OHAL inceleme komisyonu başvuru sürecinde kritik hafta

OHAL inceleme komisyonu gelecek hafta başvuruları inceleme başlayacak. Komisyonun başvuruları inceleme başlamasından önce halen açığa kavuşturulamayan hususlar var.

OHAL inceleme komisyonu başvuru sürecinde kritik hafta

OHAL inceleme komisyonu başvuru sürecinde kritik hafta

685 sayılı KHK 23.01.2017 tarihinde yayımlandı. İlgili Kanun Hükmünde Kararname gereği 23.02.2017 tarihine kadar komisyonun üyelerinin seçilmesi gerekmekte iken OHAL inceleme komisyonu üyeleri 16.05.2017 tarihinde açıklandı. Komisyona seçilen üyelerin güvenlik araştırma süreci, 16 Nisan referandum süreci komisyon üyelerinin belirlenmesinde gecikmelere neden oldu denilirken, komisyon üyelerinin belirlenmesinin üzerinden bir aydan fazla süreç geçmesine rağmen OHAL komisyonu başvuruları almaya halen başlamadı. Çünkü komisyon başvuru almaya hazır değil.

OHAL KOMİSYONUNA BAŞVURU TARİHİ

OHAL inceleme komisyonuna başvuru tarihi kesin olarak açıklanmadı ancak komisyona başvuruların gelecek hafta yapılması ve komisyonun başvuru incelemeye önümüzdeki hafta başlayacağı çeşitli basın organlarında ve kamu MEB haber sitelerinde belirtiliyor. Öğretmenler İçin olarak OHAL komisyonu başvuru tarihi hakkında son açıklamayı yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un konuşmasının videosunu hatırlatalım.

Numan Kurtulmuş’un açıklama videosu;

Gelecek hafta OHAL inceleme komisyonu başvuruları başlamayabilir. Çünkü komisyonun çalışma usulü, komisyona yardımcı OHAL komisyonu sekretaryası, komisyonun görev yapacağı binanın alt yapı destek ihtiyaçlarının halen giderilmediğini görüyoruz. 7 kişilik OHAL komisyon üyelerinin aylar içerisinde belirlenmesi ve komisyon üyeleri arasında yer alan MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Merkez Atama Daire Başkanı Mustafa İkbal’in kardeşi olan öğretmenin de FETÖ’den ihraç edilmiş olması komisyona bakış açılarını değiştirdi. Durum bu şekilde iken 200 kişiye yakın bir ekibin güvenlik soruşturmasının ne zaman biteceği ve bu kişilerin nasıl belirleneceği bilinmiyor.

OHAL komisyonu üyeleri ve çalışacak ekip tam anlamı ile hazır olmadığı sürece komisyonun başvuru alması bir anlam ifade etmeyecek, komisyon önünde dosyalar yığılıp kalacak. Meslekten ihraç edilmiş öğretmenin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvurusu sonrası AİHM tarafından verilen ret kararında OHAL komisyonuna işaret edilmiş, AİHM’in karar metninde de OHAL inceleme komisyonunun başvuruları alması için 23 Temmuz’a kadar süresi olduğuna dikkat çekilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. komisyon falan hikaye.tavrini kurulurken belli etti.sark kurnazligi bu komisyon.aihm de yuttu bunu ve gorevi hitti komisyonun. gorevi aihmi baltalamakti zaten

 2. bylock düğümü çözülerek kullanmadığı halde listelere montajlanan masumlar ayıklanmalıdır

  686khkMEB

 3. Darbe komisyonundan hiç umutlu değilim. Dayım yok çünkü,
  Bu zamana kadar hakkımızla geldik biryerlere ama haksız bir şekilde cezalandırıldık.
  ALLAH belasını versin bu darbe girişimi içinde kimler var ise…..
  ADALET i buradan bulamam belki ama ALLAH bunun hesabını soracaktır…..

 4. Bu gün bir kırtasiye de işe başladım, paspas yaperken kravatlı bir memur gördüm, sonrası malum. Ha birde arkadaşım geldi devam mı adliyede dedi yok deyince birden yüzü düştü üzülme birgün geçecek…

 5. Bu gün 3 temmuz.ohal komisyonu dilekçelerimizi alacaktı.hiç haber yok.Ne yapacaz şimdi?hayaller bir daha suya düştü.

 6. programı kullanmadığı halde bylockta listeye yazılanlar…kasıt mı,hata mı ,kumpas mı???

  686khkMEB

 7. SABIR TAŞI ÇATLADI, ARTIK YUMURTALAR ÇATIRDIYOR. KÖŞE YAZARLARI HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ VE SONRASINI SORGULAMAYA BAŞLADILAR. SURLARDAKİ KARA DELİKLER GÖRÜLMEYE BAŞLANDI VE KAPATILAMAZ, GİZLENEMEZ DURUMA GİDİYOR. TÜRKER ERTÜRK, MUSTAFA ÖNSEL, A.DİLİPAK VE YAZISINDAN DOLAYI STAR GZT.DEN AYRILAN LÜTFÜ OFLAZI MUTLAKA OKUYUN. KARANLIK NOKTALARA DEĞİNİYOR, HAKSIZLIKLARDAN BAHSEDİYORLAR.

 8. Boşuna umutlanmayın komisyonda dayın varsa dönersin.herkes yolunu çizmeye baksın.yasal olan herşey bir gecede garibana suç olursa….zaten insanları ölüme terkettiler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM