DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

OHAL inceleme komisyonu başvuru sonuçları son durum 17.08.2018

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından 17 Ağustos 2018 tarihinde yapılan son durum açıklamasına göre kaç kişinin göreve iade edildiği açıklandı.

OHAL inceleme komisyonu başvuru sonuçları son durum 17.08.2018
18.08.2018
A+
A-

OHAL inceleme komisyonu başvuru sonuçları son durum 17.08.2018

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu 17.08.2018 tarihinde komisyonun çalışmaları ile ilgili son açıklamasını yaptı. Komisyonun Ağustos duyurusunda şu ana kadar göreve iade edilenler, başvurusu reddedilenler hakkında sayısal veriler paylaşıldı.

OHAL KOMİSYONUNDAN 1900 GÖREVE İADE

17/08/2018 tarihi itibariyle OHAL işlemleri inceleme komisyonu 30 bin dosyayı karar bağlarken bu dosyalar arasında 1900 kişinin göreve iade edildiği, başvurusu reddedilen 28 bin 100 kişi olduğu açıklandı. OHAL komisyonu 22 Aralık 2017 tarihinden 17 Ağustos 2018 tarihine kadar 30 bin dosyayı inceleyerek sonuçlandırdı.

Örnek başvuru dosyası;

OHAL komisyonu başvurusu örnek inceleme dosyası

OHAL komisyonu başvuru dosyası

OLAĞANÜSTÜ HAL İŞLEMLERİ İNCELEME KOMİSYONU KARARLARI HAKKINDA DUYURU (17.08.2018)

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 240 personel görevlendirilmiştir. Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 420.000 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125.678’i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Komisyon Kararları

17/08/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 118.660’tır. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (30.000) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 88.660’tır. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 17/08/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (1.900 kabul, 28.100 ret olmak üzere) toplam 30.000’dir. Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.

OHAL işlemleri inceleme komisyonu başvuru inceleme

OHAL komisyonu başvuru inceleme

Başvurucular, Komisyon internet adresindeki “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu (“KABUL” veya “RET”) hakkında bilgi edinebilmektedir. Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde başvurular hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir. Komisyona, haklarında 701 sayılı KHK ile işlem tesis edilenlerin son başvuru tarihi 05 Eylül 2018 Çarşamba günüdür. Duyurulur.

YORUMLAR
 1. RAMAZAN dedi ki:

  sendikanın aidatını maliye bakanlığı ilgili bakanlıklara gönderdi sendikalar vergi dairelerine kayıtlı ödeyen maliye vergiyi alan maliye bankasya vergiye tabi vergiyi alan maliye suçlu vatandaş hukuk bu mu BİRDE BENİM GEREKÇELERİM VAR DEVLETE EVRAKLARI TESLİM ETTİM AMA OHAL DOSYANIN İÇİNDEN ÇIKAMIYOR ÇÜNKÜ HAKLI OLAN BENİM 2007 yılında kamu bankasında dolandırıldım üyesi bulundugum sendika hangi bakanlığın hangi personeli alacagına kadar karar verebliyor bende bu yüzden istifa ettim aktif sen üye oldum kemoterpi alan hastayım şu anda pnh da 100 tane hastaya kemoterapi verilmiyor neymiş sgk karar almış insanlar hasta hasta neyin kavgası bu her yönüyle haksızlık üstelik terörist diye hitap ettiği insanardan vergi alıyorlar terörden tırnak içinde vergi alanlar aklı sıra devlet yönettiğini sanıyorlar

 2. Sefa dedi ki:

  Yasal şeylerden yasal sendikadan öğretmenler memurlar maalesef suçlu ilan ediliyor.Komisyon neye göre sendika üyeliğinden insanları suçlu sayıyor.Anayasal bir hak olduğunu düşünerek üye olduk böyle bir şeyler karşılaşmak aklımızdan bile geçmedi.Bizler milliyetçi muhafazakar insanlar olarak vatana millete devlete yönelik en küçük yanlışın bile karşısında duran vatanı milleti devleti karşılıksız seven insanlarız kimin ne amaca hizmet ettiğini bilemeyiz devletimiz izin verip açtırdığı aidatını ödediği sendikadan ihraç edilebileceğimizi bilemedik.OHAL KOMİSYONU BELKİ DÜZELTİR DİYE DÜŞÜNDÜK AMA YOK MAHKEMEYE KALDI KOMİSYON REDDETTİ SAĞLIK OLSUN BİR GÜN ALLAH NASİP EDERSE MUTLAKA İŞİMİZE DÖNECEĞİZ ÜMİTVARIZ

  1. Editör dedi ki:

   Sadece sendika üyeliğinden mi komisyon ret kararı verdi? Kararı bize gönderebilir misiniz?

  2. ogretmen dedi ki:

   İstifa ettiyseniz kaç ay üyeliğiniz vardı? Başka herhangi bir durumdan bahsedilmemiş mi kararınızda. Çünkü sendika üyeliğinden iadeler vardı en son. Diğer emsal kararlara sosyal medyadan ulaşabilirsiniz sanırım, ,itiraz başvurularınızda kullanabilirsiniz.

 3. bayram dedi ki:

  arkadaşlar ben de sendikadan ihraç oldum. 1 gün gözaltı ve ifade, akabinde 22 ay adli kontrol ve incelemeden sonra takipsizlik aldım.06.06.2018 tarihinde. Darısı iadeye inşaallah

 4. Emir dedi ki:

  Sevgili editörüm, arkadaş, KHKlı platformu diye bir face adresine üye olmuş. Bu haberi oraya üye olan bir arkadaş paylaşmış. Haber geçtiğimiz cumartesi günü psylaşılmış.

 5. Emir dedi ki:

  Arkadaşın biri paylaşmış. Eşi de kendisi de ihraçmış. eşinin 14 aylık sendika üyeliği varmış Haziran 2016’da sendikadan çıkmış komisyon iade kararı vermiş. Editörümüze gelen bir bilgi yok mu acaba? Bunu haber konusu yapsa. Ben de iki de bir internetten bu konuyla ilgili başka bir bilgi var mı diye araştırıyorum fakat herhangi bir bilgiye ulaşamadım

  1. Emir dedi ki:

   Haber, Khk Mağdurları Platformu’nda yer alıyor.

   1. Editör dedi ki:

    Dediğiniz bilgiye ulaşamadık, kaynak verir misiniz?

 6. Halil dedi ki:

  7900 ret 600 kabul kisiden ohal karari eline ulasan var mi. ALLAH rızası için yazar mı.

 7. Burgazlı dedi ki:

  Sendikası olan döneniliyor mu bilen duyan var mı

  1. Sefa dedi ki:

   Sendika üyeliğinden ihraç edilenler maalesef komisyondan dönemiyor benim sonuç geldi suç olmayan sendikayı suç sayıyorlar

   1. Sincanlı dedi ki:

    Sendikadan başka kriterin de varmış. Benim bildiğim. Komisyon bir yıl altı tek sendikası olan herkesi döndermiş. Devamına bakıyormuş, yani tek sendikası olanlar mutlaka dönecek demektir.