Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hazırlanan ByLock raporu

MİT tarafından hazırlanan teknik rapor ortaya çıktı. ByLock uygulaması FETÖ’nün en önemli iletişim kaynaklarından, haberleşme araçlarından bir tanesi. MİT raporunda ByLock uygulamasının tüm detayları yer alırken ByLock ayrıntılı bir şekilde araştırıldı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hazırlanan ByLock raporu

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hazırlanan ByLock raporu gün yüzüne çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından aktif bir şekilde kullanıldığı tespit edilen kriptolu haberleşme iletişim programı olan ByLock uygulaması (Chat and Talk) ile ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından hazırlanan teknik rapora ulaşıldığı açıklandı. ByLock uygulamasının 2014 yılında aktif bir şekilde örgüt üyeleri arasında kullanılma sunulduğu belirtildi. Ayrıca ByLock uygulamasının bazı uygulama marketlerinden de indirilebildiği bilgisi yer aldı.

GOOGLE PLAY VE ANDROİD MARKETE KONDU

2014 yılında çıkarılan ByLock programının ilk çıktığı dönemlerde dünyanın en büyük uygulama marketlerinden olan Google Play ve Android Market aracılığı ile kullanıma sunulduğu ortaya çıktı. ByLock uygulamasının çıktığı günden itibaren 2016 yılına kadar örgüt içi iletişimde aktif bir şekilde kullanıldığı belirtildi. ByLock uygulaması kullanan örgüt üyelerinin mesaj içeriklerinin tamamına yakınının örgüt faaliyetleri ile ilgili olduğu, programı kullanan kişilerin kullanıcı listelerinde yer alan ve mesajlaştıkları kişilerle kod adı kullandıkları belirtildi.

38 HANELİ ŞİFRELER KULLANILDI

Uygulamanın barındığı sunucu ve altyapısı itibari ile global bir görünüm verilerek dikkat çekmedikleri, sunucunun Litvanya’da yer aldığı, uygulamayı yapan ve yükleyenlerin sunucu ile birlikte diğer masrafların ödemelerini yaparken anonim ödeme yöntemleri kullandıkları MİT raporunda yer aldı.

ByLock uygulaması kullanan kullanıcılarında ByLock şifrelerinin ortalama 38 haneli olduğu raporda yer alan bilgilerden oldu. Kullanıcıların ve program yapımcılarının kendilerini gizlemek adına her türlü önlemi ve tedbiri aldıkları rapor içerisinde ifade edildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

 1. Darbe Olduğu gece komsularimin evindeydim.darbe gerçekleşirse Türkiye’nin karisacagini , huzuru muzun kalmayacağını biliyordum.cumhurbaskanimizin başına birşey gelmesin ,darbe başarısız olsun diye dua ettik.Ülkemizi seven milliyetçi ve vatansever insanlarız.sonuç sendika giriş çıkış nedeniyle ihraç. Fetocu ilan edildik.terorist damgası ye.bizi tanıyan insanlar bile bakışları değişti.gel de kafayı yeme.sucsuzum.allah biliyor.cok mutlu bir hayatımız vardı.hayatimda kesinlikle fetö yoktu.ama fetocu ilan edildik.bu fetoyu bu ülkenin başına kim bela etti.yok kardeşim yok böyle bir zulüm yok.

 2. Herkesin duyduğunda dahi tüylerini diken diken eden bylock nedeniyle açığa alındım.Böyle bir şeyin olamayacağını bilsem de, sendikalar bu grubun(14ekim) aynı gerekçeyle alındığını söylediler.
  Peki yanlışlıkla dahi olamaz mı? Hayır ! google play geribildirimden açıklama istedim ve onlarda indirdiğim tüm programların listesini gönderdi, saatine tarihine kadar…İçlerinde elbette bylock yoktu.

  Suçlama bylock ise; şahsımıza bu programın hangi GSM hattımızla indirildiği/kullanıldığı resmi olarak bildirilerek kendimizi savcılığa şikayet etmemiz sağlanmalı kendini aklayan görevine dönmelidir.

  Yahut bu listeyi MEB savcılığa toplu vererek,gerçek kullanıcı tespiti ve sağlamasını savcılık imkanlarına bırakmalı ve çıkan sonuca göre işlem yapmalıdır.

  Malum İç işleri bakanının ve Başbakanın operatör hatası/ip çakışması olduğu yönünde açıklamaları da vardı.Ben de tek ihtimalin teknolojik bir hata veya düşünmek istemesemde ters fişleme olabileceğini sanıyorum.

  Kendimden şüphem yoktur,sebebim bu hain programsa; gerçek kullanıcı tespiti sağlaması yapılmadan,kesin kanıya varılmadan hakkımda işlem yapılmaması kâfidir.

  Aksi durumda feto ile alakasız ,ama ihraç olmuş masum kitleleri doğacak, fetonun ekmeğine yağ sürülecektir.

 3. Ne güzel mit belirlesin bu isimleri işte hiç alakası olmayan kişileri ihraç ettiler sendika yüzünden allahım masumlar aklansin inşallah

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM