. Aklıma bir soru takıldı;
  Bu FETO cu ilan edilip işinden edilen, “Vatan Haini” ilan edilen insanların erkeklerde kaç tane askerliğini uyduruk sebeplerle yapmayan var! İkinci bi araştırma konusu olarak kaç tanesinin devlete vergi borcu, kaçak elektrik-su kullanımı var acaba?
  Aklıma takılan deli sorular işte. Maksadım kimseyi incitmek, eleştirmek değil. Eğer öyle bi alıgı oluştuysa şimdiden özür dilerim.

 6. zulmünüz batsın sizin…yatacak yeriniz yok ya HU…Bu adam tip itibariyle bile tepeden tırnağa ben fetöcüyüm diye bağırıyor..ya HU ben hayatım boyunca fetöyü övmedim …olimpiyatlarına gitmedim…sade bir vatandaş olarak yaşadığım ülkemin sınırları içindeki bankayı kullandığım için vatan haini ilan edildim..övenler yere göğe sığdaramayanlar…hoca efendi diyenler hizmet hareketi diyenler GELLLLL ARTIK BİTSİN BU HASRET DİYENLER …PÜRÜ AK naçizane gariban ayşe vatan haini oldu öylemi…valla bekir boz bey buna kargalar bile güler…TARİH SİZİ YAZACAK KENAN EVRENİ YAZDIĞI GİBİ 28 NŞUBAT ZULUMKARLARINI YAZDIĞI GİBİ VALLA VİCDANIN RAHAT UYUYABİLİYORSAN PES DOĞRUSU…NE KADAR ZORLASANDA BENDEN VATAN HAİNİ OLMAZ BUNU İSPATLAYAMAZSINDA BÜTÜN GEÇMİŞİMİ DİDİK DİDİK ET BUYUR HODRİ MEYDAN…

 7. İdari tasarruf keyfi bir şekilde mi atılma oluyor.Canımız istedi attık.Nerede o zaman hak,hukuk,adalet?Bu memleket neye göre yönetiliyor?Canı isteten onu atıyor,bunu ihbar ediyor.

 8. Bu adam adalet bakanı mı. daha çok istiklal mahkemelerinin hakimi gibi. inşallah siyasal islamcıların da kamudan temizlendiği günleri görürüz.

 9. Feto ile mücadele edenlere bak Hoca efendiye haksızlık yapıyorsunuz o muhteremdir diyen Bekir Bozdağ adaletin başında,Melih Gökçek Fetullah gülen herşeyin üstünde barışın ve hoşgörünün temsilcisi diyordu,Bülent Arınç Hoca efendi derken ağlıyordu,Fatma Şahin hoca efendi ilim ordusunu yetiştirdi en derin sevgi ve saygılarımı sunarım diyordu,Ahmet Gündoğdu Fetullah Gülen nobele aday gösterilmeli diyordu,koca bir milleti salonlara doldurup Gülen denen hainin reklamını yapanlar şimdi olmuşlar feto düşmanı peşlerine taktıkları kitlelere ise hain diyorlar Allahım sen büyüksün ne günlere kaldık kimlere kaldık.

 10. Kendi öz vatanımızda garip olduk,seçtiklerimiz tarafından ezildik,hakir görüldük.
  Adaletsizce işimizden atıldık…
  Ey ADALET partisi bu mu sizin adaletiniz…

 11. Adalet bakani yasalara göre hareket eder. banka sendika devletin garantisi altinda anayasal hak. bir taneside cikip banka sendika suc diyemiyor. suc diyemedikleri icin kriter lafi uydurmuslar. bir gazeteci cikipta banka sendika suc mu diye bunlara sormuyor sordurtmuyorlar. tv lerde o kadar gazeteci var guya. Soruyorum adalet bakanina dunyanin neresinde devletin kontrolu altindaki yasal bankasi ve sendikasi yuzunden memurlar isinden atildi.
  O zaman birgun gelir hukumet degisir akp nin sendikasindaki memurlari isten atarlar oylemi?
  Devlet boyle yonetilmez adalet böyle olmaz.sizleri secerken ne kadar sevinmistik.bizi adaletle yonetecekler diye. simdi akp ye oy verdigim anlar gozumun onune geliyor.sabahlara kadar tv basinda secim sonuclarini takip edip akp onde gidiyor diye sevinirdik. simdi o halime guluyorum. Biz elin gavuruna kizariz malesef insan haklari konusunda onlarla kiyas bile olamayiz. tabiki hakkimizi arayacagiz. Bizi gavurun mahkemesine basvurmaya zorlayanlar utansin…
  ALLAH OL DEDİMİ HERSEY OLUR

 12. !) idari tasrruf ise buna bakacak olan idare mahkemesidir
  2 ) komisyon oyalamaca ve aldatmadır
  3) ahim kararlarını tazminatlarını uygulamayacaktır
  4) bu yapılanlar hukuk tarihine soykırım olarak islam tarihine ikinci kerbela olarak geçecektir .
  5) yaptığınız zulümlere fetva alsanızda bu münafıkça davranış sizi ahirette kurtaramayacaktır .
  6) ortada suçlu var ama suç yoktur , idda ettiğiniz darbeyi öğretmen – memur yapmamıştır , suçun şahsiliği vardır .
  7) ahiret vardır sizin zulmünüze destek olan ve alkış tutanlara da , sessiz kalanlara da zulme rıza zulümdür – küfre rıza küfürdür – haksızlık karşısında sususan dilsiz şeytandır hadisleri kafidir .

 13. Sayin editorum idari tasarrufla memur atilmasi nasil oluyor bugune kadar soylenilmeyen bir sey soyledi bakan yani biz personelin sucu olmasada atariz demek istedi hangimizi idari hangimizi adli tasarrufla atmislar bir ogrenebilsek

 14. Müslüman olan için tek kriter var.Allahımız şöyle buyuruyor müslümanlar için ” herkes kendi yaptığından sorumludur” yani hiç bir kimse başkasının yaptığından sorumlu değildir. Nokta. Darbeyi kim yaptıysa hesabı o versin somut suçum varsa banada hesap sorum. Ayrıca müslümanlar bilirki hucurat süresinde Allah zanda bulunmayınızder. Yine nokta. Yine Rabbimiz buyururki müslümanlar için size biri haber getirirse hemen inanmayın araştırın der yine nokta. Allah konuşursa kul susar kriteri Allah koyar bu kriterlere göre ben suçsuzum

 15. BENCE ONEMLİ:
  Madem Suçu olmayan memurlar idarî tasarrufla meslekten ihraç edildiler,öyleyse ohal inceleme komisyonu temiz kağıdı vererek aklasa bile DPB geri dönüş teklifini yine idarî tasarrufla geri gönderebilir.
  Yani bu zamana kadar anayasal ve yasal bir şey nasıl suç olabilir tezimizi sayın bakan bir sözüyle yedi bitirdi tebrikler.
  Hukuk kimliğinin yanında bir de ilahiyatçı kimliği olması bizi hayli ikna etti.
  Suçu olmayan kimse nasıl terörist ilan edilebildi bunu çok değerli büyüğümüzün açıklaması da lazım.Çünkü her ihraç edilen aynı zamanda terörle ilişkilendirildi.
  Şüphe ile hüküm bina edilemez.

 16. Ne 15 Temmuzdan önce nede sonra yürürlükteki hiç bir kanunu ihlal etmedim. Trafik ışık ihlali bile yok. Bankayı kullanmışsam, devletin yürürlükteki kanunlarına uygun olarak kullanmışım. Devlete sadakatsizliğin ölçüsü nedir?
  Mahşerde Rabbime soracağım, hangi kanunu ihlal ettim, hangi hainliği yaptım da işimden sorgusuz sualsiz atıldım diye!

 17. Almanya örneğini vermeleri manidar. Demokratik Alman Cumhuriyeti(DDR) Federal Almanya ile birleşerek sosyalist sistemden kapitalizme geçmişti. Yeni ve birleşik kapitalist Almanya, Demokratik Almanyanın sosyalist bürokrasisini tasfiye etmişti. ŞİMDİ ASIL SORU ŞU: Türkiyede ne tür bir rejim değişikliği oldu ki yüzbinlerce memurun tasfiyesi konuşulmaktadır?…

 18. Adalet bakanının adalet anlayışına bakın! Allah’a havale ettik sizi Almanya’ya değil Kur’an’a bakın müslümansanız eğer… Bunun adı zulümdür, hak yemedir…

 19. Sayın bakan, temsil ettiğiniz hükumet katmerli bir hata yaptı ve hala bunu legalmiş gibi altını üstünü sağını solunu görsel malzemelerle süsleyerek halka yutturmaya çalışıyor. Bu konuda gerçekten çuvalladınız. Çuval demişken bu çuval o kadar kötü bir çuval ki neresini yamasanız başka bir yerden patlıyor. İnsanları kandırmaya çalışmayı bırakın. Naçizane size bir akıl vereyim; gelin hukukla hiç alakası olmayan Anayasaya posta koyan çıkardığınız tüm K.H.K.ların yürütmesini durdurun ve iptal edin. İptal edin de bu millet bir nefes alsın. Tüm samimiyetimle söylüyorum; 16 temmuz sabahı C. Başkanı ve AKP’nin oyu en az %60 dı. Siz bu oranı dilediğiniz kadar arttırabilirsiniz, hakkınızdır. Ancak 6 aydır, masum insanlara yaşattığınız bunca sıkıntı önümüzdeki seçimlere mutlaka yansıyacaktır. 17 nisanda %50’yi bulamazsanız şaşırmayın. Bu kaybın sebebi elbetteki K.H.K. erozyonu olacaktır. Aksi durumun sizi şımartmaması için hiçbir gerekçe yok!

 20. Sadakat güzel bir kavram.Hıyanet de bunun zıt olan kavramı.
  * * *
  ‘İhraç edilen bunca memurun sadakati neden şüphe duyulacak hangi fiilleri var?’ diye bir sual sorulduğunda sayın bakan ‘Aslında herkes suçunu biliyor’ diye cevap veriyor.
  * * *
  Geçmişe biraz yolculuk yapalım.28 şubat olarak adlandırılan dönemde devlet memuriyetinden atılan başörtülü kişilerin durumu ne olacak o zaman?
  O zamanki devleti yönetenler bu memurları Arabistan’a gitmeye davet etmişti.Bu masum insanlara yapılan iş ‘Sadakatsizlik’ olarak nitelenebilir mi?
  * * *
  Bu mantık çok tehlikeli bir kapı açmaktadır.Hukuku rafa koyup hislerimize göre sebep belirtmeden sadakat ölçmeye kalkışırsa,çok kısa bir süre sonra devlet düzeni bozulur.
  * * *
  Devran dönüp devlet aygıtının başına bugünkü zihniyetin tam aksine birileri gelip şu anki idareye yakın memurların sadakatinden şüphe duyduğunuz ifade edip sebep de belirtmeden kapı dışarı ederse,açlığa mahkûm ederse,bugün yüksek perdeden atıp titanlar o kişilerin de hakkına girmeyecekler mi?
  * * *
  Lütfen beyler.Sözlerimizi duyarak ezberlediğimiz cümlelerden seçmeyelim.Hele hele sorumluluk makamında oturanlar bin kere düşünüp bir kere konuşmalılar.
  * * *
  Ağır gelse de bu süreci ibret nazarıyla izliyorum.
  Karun kadar zenginliğimiz olsa bile elde edemeyeceğimiz kazanımlarımız oldu,olacak elhamdülillah.
  Nice hadet,fesat,münafık varmış etrafımda saf saf izlermişim.

 21. İnsanları aptal yerine koymaktan ve algı oluşturmaktan vazgeçin artık. Sizinde bizimde çok iyi bildiğimiz birşey var ki bu kriterlerle hiç kimse ne vatan hainidir ne de terörist.sadakat denilen seyinde ne olduğunu anlamak istersen atilanlarin gecmislerindeki yaptıkları icraatlara bakarsın. Biliyorum ki hepsi birçok işte gönüllü olarak calisan,eğitim adına boş vakitlerinde bile okulda olmaktan sıkılmadan öğretmenlerdir.Aldiklari sicil notları ve taktir teşekkür belgeleri sadakatin tapusudur.Baska bir bahaneniz varsa onu konuşalım.

 22. AİHM müracaatını yaptım bu komisyondan bir şey çıkmaz siyasilerin söyleminde bir yumuşama olacak ki komisyon rahat çalışsın hem komisyon kuruyorlar hem de mağdur edebiyatı yapmayın diyorlar söylem değişmeden eylem değişmez

 23. Devlete sadakatsiz olup olmamak neye göre belirlenmiş kendilerinden başka hiç kimse bilmiyor.sadaktsizlik devletimizin suç olarak gördüğü iş ve işlemlerde bulunanlar için söylenebilir.Kaldıki ihraçların kahiri ekseriyeti sendika ve baka gerekçesiyle oldu.şimdi bakan beye sormak gerekmezmi,bu sendikanın kurulmasına izin veren sizler değilmisiniz,15temmuz gününe kadar aidatını sizler ödemedinizmi,duyurusunu sizle yapmadınızmı,sizler insanları teşvik etmedinizmi,şimdi bunu yapan buna izin verenleri nereye koyacağız sadakasizlikse bizimkisi,tüm bunlara ne denir,varsa eğer sizlerin vicdanınıza havale ediyorum.banka da tmsf güvencesinde olduğundan orayada sizlerin atamış olduğunuz yetkililer birikimlerinizi yapabilirsiniz,eskisinden daha sağlam,daha güvenilir diye..ne yapılmaya çalışıldığından sayın bakanlarında haberlerinin olduğunu düşünmüyorum.her bakan farklı açıklama yapıyor.bugün böyle yarın başka türlü…Allah merhamet ve vicdan versin kalplerine..

 24. Kafir ne yaparsa sen tersini yap, hadisi şerif; sayîn bozdağ bu örnek cok saçma cunku ihrac edilenlerin cogu masum 🙂

 25. Devletin teroristleri atmasi hakkidir fakat sorun su:devlet tarafindan faaliyet izni verilmis yasal bi bankada icinde max 50 tl bulunan kapatilmis hesabi var diye bi insana terorist damgasi vuruyorsun.ben terorist degilim.

 26. Yaw he hee diyorum:) İnşallah AİHM e de bu örnekle savunma yaparsınız da şöyle yüklü bir tazminat alırız. Siz ancak cahilleri kandirirsiniz bu açıklamalarla. Daha CB ilk defa verdiğinde bu örneği açıp okudum hemen ne olmuş orada diye ve bizim olayla hiç mı hiç alakası yok. Orada doğu Almanya batı Almanya ya kendisi isimleri veriyor, şu isimler benim istihbarat elemanim diye, ona rağmen tazminat vererek işten çıkarılıyor ve isimleri böyle çarşaf çarşaf dünya ya terörist diye ilan edilmiyor, SGK ya KHK ihraç notu düşülerek iş bulamamalari sağlanıp sivil ölüme terkedilmiyor. Savunma alınıyor, soruşturuluyor vs vs. Sizin yaptığınız ihlaller bir değil bin. Hepsi için ayrı ayrı tazminat belirlenecek. O Zaman sizin bu sözlerine kananlarin cebinden de çıkacak bu paralar. He bunu ister miyim hayır keşke biz yanlış yaptık, yasalara aykırı davranmayanlar ise alınacak deseniz ama siz de maalesef hata kabul edecek erdem yok tam tersine ağaç kökü yesinler diyecek kadar vicdaniniz kurumuş.

 27. Bunlarin bizi dondurmeye niyeti yok bizi oyaliyorlar komisyon kurulmusda goreve baslamisda bizimle alay ediyorlar

 28. Biz de sizin sadak atinize güvenmiyoruz sözde adalet Bakanı o kadar savunuyordunuz sözde hocayı seni kim ihraç edecek bu kadar ahla ne olacaksınız bilmiyorum.

 29. Sebepsiz ihraclar ne ola ki??? Sizlere hayran adamı bile fetocu diye ihraç ettiniz. Hayatımda eşim kadar Erdoğan seven ve savunan bi insan gormedim. Ama bu adama fetocu diyenler de sizler oldunyz.. Yazık yazık

 30. Yıllarca bu partiye oy verdim destekledim şimdi bende ihraç oldum iki buçuk sene önce bankadaki kapattigim hesabım yüzünden ama ginede umutsuz değilim bizimgibi garibanlari devletimiz mağdur etmez dünya bir imtihan bunuda yasicakmisiz daha fazla muhtaç duruma dusmeden rabbim temize çıkarsın masumlari

 31. bu mukayese: çilek ile lahana turşusunu karşılaştırmak gibi bir şey!
  Almana gavur diyoruz ama adamlar hukuktan hiç sapmıyor; hakkını veriyor mağdur etmiyor. Asgari geçimini, emekliliğini veriyor.

 32. BUNLAR ANCAK YORUM YAPAMAYAN HALKI KANDIRMAK İÇİN, YAPTIKLARININ DOGRU OLDUGUNU GÖSTERİP ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR. AİHM BU YALANLARI YUTMAZ

 33. eğer sadakatsızlık buysa siyasilerede cezası verisin vekil, bakan, başbakan, başbakan yardıcısı, belediye başkanları, kim varsa daha düne kadar büyükşehir belediyesi malum bankadan çalışanlarına hesap açtırıyordu. polis olmak cemaatten referans gerektiriyordu. bu halk körmü zannediyorlar bu halk 15 temmuzda nasıl ayağa kalktıysa haksızlığada aynı karşılığı verir.

  • Bu halk neden bu haksızlikrar için ayağa kalkmıyor. Neden mi çünkü zarar kendilerine dokunmadı. Dokunduğu an işler değişiyor. AKP kimse senin yaptığının doğru olduğunu düşünmüyor sadece bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın diyor. Yaşasın bakalım vardır Allahın da bir hesabı.

 34. Yukarıdaki yorumlara bakınca anlıyorum ki,bizi yönetenler bu sözlerle; okummayan,sorgulamayan,her söylenene eyvallah diyen bir zümreyi ikna edebilirler belki ama ihraç edilen pek çok kişi Allahın izniyle hakkını arayan,araştıran, hukuk kuralları dahilinde kendine yapılan haksızlıklarla mücadeleden yılmayacak insanlardır.
  Arkadaşlarım, bu vatana sadakatinizden eminseniz,kimsenin ne dediğine bakmayın, yılmayın. Gerçekler er ya da geç ortaya çıkar. Bütün dualarım önce vatanımız sonra da sizler için.

 35. Benim bildiğim Almanya ihraç ettigi kamu çalışanlarını emekli edipte çıkardı kimse terörist diye sokaga atılmadı.Herkesin ailesi işi garantiye alınip ta bırakıldi bunlar gibi taş kökü yesin denedi kimse.

 36. ben TC MEB İNSAN KAYNAKLARININ 2 OCAK 2014 TE 81 İLE ”YASALDIR” DEDİĞİ SENDİKAYA ÜYE OLDUKTAN VE İSTİFA ETTİĞİM HALDE İHRAÇ OLDUM. BU SENDİKAYI 81 İLE ”YASALDIR” DİYE GÖNDERENLER KİMLER ACABA. ONLAR ŞU AN NE İŞ YAPIYOR.

 37. ne alaka ya bu açılan sendikayı kim çatırdı sayın bakan?Müsteşarların bakanların imzaları var onlar neden görevde?yada 3-5 ay kaldı diye geri döneneler ne kadar tutarsızlık var farkında mısınız acaba?sen benim sadakatimi neye göre belirliyorsun ya youtuba da aç sizin o methettikleriniz çarşaf çarşaf ortada .Burda psikolojide aynalama denir.Yani kendi yaptığını başkasının üzerine giydirme.Sizin sadakatiniz sorgulanmıyor benim SİZİN açtığınız snedikaya girip çıktım diye mi aranıyor .Konuşun bakalım artık şunun farkındasınız ki hatanız yüreğinize sığmıyor.Herşeyi geçtim idari tasarruf dediniz 20 bin öğretmen alıyorsunuz bu ne perhiz ne lahana turşusu?her tarafınız tutarsızlık aihm de savunurken almanya öyle yaptıydı diyeceksiniz lakin almanya terörist demedi vs o tazminatlar milletin sırtında sizin sayenizde daha da bi ağırlaşacak.Allah katında hesabımız var sizlerle.

 38. Verilen örneklerde 2 ülke birleşmiş veya Rusya örneğinde olduğu gibi parçalanmış.Şuan ülkemiz hangisini yaşıyor?

 39. almanya ornegi ile turkiyedekinin ayni olmadigini c baskanida adalet bakanida biliyor.c baskani kendi acilisini yaptigi bankada hesabi olani sadakatsizlik olarak nitelemesi akla ziyandir haksizlik hukuksuzluktur.sayin bakan lutfen dogruyu konusun.gunah cikarmaya calisip vicdanini rahatlatmaya calisma.herkes neyin ne oldugunu biliyor.aihm de biliyor merak etme sen

 40. Anlaşmanın ilgili hükümlerine dayanarak Ekim 1990’ı takip eden birkaç ay içinde Demokratik Almanya Cumhuriyeti’ndeki 500 bin kamu çalışanının sözleşmeleri “geçici” statüsüne geçirildi. Siyasi soruşturma neticesinde bir milyondan fazla diplomalı kişi de işini kaybetti.Söz konusu kamu görevlilerine 6 aylık geçiş süresi tanınarak bu dönemde bu kişilerin önceki maaşlarının yüzde 70’i ödenmeye devam etti. 6 aylık süre sonunda yeni bir işe alım bildirimi almayanlar otomatik olarak işten çıkarılmış sayıldı. Bizde nasıl oldu önce ihraç sonra komisyon

  • ayrica almanyada iki ayri devlet birlesti.ihrac edilenler kominist parti ve istihbaratcilardan olusan calisanlardi.turkiyeyle uzaktan yakindan alakasi yok.hem benm ne sadakatsizligim olmus sayin bakan.mecpis kursusunden fetoyle ilgili konusmalarin herkesce biliniyor.

 41. pardon ama devletin izin verdigi sendikaya uye olmak sadakatsizlik mi? iyi de kurulmasina niye izin verdiniz ayrica zaten aylar oncesinden istifa etmistik Rabbim aklimizi koru

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM