Mülki idare amirlerinin FETÖ kararları yeniden değerlendirilmelidir

Meslekten ihraç edilme kriterleri konusunda dile getirdiğimiz hususlardan birisi mülki idare amirleri tarafından verilen kararlar. FETÖ soruşturmasında açığa alınan kamu personelleri için verilen kararlarda Kaymakamlar ve Valiler arasında farklılıklar yaşanmaktadır. Son dönemde kamuda yapılan soruşturmalarda tutuklanan Vali, Vali Yardımcısı ve Kaymakam sayısı epeyce artmıştır. 15 Temmuz’dan sonraki soruşturma sürecinde görevde olan bu mülki idare amirlerinin verdikleri FETÖ kararları ne kadar geçerlidir tartışılması lazım.

Mülki idare amirlerinin FETÖ kararları yeniden değerlendirilmelidir

Mülki idare amirlerinin FETÖ kararları yeniden değerlendirilmelidir

ByLock uygulaması soruşturmasında ve kripto FETÖ soruşturmasında elde edilen yeni bilgilerle birlikte onlarca Kaymakam tutuklandı. Birçok Vali ve mülki idare amiri açığa alınırken ihraç edilen mülki idare amiri sayısı da her geçen gün artmaktadır. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL sürecinde kamuda yürütülen FETÖ soruşturmalarında açığa alınan kamu personellerinin büyük kısmı meslekten ihraç edilmiştir. Açığa almalarda önemli rolü olan Kaymakam ve Vali statüsündeki mülki idare amirlerinin verdikleri kararlar mülki idare amirlerine yönelik FETÖ soruşturmasının sonuçlandırılmasından sonra yeniden değerlendirilmeli, OHAL inceleme komisyonu başvuruları sırasında bu durum göz önüne alınmalıdır.

İHRAÇ EDİLEN MÜLKİ AMİRLER

FETÖ soruşturmasında tutuklanan, ihraç edilen Kaymakamlar, Valiler arasında kamuda tanınan ve popüler olan kişilerde yer almaktadır. ByLock soruşturması ve savcılıklar tarafından yürütülen kripto FETÖ soruşturmalarında elde edilen bilgiler doğrultusunda FETÖ bağlantıları oldukları belirtilen Kaymakamların, Valilerin, mülki idare amiri mensuplarının ihraç edilmesi, tutuklanması ile bu kişilerin verdikleri FETÖ kararlarının güvenilirliği sorgulanmalıdır.

DOĞRU KARAR/YANLIŞ KARAR

FETÖ’den tutuklanan mülki idare amirinin açığa aldığı bir öğretmen, memur gerçekten FETÖ’cü olduğu için mi açığa alındı yoksa tutuklanan Kaymakamın gerçek FETÖcüleri savunması politikasından dolayı kamu personeli masum olarak kurban mı gitti araştırılmalıdır. OHAL inceleme komisyonunun meslekten ihraç edilen, açığa alınan, tutuklanan mülki idare amirlerinin FETÖ ile ilgili verdikleri tüm kararları, belgeleri göz önüne alarak işlem yapması kamu yararına olacaktır.

A ilinin B ilçesinde görev yapan bir MEB personeli meslekten ihraç edilmişse ve B ilçesinin Kaymakamı ya da A ilinin Valisi hakkında daha sonradan FETÖ işlemi yapılmışsa meslekten ihraç edilen MEB personelinin durumu ayrı değerlendirilmelidir. Buna benzer durumda olan tüm kamu çalışanlarının OHAL inceleme komisyonuna başvuru yaparken görev yaptıkları yerdeki mülki idare amirleri hakkında FETÖ işlemi yapılıp yapılmadığının belirtmeleri yararlarına olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

33 yorum

 1. arkadaDAŞLAR komisyon boş,sadece aihm e karşı zaman kazanmaktır.yoksa bilmiyorlar mı neyin ne olduğunu.kurt kuzu yemek istiyorsa,seviyesi düşmüş bir ülkede uydurma,zorlama hukuki terimlerle bu kadar insanı açlıkla,rızıkla korkutmaya sindirmeye çalışıyorlar.Dönmeyi filan unutun gerekli yerlere başvurunuzu yapın,kendinize sosyal bir düzen kurun.Gün gelecek herşey normale dönecek ama şu an ülke bu yoldan dönmez arkadaşlar.Hukuk filan olmaz boşa beklemeyelim.Çolumuzun,çocuğumuzun küçük rızkının peşine düşelim…Allah her şeyi görüp gözetendir,Onun adeletini kimse geciktiremez.Maaşlarınız birikiyor inşallah,bol dua ve samimiyet isyana düşmeden.aihm şubat sonu son sanırım….

 2. Her valilik kendisi mi değerlendirecek yoksa bunlar da Ankara’ya mı gidecek?Bir de dilekçeye neler ekleyeceğiz?Bilgisi olan yazarsa sevinirim.

 3. Arkadaslar Kirikkale valiligi ohal burosu basvurulari gecen haftadan itibaren almaya baslamis basvuru suresi 60 gun dediler…Bilginiz olsun bulundugunuz ildeki vakiliklere sorun isterseniz…

 4. Hatay Kirikhan ve Hassa daki basvurulara arkadaslar bir aciklik getirebilir mi? Daha henuz komisyona uye secimi yapilmadi 23 Subata kadar yapilmasi gerekiyor.Arkadaslar ust yazidan bahstmis bu yaziyi nerde gormusler bizleri bilgilendirebilirler mi?

 5. Arkadaslar once Aihm e bir basvurun kac kisi basvurdu? Bunu bile yapmiyoruz sonra burda yorum yapip sonuc bekliyoruz tabiiki yorum yapalim birbirimizw destek olalim daha oncede yazdim Aihm e bir an once basvuralim bekleyelim evet cok zor durumdayiz Allah yardimcimiz olsun wn yakinlarimiz bile yardimci olmuyor calistigimiz arkadaslar korkuyor bunlarin bizi oyalacagi kesin

  • 12 kasımda ahime başvuru yaptım . ocakta da ek beyan yolladım. 10 tane de arkadaşım dün başvuru yaptı

 6. Sayın editör, şunu anlamadım:Bu meslekten atılan yüz bin kişi mi ağır ceza mahkemelerinde yargılanacak?

   • Sayın editör,sizin kurulacak ohal komisyonu hakkındaki kişisel görüşünüzü çok merak ediyorum. Size ve görüşlerinize değer veriyorum. Umarım birçok soruma cevap yazdığınız gibi bu soruma da cevap yazarsınız.

    • Kısa ve öz olarak;

     1. Seçenek; Toplu iadeler olacak, sendika ve banka hesapları olanlar iade olacak.
     2. Seçenek; İadeler çok az olacak, açığa almalar ve ihraçlar artacak. Referandum sonrasında politikacılar dahil binlerce kişi FETÖ bağlantısından ağır ceza mahkemelerinde yargılanacak.

     Gönlümüz suçsuzların iadelerinin olması, suçluların en ağır şekilde cezalandırılması yönünde.

     • Peki sayın editor sizce hangi ihtimal kuvvetle muhtemel?1.mi 2. mi ? Görüşünüzü çok merak ediyorum..

 7. Sendika banka gibi yasal kriterleri ihraç sebebi olmaktan çıkarıp gerçekten suça karışmış olanları cezalandırsalar toplum rahatlatacak. Çok zor değil bunu yapmak. Devletimizden bunu istiyoruz.

 8. Güzel bir haber.değerli bir yorum.ama eksik olduğunu düşünüyırum.şöyle ki bylok kullandı diye mit tarafından Litvanyadan getirildiği söylenen listenin olulumunda emeği olan ve sonradan FETÖ cü olduğu belirlenip açığa alınan,ihraç edilen veya tutuklanan MİT personeli,Tib personeli,Gsm operatörlerinin personellerinin büyük eseri olan liste!!! de nedeniyle madur olanların durumu ne olacak.saygılar

 9. Darbe girişimi ile ilgili olmayan ve yasa dışı hiç bir faaliyeti olmayan fetö denilen örgüt üyesi değildir, denilene kadar söylenen hiç bir şeyin anlamı yok.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM