Numan Kurtulmuş; OHAL inceleme komisyonu başvuruları Temmuz ayında

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş 12 Haziran 2017 tarihinde Pazartesi yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında gündemle ilgili açıklamalar yaparken OHAL inceleme komisyonu hakkında da bilgi verdi.

Numan Kurtulmuş; OHAL inceleme komisyonu başvuruları Temmuz ayında

Numan Kurtulmuş; OHAL inceleme komisyonu başvuruları Temmuz ayında

Bugün AİHM tarafından verilen kararda meslekten ihraç edilen öğretmenin başvurusu reddedildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenin yaptığı başvuruyu oy birliği ile reddederken OHAL inceleme komisyonu başvurusunu işaret etti ve iç hukuk yollarının tüketilmediğini belirtti.

AİHM’DEN ÖNCE OHAL KOMİSYONU VAR

Bakanlar Kurulu sonrasında OHAL inceleme komisyonu hakkında açıklama yapan Numan Kurtulmuş, OHAL komisyonunun ara hukuki bir mekanizma olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurusu yapmadan önce hukuki bir ara kademe olarak OHAL inceleme komisyonunun tasarlandığını ifade etti.

OHAL Komisyon Üyeleri Belirlendi

OHAL inceleme komisyonu üyelerinin belirlendiğini ve komisyonun çalışmalarını yapacağı yerinde belli olduğunu açıklayan Numan Kurtulmuş, OHAL inceleme komisyonunun başvuruları alarak çalışmalara başlayacağını ifade etti. OHAL komisyonunun başvuruları dosya üzerinden inceleyeceğini hatırlatan Kurtulmuş, OHAL komisyonu bünyesinde komisyona yardımcı olacak birime personel alımı ile ilgili sürecin sürdüğünü açıkladı.

Numan Kurtulmuş’un açıklamasının videosu;

Numan Kurtulmuş tarafından yapılan açıklamada OHAL inceleme komisyonu başvuruları tarihi olarak Temmuz ayının başını işaret etti. Zannediyorum temmuz ayının başı gibi OHAL inceleme komisyonu başvuruları almaya başlayacak diyen Kurtulmuş, bunun ağır bir yük olduğunu ve kısa süre içerisinde kararların çıkması gerektiğini vurguladı.

Mağdur olduğunu söyleyen kişilerin başvuru yapacakları adresin OHAL inceleme komisyonu olduğunun altını çizen hükümet sözcüsü, meslekten ihraç edilen kişilerden başvuruları haklı bulunanların görevlerine iade edileceğini ifade etti. OHAL komisyonu içerisinde sürdürülen yapılanmaların en kısa sürede bitmesi ile birlikte OHAL komisyonu başvurularının Temmuz ayı başını bulacağını açıkladı.Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. Eğer suçluysam yaşatmayın beni.
  Ama ailemle çocuklarımla anam babamla acı çektirip merhamet etmeyenler inşallah şu iftar vakti duam göstermediğiniz merhamete muhtaç olursunuz, bu dünyada en değer verdiğiniz neyse onla imtihan olun inşallah..

 2. Yusuf Kaplanın az önceki tweeti herşeyi anlatıyor

  yusuf kaplan‏
  @yenisafakwriter

  UYARI/YORUM

  FETÖyle ilgisiz
  onlarca Serdar Arslan’ı
  *
  iftarda
  içeri tıkayan
  hâkimler
  *
  Kör müsünüz
  ERDOĞAN’IN ALTI OYULUYOR
  *
  UYUMA DEVLET!

 3. Aıhm,komisyon ETKILIDIR demedi,sadece erişilebilir dedi. Yani komisyondan red kararı çıkarsa, komisyon masumlari oyalamak için kurulmazsa red kararı çıkacak. Daha sonra Aıhm başvuruları tekrar alacak. Kısaca masumlarin yaşadığı zulüm uzayacak. Ama eninde sonunda iade olacak. Inşallah hükümet elini çabuk tutar ve gecikmiş adalet şekline tarihe geçmez

 4. 1 senedir adli süreç geçirmeyen veya beraat eden insanları bir khk ile geriye döndürmek
  çok mu zordu?
  geriye kalan insanlar komisyona kalmalıydı..
  adli süreç geçirmeyen,beraat eden insanlar dışında da kalan süreç de beraat eden herkesin anında işine dönmesi gerekmezmiydi?
  süreci bu şekilde işletmeyip herkesi komisyona bırakmak 1 yıl geçti zaten,2 yıl daha bekletmek demektir…
  3 yıl..
  dile kolay..
  el insaf-bre vicdan..

 5. AİHM komisyonu iç hukuk olarak tanımış oldu bu şu anlama geliyor önceki mahkemelerimiz düştü herkes için en az 10 yıllık bir süreç başladı artık herkes kendi yolunu çizmeli geri dönme olayı hemen hemen bitti buradaki en ilginç olay bağımsız mahkemeler yerine AİHM in komisyonu göstermesidir 150 bin ihraç ve ailesini ölüme terk etmiştir bu kararla AİHM kendini inkar etmiştir THE END

 6. Kurulması bu kadar sürerse karar vermesi leyla ile mecnun kavuşmasına benzer. Lütfen bu mağdurları kendi cikariniza kullanmayın. Seçim malzemesi yapmayın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM