OHAL inceleme komisyonu 660 kişiyi göreve iade etti 17 bin dosya inceledi

OHAL işlemleri inceleme komisyonunun her ay yaptığı kamuoyu bilgilendirmesi 18.05.2018 tarihinde yapıldı. OHAL komisyonu şu ana kadar geçen sürede başvuruların durumunu açıkladı.

OHAL inceleme komisyonu 660 kişiyi göreve iade etti 17 bin dosya inceledi

OHAL inceleme komisyonu 660 kişiyi göreve iade etti 17 bin dosya inceledi

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 18 Mayıs 2018 tarihinde bir açıklama metni yayınladı. Komisyon tarafından yayınlanan metinde şu ana kadar komisyonun 17 bin dosyayı karara bağladığı belirtilirken OHAL inceleme komisyonu başvurusu sonrasında haklarında göreve iade kararı verilen kişi sayısının 660 olduğu açıklandı.

OHAL KOMİSYONU SON AÇIKLAMA

OHAL inceleme komisyonundan yapılan son resmi açıklamaya göre komisyon şu ana kadar 390.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemini tamamladı. OHAL sürecinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile  107 bin 175 kamu personelinin kamuda mesleklerinden ihraç edildiği, toplamda ise 111 bin 895 kişi hakkında tedbir işlemi gerçekleştirildiği bilgisi verildi. OHAL işlemleri inceleme komisyonunun son açıklamasında 17.05.2018 tarihi baz alınarak açıklama yapılmıştır.

KOMİSYONA YAPILAN BAŞVURU SAYISI

OHAL inceleme komisyonuna 17.05.2018 tarihi itibari ile yapılan toplam başvuru sayısının 108 bin 905 olduğu belirtildi. 91 bin 905 başvurunun incelemeyi beklediği açıklanırken OHAL komisyonu tarafından karara bağlanan başvuru sayısının da 17 bin olduğu açıklandı.

OHAL Komisyonu son durum
OHAL Komisyonu, 17 bin başvuruyu karara bağladı

OHAL inceleme komisyonu istatistik verileri;

 • Komisyona toplam başvuru; 108.905
 • Karar verilen başvuru sayısı; 17 bin
 • Bekleyen başvuru sayısı; 91905
 • Başvurusu kabul edilen; 660 kişi
 • Başvurusu reddedilen; 14350 kişi

OHAL inceleme komisyonun açıklamasına göre OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapan sonrasında çıkan iade KHK’si ile göreve iade edilen 1.990 kişi hakkında ön inceleme kararı verildiği başvuru dosyaları üzerinden de toplamda karar verilen inceleme kararı sayısının 15 bin 010 olduğu açıklandı.

OHAL KOMİSYONU İADE EDİLENLER

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından 18.05.2018 tarihinde yapılan açıklama;

son dakika ohal komisyonu açıklaması
OHAL komisyonu son açıklama

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU

KARARLARI HAKKINDA DUYURU (18.05.2018)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i Raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 230 personel görevlendirilmiştir. Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 390.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 107.175’i kamu görevinden ihraç olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları

17/05/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 108.905’tir. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (17.000) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 91.905’tir.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 17/05/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı;

(1) Başvurusu bulunan kişilerden KHK ile iade olanlara ilişkin verilen 1.990 ön inceleme kararı,

(2) Başvuru dosyaları üzerinden verilen (660 kabul, 14.350 ret)  15.010 inceleme kararı,

olmak üzere toplam 17.000’dir.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara ivedilikle gönderilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişiler, ilgisine göre Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanacaklardır. Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir. Başvurucular, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı hakkında bilgi edinebilmektedir. Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir.

Kamuoyuna duyurulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

12 yorum

 1. 679 khk ile ihraç oldum.Kriter yok. ocak 2018 takipsizlik verdiler. haziran 2018 de ohal komisyonu kabul demiş. evde tebligat bekliyorum.

 2. Hangi kritere sahip olup da İhraç olmuş bu iadeler? İade olan birisi yorum yazsa da bizi aydınlatsa. 660 kişi neredesiniz gu hu?

 3. sonunda kanser oldum sagliginiza dikkat edin bari bi hiç ugruna terorist damgasi yedim insallah bu leke üzerimden cikmadan ölmem

  • Kardeşim geçmiş olsun. Rabbil Alemin şifalar versin. İnanıyorum ki sen de suçsuzsun. Asla yaftayı kabul etme, moralini bozma. Elbet adalet yerini bulacaktır. Her gecenin sabahı vardır. Allaha emanet ol.

 4. Köyün birinde Deli Kazım adında esaslı ve gerçek bir deli varmış. Babası dahil hiçkimseye eyvallahı yokmuş. Canını sıkan kafasını bozan kim olursa olsun adam akıllı evire çevire dövüyormuş.. Zamanla herkes Deli Kazımdan korkar hale gelmiş. Bunu gören ve yıllarca izleyen köyden biri delirmeye ve bu rolü-hakkını vererek- oynamaya karar vermiş. O da başlamış Deli Kazım gibi davranmaya ve de canını sıkanı dövmeye. Ama bu akıllı deli herkesi değil gözüne kestirdiğini, diş geçirebildiklerini dövüyormuş. Zamanla akıllı delinin zaafını fark eden birisi:
  -Yahu, neden Deli Kazım gibi herkesi değil de gücünün yettiklerini dövüyorsun , deyince:
  -Herkesi dövecek kadar akılsız mıyım diye cevap vermiş.
  Şimdi KHK ile işinden, aşından, çevresinden ve ailesinden olanların belki % 99’u Anadolu’nun garip gurebası ,fakir fukarası . Gelen de giden de ekrana çıkan da, sokakta böğüren de KHK ile işinden atılanlara seğiriyor, bağırıyor, küfrediyor ‘FETÖ’cülükle suçlayarak. Böylelikle vatanseverliğini(!) sahte kahramanlığını ilan etmiş oluyor. Zira bu kesim-KHK mağdurları- ciddi bir aile ve meslek terbiyesinden geçmiş , bencil düşünmeyen, zulmedeceğime mazlum olayım diye bakan bir zümre. Seslerini etkili duyuracak ne basın var ellerinde, ne sokağa dahi çıkacak seslerini duyuracak kadar utanmayan yüzleri… Ne de dayısı, amcası, kayınbabası var siyasilerden. O sebepledir ki gelen de dövüyor, giden de… Görülen o ki KHK’lıların sabrı, sonun sonuna kadar zorlanacağa benziyor. Allah sonumuzu hayrettsin., devlet adamlarımıza,idarecilerimize basiret ve adalet duygusu versin. Darbeyle, ,bahsedilen hiçbir yanlışla ilgisi, bilgisi, görgüsü olmayan bu insanlardan ellerini çeksinler. Bu masum insanların haklarını teslim etsinler.Hukuk da adalet de vicdan da bunu gerektiriyor.

 5. Bu oranda dönüş olursa toplamda 4228 kişi göreve iade olur. Tahmini takipsizlik ve beraat sayısı 20 bini bulur. Nasıl olacak bu iş. Yargıya güvenmiyorsan verdiği cezaları da uygukama, güveniyorsan takipsizlik ve beraatleri göreve iade et.

 6. Takip sistemine nasıl giriş yapılıyor ben bir türlü bulamadım.Siteye giriyorum onay kodu gönder diyor onay kodu geliyor onu girip yazacağım yer neresi?
  Bilgi veren olursa çok mutlu olurum

 7. amma çok kişi iade edilmiş !!!helal olsun be..bu kadar çok iade şaşırttı valla…
  110 000 ihracın 660 ı iade edilmiş…bravo..tebrikler!!!
  NOT : YORUM AĞIR İRONİ İÇERİR.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM