OHAL inceleme komisyonu başvuru takibi için BİMER örnek olmalı

OHAL işlemleri inceleme komisyonu başvurularının sonucu sistem üzerinden takip edilemiyor, başvuru yapan ve masum olanlar postacı yolu gözlemektedir.

OHAL inceleme komisyonu başvuru takibi için BİMER örnek olmalı

OHAL inceleme komisyonu başvuru takibi için BİMER örnek olmalı

OHAL işlemleri inceleme komisyonu ilk kararları verileli yaklaşık 20 gün oldu ancak komisyon başvurularında hakkında karar verilen olup olmadığı halen basında yer almadı. Başvurusu reddedilse de başvurusu kabul edilip göreve iade kararı verilse de tüm bu bilgiler kişinin kurumu tarafından posta yolu ile tebliğ edilmektedir. Ancak bu durum teknoloji çağında çok geriden gelmektir.

BAŞVURULAR TAKİP EDİLEBİLMELİ

ogretmenlericin.com olarak bu konuda bir eksiklik olduğunu dile getirmekteyiz. OHAL işlemleri inceleme komisyonu yapılan başvuruların takibi için bir sistem kurmalıdır. OHAL komisyonuna başvuru elektronik ortamda yapılırken başvuruların takibi bu sistem üzerinden yapılamamaktadır. Suçsuz olup göreve iade bekleyen kişiler tüm planlarını, hayat akışlarını komisyondan gelecek karara göre yapmakta ve bu kararın en kısa sürede gelmesi için beklemektedir. Ancak OHAL işlemleri inceleme komisyonundan başvuruların ne zaman sonuçlandırılacağı bilinmemektedir.

BİMER VE CİMER BAŞVURULARI

OHAL işlemleri inceleme komisyonu başvurusu için çok detaylı bir elektronik sistem hayata geçirilirken bu sistem Avrupa’dan gelen heyetlere de detaylı bir şekilde tanıtılmıştı. Ancak komisyona başvuru yapıldıktan sonra başvurunun takibi ve başvurunun sonuçlanması için bir sistem entegre edilmemiştir. Bu aşamada teknolojiden uzaklaşılmakta “posta yolu” devreye girmektedir.

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) kanalları ile yapılan başvurular takip edilebilmekte, başvuru aşamaları ve başvuru sonuçları başvurana e-posta ile bilgilendirilmektedir. BİMER başvurusu yapan kişi sisteme girerek başvurusunun durumu görebilmektedir. Bu sistem OHAL inceleme komisyonuna da uyarlanmalıdır.

BAŞVURU SAYISI 104 BİNİ GEÇTİ

24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 695 sayılı KHK ile görevden ihraç edilen 2 bin 776 kişinin OHAL inceleme komisyonuna yapacağı başvurunun süresi 21 Şubat 2018 tarihinde sona erecek. Son KHK sonrası yapılan başvurular da dahil olmak üzere şu ana kadar OHAL işlemleri inceleme komisyonuna 104 bin 341 başvuru yapıldığı belirtildi. Kanun Hükmünde Kararnameler ile toplamda 108 bin 736 kişi meslekten ihraç edilirken 9 Ocak 2018 tarihi itibari ile son KHK ile haklarında işlem yapılanlardan 714 kişinin komisyona başvuru yaptığı öğrenildi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. posta yoluyla kuruma gönderilen yazıların zaten kurum amirlerince iftira edilenler olduğu için bu yazıları sümen altı yapıp yalan beyanlarla kişi gelmedi, adresinde yoktu, ulşılamadı, vb sebeplerle kişilerin iş hakkını şahsi kininden dolayı fesetmeye kalkarsa bunu nasıl bileceğiz. İtirazda bulunan kişilerin direk adreslerine gönderilmesi daha uygun düşmezmi. Bizie iftira atan şahısla neden tekrar karşı karşıya bırakıyorsunuz. Bu adamlar fetocu zaten kendinden olmayanları etrafından temizlemek için kumpas kuran adamı neden aynı makamda tutuyorlar hala anlamış değilim. Adamı (müdürü)şikayet ettiler mobin uyguluyor diye müfettiş bey belgesi varmı hikaye anlatmayın diyor. Aynı şahıs (müdür) elinde belge olmadan fetöcülerin sendikasının kurulmasına yardım etti üye sağladı diyerek üyesi olmayan çalıştığı ilçede üyesi olmayan kişiyi fetöcü ilan edebiliyor. Bunlara bu yetkiyi kim verdi. Bunların fetöcü olabileceklerini hiçmi düşünmediler.diye yazan…
  bu yorumu yapan kisiyi taktir ediyorum.bizi nasil resmi gazete ile ihrac olduysak osekilde yayinlansin.kurumun eline kaldiysak sumen alti yapip zaman asimina ugramasin.elektronik ortam ile basvuru saglandi.elektronik ortamla barkod sistemiyle takip yapilacak data veri sistemiyle takibimizi saglayacak sistem olusturulmali ki takimimizi saglayalim.elalemin eline muhtac ettirmeyin..

 2. Adresimde benimle husumeti olan insan var. Her gun kapilari kontrol ediyorum.benim kararim bunlarin eline gecerse asla vermezler ben nasil hakkimi arayacagim. Elektronik ortamda bas vuru durumumu gormem lazim.lutfen bizi imsan yerine koyun.pesinen bizi resmi gazete ile terörist ilan ettiniz.masum oldugumuzu sakliyorsunuz.el insaf

  • Lütfen doğru düzgün bir kullanıcı adı yazın. “yeter demek ile yeteeeeer vs” arasında ne fark var? Bundan sonraki yorumlarınızda daha dikkatli olunuz.

 3. En azından dosyamızın hangi aşamada olduğunu bilelim.Aksi halde ne zaman sonuçlanacağını bilemeyeceğimiz işlemin her gün umutsuzca yolunu gözlemek zorunda kalacağız. Yalnız bunun için komisyona nasıl sesimizi duyurabiliriz? T.C kimlik no dan sorguladığımızda ‘dosyanız inceleme aşamasında’ veya ‘komisyon kararı tarafınıza gönderilmek üzere ilgili kuruma gönderildi’ gibi sonucun belirtilmediği genel ifadeler kullanılmak suretiyle bilgi paylaşımı yapılabilir…

 4. Komisyon koca bir kandırmaca biz burada boşa yorum yapıyoruz adamı olmayan kimseyi DÖN-DÜR-ME-YE-CEK-LER artık uykudan uyanın işinize gücünüze bakın kendinize yeni bir hayat kurun!!!!!!!

 5. Posta yoluyla kuruma gönderilen yazıların zaten kurum amirlerince iftira edilenler olduğu için bu yazıları sümen altı yapıp yalan beyanlarla kişi gelmedi, adresinde yoktu, ulşılamadı, vb sebeplerle kişilerin iş hakkını şahsi kininden dolayı fesetmeye kalkarsa bunu nasıl bileceğiz. İtirazda bulunan kişilerin direk adreslerine gönderilmesi daha uygun düşmezmi. Bizie iftira atan şahısla neden tekrar karşı karşıya bırakıyorsunuz. Bu adamlar fetocu zaten kendinden olmayanları etrafından temizlemek için kumpas kuran adamı neden aynı makamda tutuyorlar hala anlamış değilim. Adamı (müdürü)şikayet ettiler mobin uyguluyor diye müfettiş bey belgesi varmı hikaye anlatmayın diyor. Aynı şahıs (müdür) elinde belge olmadan fetöcülerin sendikasının kurulmasına yardım etti üye sağladı diyerek üyesi olmayan çalıştığı ilçede üyesi olmayan kişiyi fetöcü ilan edebiliyor. Bunlara bu yetkiyi kim verdi. Bunların fetöcü olabileceklerini hiçmi düşünmediler. Etrafındaki fetöcülerin hiç birinibildirmedi kendinden olmayanı yarın kendisine rakip olacak doğru insanları karalayarak kurumu hızaya getirmeye çalışmıştır.

  • Aynen katılıyorum herkes durumunu iyi yada kötü bilmesinden daha Doğal bir şey olamaz insanları sürüncemede bırakmanın manası yok gaye başkaysa onu bilemem lütfen biraz insaf ve bir az merhamet ve birazda hızlı, bunun için kiriterleri azaltmak ve herkesin mağduriyet lerini gidermek lazım

 6. Ahh benim güzel Ülkem! Alavere,dalavere,Ali Cengiz oyunlarının hiç eksik olmadığı Ülkem! Sen de İslamın garip bir beldesisin. Başka ülkelere diyecek bir sözümüz var mı ki?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk