OHAL inceleme komisyonu başvuru ekranı hataları ve düzeltmeler

OHAL inceleme komisyonu internet başvuruları bugün başladı. Başvuruların ilk günü olması nedeniyle sistemsel bazı sorunlar yaşanabilmektedir.

OHAL inceleme komisyonu başvuru ekranı hataları ve düzeltmeler

OHAL inceleme komisyonu başvuru ekranı hataları ve düzeltmeler

Suçsuz ve örgütle bağı olmadığı halde kamudan ihraç edilen mağdurlar için hükümet tarafından kurulan OHAL inceleme komisyonu elektronik başvuruları bugün başladı. OHAL komisyonu başvuru ekranında başvuru aşamalarını ogretmenlericin.com olarak anlatmıştık. Tarafımıza gelen bazı sorularda başvuru ekranında bazı sorunlar yaşandığını ya da başvuru yapanın yanlış başvuru adımları izlediğini görmekteyiz.

ASKERİ ÖĞRENCİLERİN DURUMU

Askeri öğrencilerin OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapamaması durumu;

ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr adresi üzerinden yapılan başvurularda ilişikleri kesilen askeri öğrencilerin başvuru yapabilmesi gerekmektedir. OHAL komisyonu internet sitesinde Duyurular kısmına Duyuru 2 başlığında yer alan metinde aşağıdaki ifade yer almaktadır;

Kapatılan kurum ve kuruluşlar, öğrencilikle ilişiği kesilenler ve rütbeleri alınan emekli personel tarafından yapılacak başvurular ise sadece valiliklere yapılabilecektir.

Meslekten ihraç edilenler elektronik başvuru formlarını istemeleri halinde Valiliklere ya da en son çalıştıkları kurumlara verebilecekken askeri öğrencilerin başvuruları sadece Valiliklere yapılmaktadır.

BAŞVURU FORMU EKRANI

Başvuru formunda sicil numarası yazan yerin değiştirilememesi durumu ya da diğer kısımlarda değişiklik yapılamaması; 

Pasif olan kısımlarda değişiklik yapılamamaktadır. Eğer sicil numarası yazan yer boşsa ya da sicil numarası yazan yerde TC no yazıyorsa bu sorun değildir. Nüfüs bilgileri ve bazı bilgiler kurumlar arası sistemden otomatik çekilmektedir. Eğer sicil numarası yazan yerde yanlış bir numara, yanlış bir TC, hatalı bir bilgi gibi durumlar varsa elektronik başvuru yapmadan önce bulunulan ilin OHAL bürosuna başvurmak yararlı olacaktır.

OHAL komisyonu internet başvurusu sırasında başvuru yapıldıkça varsa eksiklikler, hatalar ortaya çıkacak ve düzenleme yapılacaktır. Bu yüzden mağdurların başvuruyu acele ile yapmamaları birkaç gün beklemeleri daha sağlıklı olacaktır. Muhakkak OHAL komisyonu internet sitesi üzerinde yer alan duyurular okunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

39 yorum

 1. girmis oldugunuz kimlik bilgileri ile basvuru yapamazsiniz

  bu cevap nedendir? başvuru yapmama neden izin vermiyor sistem?

 2. Benim evde yazıcım yokta evde güncelleme yapıp yani sayfa düzenini falan ayarlayıp sonradan dışardan tekrar güncelleme yapıp yani zaman kaybetmemek adına çıktı alsam olur mu?

 3. Arkadaşlar lütfen cevaplar mısınız biraz takıntılı bir insanım basit olabilir ama aklıma takıldı beyan kısmındaki sayfa düzeni sizde de bendeki gibi bozuk mu çıkıyor?Yani satır sonları farklı farklı yerlerde bitiyor ben mi yazarken yanlışlık yaptım acaba?

 4. Arkadaslar buraya yorum yazdiktan sonra bende basvurdugum valiligin ohal burosunu aradim. Genellikle ogretmenlerin basvurusunda kurum ve sicil gozukmeyebiliyormus. Ankarayi aradik. Sorun degil dediler. Onemli olan khk ve unvanin dogru olmasiymis. Bende basvurumu yaptim insallah bi sikinti cikmaz

 5. Merhaba

  Yurtdisindan web sitesine ulasmaya calisiyorum ancak site acilmiyor. Gecici bir durum mu yoksa yurtdisina bir engelleme mi var?

 6. Iyi gunler sisteme girdigimde kurum adi kismi bos gorunuyor. Bu herkeste aynimi. Sadece bende mi boyle. Tikladigim zaman yazi yazamiyorum.

  • Sizin mesajınızı okuduktan sonra Ankara valiliğini aradım. Aynı husus kız kardeşimde de gözüküyordu. Herhangi bir bilgileri olmadığını söylediler. Bunun üzerine BAŞVURU KAYITLARINI DOLDURUP BAŞVURMAYA GİTTİM ORADA SORDUM, KURUM VE SİCİL VS GÖZÜKMEMESİNİN BİR ÖNEMİ YOK DEDİLER. ORADAKİ YETKİLİ KİŞİLER DE BUNU TEYİD ETTİ. O şekilde başvurabilirsiniz. 😉

 7. Iyi gunler ben hakimken ihrac edildim ancak listede yer alan khklarla degil hsyk karariyla ihrac edildim ve suan basvuru yaopmaya calisiyorum ancak kimlik bilgilerini dogru girdigim halde girmis oldugunuz kimlik bilgileri ile basvuru yapamazsiniz diyor.ne yapacagimi sasirdim.yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba, siz ilk başvurunuzu HSYK’ya yapacaksınız. Birkaç gün önce HSYK ihraç edilen 67 hakim ve savcının başvurusunu reddetmişti. Sonrasında yani red kararından sonra yapılacak işlemleri de detaylıca araştırmanızı öneririz.

 8. Herkese selam. Ohal başvurusu yaptım ama sicil numarasına müdahele edip düzeltemiyorum.Bu ve diğer konularda bir çözüm bilen Allah için yardım etsin…

   • Cevabınıza tesekkür ederim. “Düzeltilmesi mümkün olmayan kısımlara müdahele edemezsiniz” diyorsunuz ama düzeltilmeden de valilik ohal bürosu kabul etmiyor! ÇÖZÜM NEDİR?

     • Size binlerce kez teşekkür…Sabah Eskişehir valiliği ohal bürosuna gittim. Görevli topu internete atıyor! Neymiş efendim arasıra deneyecekmişiz! Sayfayı yenileyecekmişiz! Chrom’dan olmazzsa Explorer’dan deneyecekmişiz!… vs. vs hepsini denedim olmuyor! İşte bundan sonra sizlerden yardım istedim.

 9. başvuruyu yaptım ancak çıktı ekranı boş açılıyor o nedenle çıktı alamadım, aynı sorunu yaşayan var mı?

 10. kimlik bilgilerimi doğru girdiğim halde kimlik bilgileri hatalı yazıyor. Sayın editör bu konuda ne yapılabilir bilginiz var mı

 11. Başvurumu tamamlarken hata verdi. Beklenmeyen bi hata oluştu diyor kod yazıyor. Onaylayabildim mi anlamadım zaten çıktı da alamadım 🙁

 12. KHK ile atılmayan ama şüphe gereği işten çıkarılan bir arkadaşımız var ve bu ohal komisyonuna internet üzerinden basvuramiyor. Bu nasıl çözülebilir.

 13. Tc kimlik no larimizi kabul etmiyor ohal komisyonu basvuru sayfasi. Khk listelerinde ismimiz yer almiyor diye. Khk listelerinde ismimiz yer almiyor ama istanbil buyuksehir belediyesi ve bagli ostirakleri khk ya uyarlayarak hepimize vatam haini dedi. Her turlu iftirayi atti. Ozaman uygunduk tc kimlik no simdi mi uygun degil? 1 yildir bu komisyonu mu bekliyoruz biz? Idari kararla ve bu khk lara uyarlayarak islem yapan bir suru kurum var. Istanbul buyuksehir beledoyeside en basta. Nasil cozulecek bu sorun?

 14. girmiş olduğunuz kimlik bilgileri hatalıdır diyor doğru girdiğim halde.sonra da çok fazla hatalı giriş yaptınız diye sistem kilitlendi başka var mı böyle olan?

   • Ruveyda hanım benim başvurumda kimlik bilgilerinde cinsiyet ve doğum tarihi bilgileri boş olduğu için başvurumu sonuçlandı tanıyorum siz çözüm bulabildimizmi

 15. Bizler 669 ve 675 sayılı khk lar ile hiç bir suçu günahı olmayan askeri öğrenci ve kursiyerler kesinlikle le başvuramıyoruz komisyon a ne internetten nede valilikler den çünkü bizi kandırmışlar 6 ay vekiller bakanlar meğersem bizi hiç dahil etmemişler şuan için durum böyle ama herkes çıldırdı sağı solu aradı şikayet etti artık değişmezse çok büyük sıkıntı….

 16. Kardeşim ben 17 dönem özel harekât öğrencisi yım okulu tamamladım atanacagim gün sen fetöcü Sun dediler şimdide komisyon bizi kabul etmiyor böyle şey olur mu

 17. Sayın iktidar sahipleriden sadece kinle değilde daha sağ duyulu mantıklı akla adalete uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Yaptıkları işlerden ileride utanmamaları için kara bir leke olarak anılmaması için masumları suçlulardan ayırırken daha adil kriterler belirlemelerini yargıyı baskı altında tutmamalarını bekliyoruz. ALLAH korkusunu unutmadan işinizi yaparsınız İNŞALLAH.

 18. Benim gibi çalışma lisansı iptal edilmiş 27 bin öğretmen var. Bu insanlar niye başvuramıyor komisyona. Suçu ne. Mahkemeye gitsen ohal komisyonu var oraya gidin derler komisyona başvuruyoruz kabul etmiyor

 19. 667 sayılı KHK ile kapatılan özel okullarda çalışmıştım. Çalışma lisansın iptal edildi. Hakkımda hiçbir adlı soruşturma yok. Bir yasa dışı program da kullanmadım. Bu komisyona başvuramadım. Ön başvuru bile kabul etmiyor. Başka meslektaşlarım da başvuramadı.

  • Avukatlar bile ayakta uyudu yada umut tacirliği yaptılar. Hükümet şimdi şunu diyecek : 685 sayılı KHK ne diyor, Öğrencilikle ilişiği kesilenler. Senin öğrencilikle ilişiğin kesilmedi ki sadece okulun kapandı. Sen öğrenciliğine başka okulda devam ettin, mezun oldun, yada okuyorsun hala. Onun için bu KHK seni kapsamıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM