OHAL inceleme komisyonu başvuru sonuçları karar tarihi

17 Temmuz tarihinde başlayan OHAL inceleme komisyonu başvuruları 14 Eylül tarihinde sona erecek. Komisyona yapılan başvuruların ne zaman netlik kazanacağı, göreve iade kararlarının kişilere tebliğ tarihi hakkında bir netlik yok.

OHAL inceleme komisyonu başvuru sonuçları karar tarihi

OHAL inceleme komisyonu başvuru sonuçları karar tarihi

OHAL komisyonu başvuruları sonrasında komisyon kararlarının en erken 2018 yılında verilmeye başlayacağı belirtiliyor. İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak tarafından yapılan açıklamada OHAL inceleme komisyonundan kararların 2017 yılı sonundan önce çıkamayacağını belirtti. CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ise açıklamasında OHAL komisyonu başvurularının sayısı, komisyonda yer alan kişilerin yetkinliği, komisyonun görev süresi hususlarına değindi.

AİHM, OHAL KOMİSYONU İLE ALDATILIYOR

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından OHAL inceleme komisyonunun etkili bir iç hukuk yolu olarak görüldüğüne dikkat çekti. OHAL komisyonu ile AİHM’in aldatıldığını ifade eden Sarıhan, OHAL inceleme komisyonu için “ölü doğmuş bir çocuk” benzetmesi yaptı. Meslekten ihraç edilen, haklarında işlem yapılan kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için en etkili ve doğru yolun hukuk yolu olduğunu ifade eden CHP Milletvekili, ancak tüm bunlara rağmen komisyonun kurulması ile birlikte kişilerin AİHM başvurusu ve AYM başvurusunun uzatıldığını belirtti.

BEDELİ AĞIR OLUYOR

Yaptıkları hesaplamada başvuran kişi sayısı ile komisyonun görev süresi dikkate alındığında her 65 saniyede bir başvuru dosyasının incelenmesi ve karara bağlanması gerektiğini açıklayan Sarıhan, yaşanan bu idari ve hukuki karışıklığın bedelinin ise ağır olacağını vurguladı. Masum olduğu halde ihraç edilen kişilerin kendileri başta olmak üzere aileleri ile birlikte fiziksel ve ruhsal dayanaklarının kalmadığının altını çizen Şenal Sarıhan, işsiz kalarak en temel ihtiyaçları karşılanamayan kişilerin durumuna dikkat çekti.

KARAR AYLARI BULABİLİR

İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak yaptığı açıklamada ise OHAL inceleme komisyonu başvurularının alınması ile birlikte verilecek kararların kısa sürede çıkamayacağını, komisyon kararlarının aylar alabileceğini belirtti. 60 gün süre ile başvuruları alacak olan OHAL komisyonunun bu başvurulardan sonrada mahkemelere açılmış dava dosyalarının kabul edeceğini vurguladı. Tüm bu başvuruların alınmasından sonra ise komisyon kararlarının ortalama 4 ayı bulacağını ifade etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Amac oyalama. Adalet islemis olsa bu isler olmazdi. Kendi vatandasini zorla hain darbeci terorist diye zorlamazdi. Sonuc yandas disinda adalet yok.

  2. Yaz tarih. 07.08.2017 itibarie basvurumu yaptim. Artik 10 yil sonrami belli olur bilmem ancak devami AİHM ve AYM den red alip OHAL komisyonuna yonlendirildim. Bu basvuruda red olacagindan eminim. Ardindan tekrar AYM ve AİHM varki omrum buna yetermi bilmem. Ancak hukuk mücadelem olene kadar devam edecem.

  3. Sayın editör sadece sendikalar ihraç oldum.aile hekimliğinde de çalışıyordum.adli bir süreç geçirmedim.bulunduğum ilçede 3 kişiyi benim gibi idari olarak almışlar….geri dönüşte adli yada idari olmanın bir farkı olurmuş. Rabbim bütün suçsuzdur döndürür inş

  4. Ne komisyonu be sadece lıkla karar verecekmiş karar vermeye cesaretleri varmı yukarıdan ellerine liste verilirse listeyi aklarlar gerisi yalan sadece oyalama. Neden sağlık bakanlığı sendikaya üye olanı atmıyor. Meb eskiden üye olup ayrilanida atıyor. Kenarda bekleyen binlerce yandaş atanamamis torpille atanmayi bekleyen ogretmen varda o yüzden ne hakki adaleti kadro boşalt doldur var.

    • Babam doktordu ve sağlık bakanlığı kanalıyla 15 temmuzdan 8 ay önce istifa ettiği bir dernekten dolayı atıldı sayın editör.Sağlık bakanlığı sendika yada dernekten kimseyi atmadı hikayesi tamamen YALANdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM