Öğretmene ve Memura Yeşil Pasaport Verilmesin Polemiği

Öğretmene ve Memura Yeşil Pasaport Verilmesin Polemiği Öğretmene ve Memura Yeşil Pasaport Verilmesin Polemiği Başladı. Geçtiğimiz günlerde kendini sanayici ve iş adamı olduğu olarak lanse eden kişinin yeşil pasaport konuşması resmi makamların da gündemine girdi. İlgili kişinin sosyal medyada popüler olan video konuşmasında yaptığı açıklama; Benim öğretmen olan kız kardeşim var, kız kardeşim emekli oldu. Şimdi dünyayı […]

Öğretmene ve Memura Yeşil Pasaport Verilmesin Polemiği

Öğretmene ve Memura Yeşil Pasaport Verilmesin Polemiği

Öğretmene ve Memura Yeşil Pasaport Verilmesin Polemiği Başladı. Geçtiğimiz günlerde kendini sanayici ve iş adamı olduğu olarak lanse eden kişinin yeşil pasaport konuşması resmi makamların da gündemine girdi.

İlgili kişinin sosyal medyada popüler olan video konuşmasında yaptığı açıklama;

Benim öğretmen olan kız kardeşim var, kız kardeşim emekli oldu. Şimdi dünyayı geziyor. Bana yeşil pasaport vermiyorlar. La öğretmen bacımın ne işi var yeşil pasaportla? Yeşil pasaportla nüfus memurunu ne işi var? Bu nasıl bir anlayış. Derhal düzeltilsin. Bütün sanayicilere yeşil pasaport verilsin.

Bu açıklama hala çok konuşulan videolar arasında yerini koruyor. Kişinin üslubu, konuşma tarzı mileltimizin hoşuna gitmiş gibi gözüküyor.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Ankara Sanayi Odası (ASO) Mart 2016 meclis toplantısında konuştu. Şimşek oda üyelerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Sanayicilerin yeşil pasaport taleplerine de değinen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Ben sanayicimizle aynı fikirdeyim. Kesinlikle memurlara yeşil pasaport verilmemesi lazım, sanayicimize yeşil pasaport verilmesi lazım ama aslolan da Türkiye’deki ayyıldızlı pasaportumuzun itibarını yükseltmektir. O nedenle Avrupa Birliği ile vizenin kaldırılması sürecini yaşıyoruz. Yine desteğinize ihtiyacımız var, yeşil pasaporta ihtiyacınız olmayacak. Nasıl bir destek? 4 Mayıs’a kadar bizim birçok reformu Meclis’ten geçirmemiz lazım. Lütfen siz de arayın muhalefet partilerini, bize destek olsunlar. Bakın Avrupa Birliği işte” açıklamasını yaptı.

YEŞİL PASAPORT NEDİR? YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR? YEŞİL PASAPORT ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

HUSUSİ DAMGALI PASAPORT, YEŞİL PASAPORT

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR

1- TBMM eski üyeleri (kurucu ve danışma meclisi üyelerine bu sıfatları gereği yeşil pasaport verilmez).

2- Eski bakanlar

3- 1. 2. 3. derece kadroda bulunan devlet memurları ve kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış bulunanlara,

4- 1. 2. 3. derecede kadrolara karşılık gösterilmek üzere sözleşmeli olarak çalıştırılan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış bulunanlara,

5- Sözleşmeli olarak çalışanlardan kadro karşılıkları olmayan ancak T.C. emekli sandığı  ile ilgilendirilip emekli   kesenekleri 1. 2. 3. kadro derecelerden kesilmekte olan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış bulunanlara,

6- Görevleri süresince,  Büyükşehir, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe Belediye Başkanları

7- Hususi Damgalı Pasaport alabilecek durumda bulunanları eşlerine de aynı nevi pasaport verilir.Hususi Damgalı Pasaport almaya hakkı  bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı neviden pasaport verilmesi mümkündür.

8- Yukarıda sayılanların İş sahibi olmayan, bekar olan, ailesi ile birlikte yaşayan ve öğrenimine devam eden 25 yaşını doldurmamış kız ve erkek çocuklarına / İş sahibi olmayan, bekar olan, ailesi ile birlikte yaşayan 18 yaşını doldurmamış kız ve erkek çocuklarına / bedensel veya zihinsel engelinden dolayı sürekli bakıma muhtaç olan çocuklarına hususi pasaport verilir.

9- Şehit, Dul ve Yetimleri, Vazife Malulleri ile bunların eş ve çocuklarına pasaport kanununun 14-A maddesine göre Devlet Memuriyetindeki hizmet süreleri, taşıdığı unvan ve/veya rütbeleri itibariyle bugün Hususi Damgalı Pasaport almaya hak kazanan emsalleri gibi değerlendirilerek Hususi Damgalı pasaport verilir. ( Şehit eş ve çocuklarından hak sahibinin kurumundan alınmış, kadro yazısı ile yakınının şehit olduğunu gösteren belge, Vazife Malulü  ile eş ve çocuklarından yine hak sahibinin kurumundan alınmış kadro yazısı ile kendisinin veya yakınının Vazife Malulü olduğunu gösteren belge ile müracaat edilmesi halinde hususi pasaport verilir.)

10- Devlet Sporcusu seçilenler Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığından belge getirmeleri halinde, hususi pasaport verilir.

YEŞİL PASAPORT MÜRACAATINDA İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR? YEŞİL PASAPORT MÜRACAATI NASIL YAPILIR?

Pasaport Müracaat işlemleri, Pasaport Şube Müdürlüğüne bizzat başvurularak yapılmaktadır. https://epasaport.egm.gov.tr adresinden randevu alınması gerekmektedir.

0-266- 243 81 00/ Dahili 54 30 Danışma Servisinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

A) ÇALIŞANLAR İÇİN;

1- Hak sahibi ve pasaport alacak her şahıs TC kimlik numaralı Nüfus cüzdanı ve fotokopisi (15 yaşından büyük vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarının fotoğraflı olması yasal zorunluluktur.) getirecektir.

2- 2 Adet biyometrik fotoğraf, ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) standartlarına göre tanzim edilmeye başlayan e-pasaportlar (çipli)  için İçişleri Bakanlığı-Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesiyle fotoğraf ebatları 5×6 ( minimum 5×5 cm ) olarak belirlenmiştir. Pasaport müracaatınız sırasında vatandaşımızın ve görevli memurların zaman kaybetmemesi ve sorun yaşamamaları için fotoğraf ebatları önemlidir. Biyometrik fotoğraf ön cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır. Biyometrik fotoğraflarda fotoğraf çerçeve içine alınmamalıdır. Fotoğraf örnekleri https://epasaport.egm.gov.tr adresinden görülebilir.

3-Maliye Bakanlığı’nın her yıl belirlediği Pasaport Defter Bedeli Maliye’ye yada Maliye adına yetkili kılınmış bankalara yatırılacaktır. Makbuzun tahsil edilmiştir kaşesi basılı yetkililer tarafından imzalanan mükellef yazılı  birinci nüshası alınacaktır.

4-Varsa daha önceki pasaportlarını Pasaport  müracaatında bulunan şahıslar getireceklerdir.

5- Halen görevde bulunanlar kadro derecesini gösterir kurumca tanzim edilmiş ve onaylanmış Hususi Damgalı Pasaport talep formu  getireceklerdir.

DİKKAT !

     6-Reşit olmayan (18 yaşından küçük) çocuklar ve mahcurlular (Kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için her pasaport işleminde noterden veya Pasaport Şubesinde tanzim edilecek muvafakatname alınacaktır. Anne – babaları tarafından çocuklarıyla beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne- baba ikisi de, anne babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli veya Pasaport Şubesinde tanzim edilecek muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Anne yada baba yurt dışında bulunuyor ise konsolosluklar aracılığıyla gönderilecek muvafakatname ve vekaletname ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

7- Mahkeme yolu ile isim, soy isim, yaş vb. değişiklikler yapılmış ise veya Nüfus nakli yapılmış ise kesinleşmiş Mahkeme Kararının aslının  getirilmesi gerekir.

8-Pasaport tahkikatları neticesinde mani herhangi bir hali bulunmayanların pasaportları  (3-5) iş günü içinde PTT kanalıyla istenilen adrese, şahsın müracaatı sırasında belirtmiş olduğu kişiye teslim edilir.

9-Pasaport almak isteyen şahısların bizzat müracaata gelmeleri gerekmektedir.

Hususi pasaport alacak reşit çocuk varsa, Reşit çocukların hususi pasaport alabilmeleri için;

a)   İş sahibi olmamak (Çalışmamak),

b)   Bekar olmak ve aile ile birlikte yaşamak,

c)   25 Yaşını doldurmamış olmak,

d)   Öğrenci olmak,

Şartlarını taşımaları gerekir. Eğer hususi pasaport alacak çocuğunuz bu şartları taşıyor ise müracaata gelirken çocuğunuzun Öğrenci olduğuna dair son 6 ay içerisinde alınan  öğrenci belgesi getirilmesi gerekmektedir.

Hususi pasaport alacak 18 yaşından küçük çocuğunuz varsa;

a)   İş sahibi olmamak (Çalışmamak),

b)   Bekar olmak,

c)   Aile ile birlikte yaşamak,

şartlarını taşımak kaydı ile hususi pasaport alabilirler.

 Hususi pasaport alacak bedensel veya zihinsel engelinden dolayı sürekli bakıma muhtaç olan çocuğunuz varsa;müracaata gelirken yetkili sağlık kuruluşlarından çocuğunuzun bedensel, zihinsel veya ruhsal engelinden biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç olduğuna dair (Raporda bu ibare mutlaka belirtilmelidir)  sağlık kuruluşu raporu ile çocuğun vesayetinin kime verildiğine dair  kesinleşmiş Mahkeme Kararı getirmelisiniz.

ÖNEMLİ NOT:

Hususi Damgalı Pasaport talep eden vatandaşlarımızın pasaport alacak/uzatacak olan eşleri ve çocuklarının da ( 7 yaşından gün almış olanlar )  parmak izleri alınacaktır. Bu nedenle pasaport alacak hak sahibi, eş ve çocuklarının şubemize gelmesi gerekmektedir. Ancak hak sahibinin müracaata gelememesi durumunda eşinin ve çocuklarının pasaport almalarına ve pasaport işlemlerini yürütmelerine rıza gösterdiğine ilişkin hak sahibi tarafından verilen muvafakatname, vekaletname yada taahhütname ibraz edilmesi durumunda, hususi pasaport düzenlenerek kendilerine veya kanuni mümessillerine teslim edilecektir.

 B) KİŞİ EMEKLİ  YA DA MÜSTAFİ İSE;

-Yukarıda sayılan belgeler ile birlikte (kurumundan onaylı Hususi Pasaport İstek Formu Hariç);

– Emekli veya çekilme (istifa) sureti ile görevlerinden ayrılmış olanların kurumlarından alacakları emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki unvan ve kadro derecesini gösterir belge mutlaka mühürlü olarak getirilecektir.

  C) MERHUM EŞLER

-Yukarıda sayılan belgeler ile birlikte (kurumundan onaylı Hususi Pasaport İstek Formu Hariç);

-Hak sahibinin vefatı durumunda eşinin vukuatlı nüfus kayıt örneği getirmesi ve nüfus cüzdanının medeni durumu kısmının ‘Dul’ ibaresi ile yenilenmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT:

1-Pasaportunuzun Hangi Aşamada Olduğunu Öğrenmek için;  https://epasaport.egm.gov.tr   sitesinden pasaportlarının hangi aşamada olduğunu sorgulayabilirler.

2-Hususi pasaport müracaat işlemleri İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğünce yapılmakta olup ilçe Pasaport Büro Amirlikleri tarafından tanzim edilmemektedir.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamu Haberleri, Kamudan Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM