OHAL inceleme komisyonu başvuruları 1 Temmuz tarihinde başlıyor

Aylardır beklenen OHAL inceleme komisyonu başvuruları 15 gün sonra başlayacak. 1 Temmuz 2017 tarihi itibari ile OHAL ihraç itiraz inceleme komisyonunun başvuruları değerlendirmeye başlayacağı belirtildi.

OHAL inceleme komisyonu başvuruları 1 Temmuz tarihinde başlıyor

OHAL inceleme komisyonu başvuruları 1 Temmuz tarihinde başlıyor

Meslekten ihraç edilen, haklarında Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlem yapılan kişiler, kurumlar için kurulması kararı alınan OHAL inceleme komisyonu için başvuruların 1 Temmuz itibari ile başlayacağı iddia edildi. Star ve Odatv’de yer alan OHAL komisyonu başvurularının alınacağı tarih ile ilgili içerikleri ogretmenlericin.com olarak aktarıyoruz.

OHAL KOMİSYONU BAŞVURULARI

Star gazetesinden Şerife Güzel’in haberine göre OHAL inceleme komisyonu çalışmalarını Askeri Yüksek Yargıtay binasında yapacak. Komisyon ve komisyon bünyesinde tüm çalışmalar bu binada sürdürülecek. OHAL inceleme komisyonunun itiraz başvurularını 1 Temmuz’dan itibaren almaya başlayacağı belirtilirken OHAL komisyonunun çalışma usul ve şartlarının hala netlik kazanmadığı ifade edildi.

KOMİSYON BAŞVURULARI VALİLİKLERE YAPILACAK

OHAL inceleme komisyonuna başvurusunu ulaştırmak isteyenlerin başvurularını Valilikler aracılığı ile yapılacağını hatırlatan Odatv haberinde ise kaynak Star gazetesi gösterildi. OHAL inceleme komisyonunun görev süresinin 2 yıl olacağını açıklanırken komisyonun görev süresinin de KHK gereği uzatılabileceği vurgulandı. OHAL inceleme komisyonu kriterleri, komisyon için önem arz eden tüm iş ve işlemlerin Resmi Gazete’de yayımlanacağına dikkat çekilirken komisyon başvurularının 1 Temmuz itibari ile alınmaya başlanacağı açıklandı.

KHK GEREĞİ BAŞVURULAR

Öğretmenler İçin olarak 1 Temmuz tarihinin verilmesinin gerekçesinde  geçtiğimiz günlerde komisyon hakkında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un ifadelerinin olduğunu sanıyoruz. Çünkü Kurtulmuş komisyonun Temmuz ayı başında başvuru alacağını tahmin ettiğini açıklamıştı. 1 Temmuz Cumartesi gününe denk geliyor. Başvuruların hafta sonu alınmasının imkanı yok, 3 temmuz dense anlaşılır olurdu. Bu arada hatırlatmakta fayda var. OHAL komisyonu başvuruları için Kanun Hükmünde Kararname gereği son tarih 23 Temmuz 2017 tarihidir. Son AİHM ihraç kararı içerisinde görüldüğü gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de OHAL inceleme komisyonu başvurularında 23 Temmuz tarihini işaret etmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

  1. Bylock’un ne olduğunu tutuklanınca öğrendik.Gerekçe 2014 Ağustos ayında telefondan bylock sinyali alınmış. Şimdi bir sinyal mi? bizi Fetöcü yapıyor.

  2. bylok kullanıp itiraf edenler çıkıyor,kullanmadığı halde listeye hata yahut kumpasla karışanlar içerde… 686khkMEB

  3. Binlerce kişinin başvurusunu bir haftaya da sıkıştırabilirler. Uzun kuyruklarda yaz sıcağında beklesin masumlar masum masum işleri de yok nasıl olsa mantığı ile…

  4. İdare mahkemesine açtığım davada ret cevabı geldi. Açıklama olarak Khk ile kamu görevinden çıkarılan davacinin ilgili komisyonun başvuru almaya başlamasından itibaren 60 gün içinde Valilikler veya en son görev yaptığı kurum aracılığıyla komisyona başvurabilir diyor. Komisyondan ret cevabı alması durumunda idare mahkemesine dava açabilir diyor.

  5. Yaklaşık on bir aydır açıkta bekliyorum. Ohal komisyonuna açıktaki öğretmenler de başvuru yapacak mı acaba. Sayın editör Net bilgisi olan varsa cevap yazabilir mi mi.

    • Haklarında KHK ile işlem yapılanlar başvurabilecek, açıkta bekleyenlerin OHAL komisyonuna başvuru yapabilmesi için bir düzenleme şu anda yok.

  6. Kriterler sizce kamuoyuna neden açıklanmıyor? Neden iade olanların hangi gerkceyle aciga alindigi yada hangi gerkceyle ihrac edildikten sonra iade olduklari aciklanmadi?Hangi hukuk devletinde bunlar olur? Sen suclusun !!! git bilmadigin ,sana soylenmeyen bir suc bul kendi kendine sonrada kendini bilmediğin suctan aklamaya çalış???Bence donenler komisyonla olacak ancak bu sayi 1000(bin) kisiyi bile gecmeyecek.Onlarda malum kişiler olacak.Surekli 17/25 de ciksaydiniz,uye olmasaydiniz,bankada hesabuniz olmasaydi,cocugunuzu ozel okula gondermeseydiniz deniyor,soyleniyor,susmuş gibi baski yapilarak bunlar insanlarin karasina kazinmaya,sucluluk psikolojisi olustiruluyor.Peki 17/25 den sonra tum anamuhalefet ve butun muhalefet partileri neler demislerdi?Halkın %60 i nerdeyse bu taraftaydi.yani herkes ayni anda ayni zaman ve yerde ayni kisiye,siyasilere inanmak zorunda midir?Her siyasi parti farklu seyler soyluyolardi.Halkta kendi dusuncesine gore karar verdi,vermeli,veriyordu.Ancak 15 temmuzdan sonra tum türkiye bir ve beraber oldu.bunlarin gercek yuzunu gordu.Lutfen Allah askina herkesin ayni anda gormesini duymasini bilmesini bekldmeyin.Herkes mi hain,teröre destekci,serefsiz.Asla degil.canim vatanima feda olsun.Bayragim alt katin balkonundan asagiya inecek kadar buyuktur.vicdan vicdan.Ulkem için milletim icin herseyimi veririm….Ben vatanını seviyorum,bayragimiza asigim.Allah herkese yardim etsin inşallah.

  7. Hangi tarihte, cevap alacaz. Ya da alacak mıyız? Önceki başvurulara kimse olumlu veya olumsuz cevap verme gereği duymadi. .. hayırlısı olsun bakalım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM