OHAL inceleme komisyonu başvuruları hakkında komisyona talep

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile mağdur edilen üniversite çalışanları hakkında OHAL inceleme komisyonuna başvuruda bulunulduğu belirtildi.

OHAL inceleme komisyonu başvuruları hakkında komisyona talep

OHAL inceleme komisyonu başvuruları hakkında komisyona talep

OHAL inceleme komisyonu başvuruları 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü başladı, komisyon 14 Eylül tarihine kadar başvuruları alacak. Komisyonun şu ana kadar yapılan yaklaşık 20 bin başvuru ile ilgili dosya tasnif ve kurumlardan bilgi belge istemeye başladığını ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz gün açıklamıştık. OHAL komisyonuna meslekten ihraç edilen 111 bin kamu personeli ile birlikte kapatılan kurum ve kuruluşların yetkilileri başvuruda bulunabilecekken, ilişiği kesilen askeri öğrenciler, açığa alınan kamu çalışanları, çalışma izni iptal edilen başta öğretmenler olmak üzere diğer çalışanlar OHAL komisyonu başvurusu yapamamaktadır.

OHAL KOMİSYONUNA TALEP

1 Eylül 2016 tarihinde 672 sayılı KHK ile birlikte yayımlanan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname içerisinde 49.maddede yer alan düzenlemeye değinen Eğitim-Sen, bu konu ile ilgili OHAL komisyonuna yazılı talepte bulundu. Araştırma görevlilerinin atanması ile ilgili yapılan bu düzenlemenin OHAL KHK’si niteliğinde bulunmadığı ifade edilirken, bu KHK ile hukuki statüde yapılan bu değişikliğin hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

674 sayılı KHK 49.madde;

674 Sayılı KHK 49.Madde

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar’ın 2.maddesinin 2.fıkrası hatırlatılarak;

“Olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan Kanun Hükmünde Kararnamelerle gerçek veya tüzel kişilerin hukuki statülerine ilişkin olarak doğrudan düzenlenen ve birinci fıkra kapsamına girmeyen işlemlerin…”

Bunun da OHAL inceleme komisyonu meselesi olduğunun altı çizildi. OHAL inceleme komisyonunun başvurularda sadece ihraç edilenler ile ilgili durumu değil Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde kararname ile hukuki statülerinde değişiklik olan tüm gerçek ve tüzel kişilerin başvurularının da değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

  1. Suçsuz insanlara iftara atarsk fetocu yapan zihniyet sahipleri… Allahtan korkmadınızmı? Bu suçladığınız suçsuz insanların ve yavrularının ahından ne yapacaksınız? Bunu yapanlar müsluman olamaz. Bu kadar kın, öc alma düşüncesi ile ailelere verdiğiniz eziyet zülüm karşısında karşılığını rabbim mutlaka verecektır. Komisyondan temennimiz bxşvuru yapanları değerlendirmeye başlamanızdır. Süre uzadıkça psikolojik olarak insanlar bitiyor. Geciken adalet adalet değildir.

  2. Sayın editör, MEB YLSY bursluluktan ilişiği kesilenlerin komisyona nasıl başvuru yapacağı ile ilgili bir bilgi bulamıyorum. Valilikler ya da kurumlara dilekçe verilecek deniliyor, öğrencilikle ilişkisi kesilen bir arkadaşım askerlik tecili bozulduğu için şuan askerliğini yapıyor. Askerlik yaptığı ilin valiliğine evrakları teslim edebilir mi? Yoksa Ankara’ya MEB e mi götürmesi gerekiyor? Eğer öyleyse askerlik sürecinde il dışına çıkması malesef mümkün değil bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz?

  3. Şeb’i yelda ile muvakkıt müneccim ne bilir geceler kaç saat mübdela-yi gama sor.Haksız yere işimizden, mesleğimizden, onurumuzdan,itibarımızdan,özgürlüklerimizden, hayallerimizden olduk.Çekilen sıkıntıları biz ve Allahtan başkası bilmiyor.Umarım masumiyet ilkesinden çıkarak kesin olmayan suçlamalarla hazırlanan KHK lar sonucunda uğradığımız hukuksuzluklar düzeltilir.

  4. Valah biz musulmaniz diyoruz bu 9aydir biz ve benim tanıdığın ailemizle neyiyiyoruz bilen düşünen yok.eyer gerçekten sucular varsa bizi idam etsinler.yoksa allah hakkımızı ve çocuklarımızın hakini birakmiyacaktir.insaalah

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM