OHAL inceleme komisyonu başvuru tarihi AİHM’e bildirildi

Başbakanlık tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine OHAL inceleme komisyonu başvuru tarihi ve diğer hususlar konusunda bilgi verildiği açıklandı.

OHAL inceleme komisyonu başvuru tarihi AİHM’e bildirildi

OHAL inceleme komisyonu başvuru tarihi AİHM’e bildirildi

Bugün AİHM tarafından meslekten ihraç edilen öğretmen hakkında verilen ret kararından sonra gözler OHAL inceleme komisyonuna çevrildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi iç hukuk yollarının tüketilmediğini belirttiği karardan sonra sırada bekleyen yaklaşık 25 bin AİHM ihraç başvurusu içinde aynı kararın verilmesi bekleniyor. Hükümetinde AİHM’e OHAL komisyonu başvuruları hakkında başvuru tarihi ilettiği belirtildi.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU BAŞVURULARI

685 sayılı KHK ile 23 Ocak 2017 tarihinde kurulması kararı alınan OHAL komisyonu üyeleri KHK hükümlerine göre bir ay içerisinde belirlenmeliydi. 16 Mayıs 2017 tarihinde OHAL inceleme komisyonu üyeleri belirlendi. Komisyonun başvuruları ne zaman alacağı konusunda bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmazken bugün yapılan Bakanlar Kurulu sonrası komisyon başvuruların temmuz ayı başında alınacağı açıklandı. Ayırca Başbakan Binali Yıldırım tarafından AİHM’e OHAL komisyonu bilgisi gönderildiği açıklandı.

İÇ HUKUK YOLLARI VE OHAL KOMİSYONU

AİHM tarafından 2016 yılı Kasım Aralık ayında verilen kararlarda da iç hukuk yollarının tüketilmemesi gerekçe gösterilmişti. 12.06.2017 tarihinde AİHM tarafından verilen kararda da iç hukuk yollarının tüketilmediği açıklandı. KHK ile ihraç edilen öğretmenin başvurusu bu yüzden reddedildi. Ancak bugün verilen karar diğer kararlardan farklıydı. Çünkü bugünkü kararda OHAL inceleme komisyonu adres gösterildi.

Haberin videosu;

23 TEMMUZ’A KADAR KOMİSYON BAŞVURU ALACAK

AİHM tarafından bugün verilen kararın gerekçesinde ise Başbakan Binali Yıldırım tarafından verilen bilgiler yer aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine verilen bilgiye göre OHAL inceleme komisyonu başvuruları 23 Temmuz 2017 tarihine kadar alınmaya başlayacak. AİHM’in gerekçeli kararında yer alan bu bilgiye göre OHAL başvuruları en geç 23 Temmuz tarihinde başlamış olacak.Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. kendi vatandaşını zorla terör örgütü üyesi diye zorlayan başka bir iktidar varmı. yönetenlerin birinci önceliği vatandaşının huzur ve güveni olmalıdır. uzaklaştırmak yerine kazanan olmalıdır. darbeci hainlere hukuk çerçevesinde en ağır cezayı verin. aidatını devletin ödediği sendikaya güvendik üye olduk. burada sorgulanması gerken yönetenlerdir. neden aidatı ödediniz. neden bizleri yanlış yönlendirdiniz. bizi bu duruma düşürenlerden şikayetçiyim.

    • sanki bilmiyordun sendikanın fetye ait oldugunu. yetkililer basbas bagırdı fetö terör örgütüdür, çocuklarınızı okullarından alın diye.. peki devlet mi niye müsade etti.. hainleri böylece öğrenmiş olduk.. size bir şans tanındı ama siz nankörlük ettidiniz

  2. AİHM iç hukuk yollarını tüketin demesi gerekirken hukuk yolu ile alakası olmayan komisyonu işaret etmiştir bu karar kendini insan hakları mahkemesi olarak gören AİHM in tarihine bir kara leke olarak düşmüştür senin mahkemeligin batsın

  3. AİHM bugün 672 ile ihraç edilen bir öğretmenin başvurusunu reddetti ohal komisyonuna başvurun dedi AİHM komisyonu iç hukuk olarak tanımış oldu bu şu anlama geliyor önceki mahkemelerimiz düştü herkes için en az 10 yıllık bir süreç başladı artık herkes kendi yolunu çizmeli geri dönme olayı hemen hemen bitti buradaki en ilginç olay bağımsız mahkemeler yerine AİHM in komisyonu göstermesidir bu kararla AİHM kendini inkar etmiştir THE END

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM