OHAL inceleme komisyonu başvuru takip işlemi ve alındı belgesi

17 Temmuz 2017 Pazartesi günü başlayan OHAL inceleme komisyonu başvuruları 14 Eylül 2017 tarihinde Perşembe günü sona erecek. Komisyona başvurular internet üzerinden yapıldıktan sonra başvuru çıktısı imzalanarak yetkili merciye teslim edilecek.

OHAL inceleme komisyonu başvuru takip işlemi ve alındı belgesi

OHAL inceleme komisyonu başvuru takip işlemi ve alındı belgesi

OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapan ve göreve iade edilmeyi bekleyen kamu personelleri başvuru takip işlemi için ne yapılması gerektiği konusunda tarafımıza soru sormaktadır. Bu konuyu ogretmenlericin.com olarak ayrıntılı olarak ele almaya çalışalım ve gerçekten masum olan kişilerin beklentilerini de yanıtlamış olalım.

OHAL İNCELEME KOMİSYONUNA BAŞVURU

OHAL inceleme komisyonu başvurusu nasıl yapılır yazımızda komisyona başvuruların nasıl yapılacağını resimli anlatım şeklinde ele almıştık. Sonrasında ise bu yazımız Star, YeniŞafak, Akşam, KanalAHaber, BirGün gibi büyük internet siteleri tarafından bizden alınarak okuyucuya sunulurken öğretmen haber ve kamu haber siteleri de sık sık OHAL inceleme komisyonu hakkında ele aldığımız yazıları kaynak göstermek şartı ile paylaşmaktadır. OHAL inceleme komisyonu başvurusu takibi konusunda da bilgi verecek olursak;

Başvuru Formu Çıktı

İnternet üzerinden OHAL komisyonu başvurusu son aşamada yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir ekran gelmektedir. Bu ekran penceresi kapatılmadan Başvuru Çıktısını Al butonuna basılacak ve yapılan başvurunun çıktısı alınacak. Sonrasında ise alınan çıktı ıslak imza ile imzalanarak hem başvuru formu hem de başvuruda belirtildiyse ek belgeler başvuru belgelerinin teslim edileceği Valilik ya da Kuruma (elektronik başvuruda belirtilen yer) verilecek.

BAŞVURU SONRASI “ALINDI BELGESİ” VERİLECEK

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar içerisinde Başvuru usulü başlıklı kısımda 6.maddenin 3.fıkrasında şu ibare yer almaktadır;

(3) ……..
Kurum müdürlüğü, gerekli işlemleri tamamlayarak başvurucuya alındı belgesi verir ve bağlı olduğu Cumhuriyet başsavcılığı aracılığıyla başvuru formunu varsa dilekçe ve ekleriyle birlikte Komisyona gönderir.

Yine burada Başvuruda gerekli bilgi ve belgeler başlıklı kısımda 8.maddenin 5.fıkrasında yer alan ifade;

(5) Başvurana, başvurunun kayda alındığını gösteren alındı belgesi verilir. (Ek-3)

OHAL komisyonu Ek-3 Alındı belgesi nedir?

Ek3 alındı belgesi örneği İNDİR

OHAL komisyonu başvurusunun son aşamasında elektronik başvuru formu ve diğer belgeleri teslim alan kurum tarafından Ek-3 OHAL komisyonu başvuru alındı belgesi örnekte gösterildiği gibi boş yerler doldurulduktan sonra ve onaylandıktan sonra başvuran kişiye teslim edilir. Alındı belgesi üzerinde başvuru tarihi ve başvuru numarası da yazmaktadır.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU BAŞVURU TAKİBİ

Şu anda OHAL inceleme komisyonu başvurusunu takip etmek mümkün değildir. Çünkü başvuru takip işlemi yapılacak bir yer yoktur. OHAL komisyonuna elektronik ortamda yapılan başvuru sayfasında yapılan başvurunun takip edilmesi ile ilgili bir modül de bulunmamaktadır. Ancak 14 Eylül 2017 itibari ile başvuruların sona ererek başvuruların incelenmeye ve karar vermeye geçilmesi ile birlikte Başbakanlık OHAL inceleme komisyonu tarafından başvurunun durumu hakkında bilgi almak için bir sistem entegre edilirse olabilir. ogretmenlericin.com olarak OHAL komisyonu başvurusu takip aşaması gibi bir durumun şu anda olmadığını tekrar vurgulayalım. Valiliklere sorulması da başvurunun hangi aşamada olduğunun bilinmesinde yarar sağlamayacaktır. Çünkü Valilikler gelen başvuruları ivedi olarak komisyona göndermek durumundalar, sonrasında ise Valilikler başvurunun durumu hakkında bilgiye ulaşamazlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM