OHAL inceleme komisyonu başvuru süresinde son bir ay

OHAL inceleme komisyonu başvuruları 14 Eylül 2017 tarihinde sona erecek. Başvuruların başladığı ilk günden itibaren 40 bini geçen başvuru olduğu belirtilirken son bir aylık süreçte OHAL inceleme komisyonuna başvuru sayısının hızla artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

OHAL inceleme komisyonu başvuru süresinde son bir ay

OHAL inceleme komisyonu başvuru süresinde son bir ay

17 Temmuz 2017 Pazartesi günü başlayan OHAL inceleme komisyonu başvuruları 14 Eylül 2017 Perşembe günü mesai saati bitiminde sona erecek. Başvuruların başladığı ilk günden itibaren komisyona yapılacak başvuru sayısının 120 bine yaklaşacağı söylenirken geçen bir aylık sürede OHAL inceleme komisyonu başvuruları 40-45 bin aralığına ulaştı.

BAŞVURULARDA SON 1 AY

OHAL inceleme komisyonu başvurularında yaklaşık son bir aylık süre kaldı. İlk bir ayda yapılan başvurulardan daha fazlasının son bir aylık sürede yapılması ön görülürken, haklarında Kanun Hükmünde Kararname ile işlem yapılan gerçek ve tüzel kişilerin başvurularının tamamlanmasından sonra göreve iadeler ve mağdurların mağduriyetlerinin çözülmesi için bekleme süresine girilecek. 14 Eylül tarihinde sona erecek OHAL araştırma inceleme komisyonu başvurularından sonra komisyon mahkemelerden gelen dosyaları da inceleyecek.

BAŞVURULARA RENKLİ TASNİF İŞLEMİ

685 sayılı KHK ile kurulan ve üyelerinin belirlenmesinden sonra başvuruların alınma süresi konusunda eleştirilen OHAL inceleme komisyonu, gelen başvuruları renkli dosyalar halinde tasnifliyor. Kurumların dosyalarına farklı renkler verilirken, OHAL inceleme komisyonu elindeki mevcut evrakları ve kurumlardan gelen dosyaları özel çelik kasalarda korunaklı olarak muhafaza ediyor.

ogretmenlericin.com olarak belirtelim OHAL inceleme komisyonu gelen başvuruları incelemeye başlamadı. Tüm başvurular tamamlandıktan sonra çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin tarih sırasına göre başvuruların incelenmesi ve değerlendirilmesi yapılacak. 14 Eylül başvuruların sona ereceği tarihten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde reddedilen dava dosyaları da OHAL inceleme komisyonunun önüne gelecek. OHAL komisyonu kurulmadan önce yargıya başvuran ve gerek idare mahkemeleri gerekse de Anayasa Mahkemesi tarafından verilen ret kararlarının olduğu dosyalarda OHAL araştırma komisyonuna teslim edilecek.


Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. artık dayanacak tahammülümüz kalmadı çoluk çocuk evde huzursuzluk hakim. bir çok işe başvurdum, kimse geri dönmedi, bırakın bank asyayı bırakın baylocku… deseler ki ya sen garanti bankasına para yatırmışsın, ya sen whatsapp yüklemişsin deseler bile evet suçluyum diyeceğim. neredeyse bir yıl oldu suçumu bilmiyorum. ne arayan var ne soran.

  2. Burada insanları umutsuzluğa sürükleyen ve özellikle haksız yere ihraç olduğunu iddia eden kişileri OHAL komisyonuna karşı olumsuz bir tutuma sevk eden siyasilerin söylemleridir. Devletin en yetkili ağızları sürekli olarak bunların hepsi hain, hata payı %1, maduriyet yoktur, mağdurum diyen yalan söylüyor gibi açıklamalar yaparsa doğal olarak komisyonun bu söylemlerin aksine işlem yapması beklenemez. Tabiki de herkesin temennisi komisyonun adaletli ve hızlı bir şekilde işlemesi. Ama devlet yetkililerinin ağzından ihraç olanların aleyhine açıklamalar devam ettikçe masum olan insanların umududa kırılıyor ve komisyona yönelik inancı da sarsılıyor.

    • Ağzınıza sağlık. Güzel tespit. İnşallah komisyon çalışanları siyasilerin söylemini değil, hukukun üstünlüğünü esas alırlar. Siyasilerin isteğine değil, Allah’ın emrine uyarlar. “Allah, adaleti emreder.(Nahl90)

  3. cok acı cekiyoruz ölmeden diri diri topraga gömdüler ben haksız bir iftirayla işine asık aşki elinden alinmiş magdurlardan birinin esiyim ev hanimiyim el isi yaparak evime bakmaya calisiyorum esime is bulamiyor insanlag biran evvel magduriyetler ortadan kaldirilir zira dayanacak gücüm kalmadi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM