OHAL inceleme komisyonu başvurularında dikkate alınacak kriterler

23 Temmuz 2017 tarihine kadar başvuru alması gereken OHAL inceleme komisyonu hangi kriterlere göre çalışacak kimse bilmiyor. Kamuda yaşanan bu belirsizlik suçsuz olan ve mağdur duruma düşenleri hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor.

OHAL inceleme komisyonu başvurularında dikkate alınacak kriterler

OHAL inceleme komisyonu başvurularında dikkate alınacak kriterler

OHAL inceleme komisyonu Başkanı olarak görevlendirilen Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş ve beraberindeki komisyon üyeleri KHK gereği 23 Temmuz 2017 tarihine kadar itiraz başvurularını almaya başlayacak. Komisyona yardımcı birim olan ve 150 kişilik kapasiteye sahip olacağı iddia edilen OHAL komisyonu Başbakanlık sekretaryası ise halen netleşmedi.

KOMİSYON KRİTERLERİ

Meslekten ihraç kriterleri olarak basında yer alan ve bazen yetkililer tarafından sözlü olarak dile getirilen hususların OHAL komisyonu tarafından nasıl değerlendirileceği ise merak ediliyor. Örneğin Aktif Eğitim-Sen üyeliği nedeniyle kamudan ihraç edilen MEB personeli için OHAL komisyonu nasıl karar verecek, bu kriter komisyon tarafından örgüt bağlantısı olarak kabul edilecek mi bilinmiyor. hurriyet.com.tr yazarlarından ve FETÖ soruşturmaları ile ilgili yazdığı yazılardan tanınan Gazeteci Yazar Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında OHAL inceleme komisyonu kriterleri hususuna değindi.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

OHAL inceleme komisyonu nasıl çalışacak başlığı ile yazdığı yazıda Selvi, OHAL inceleme komisyonu ile ilgili son yaşanan gelişmelere değindi. OHAL inceleme komisyonu başkanının saygın bir hukukçu olduğunu belirten Selvi, OHAl inceleme komisyonu başvuru kriterlerinin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacağını açıkladı. OHAL inceleme komisyonuna nasıl müracaat edilecek, işleyişi nasıl olacak gibi hususların yayınlanacak kriterlerde yer alacağını ifade eden Abdulkadir Selvi, OHAL inceleme komisyonu için büyük beklentilerin oluştuğunu hatırlattı.

KRİTERLER AÇIKLANMAYACAK

FETÖ soruşturmalarında kamuda yaşanan ihraçlara komisyonun Türkiye’ye nefes aldıracağını belirten Selvi, komisyon tarafından verilecek kararların komisyonun saygınlığını belirleyeceğine işaret etti. OHAL inceleme komisyonu kararlarında dikkate alınacak kriterler belirlenecek diyen Selvi, bu kriterlere göre komisyonun dosyalar üzerinde karar vereceğini ancak komisyon kriterlerinin kamuoyu ile paylaşılmayacağını vurguladı.

OHAL komisyonu kriterleri belirlenirken hem Türkiye’de iç hukukun hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının dikkate alınacağını açıklayan Abdulkadir Selvi, bakanlıklar arasında yaşanan ihraç ve açığa alma fikir ayrılıklarının da bu şekilde giderileceğini belirtti.

Selvi’nin 14.06.2017 tarihli yazısının tamamı için Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

 1. öyle yok arkadasım herkes cezasını çekecek. iyi oldu oh oldu okulda kendi aranızda kıs kıs konusup kardeşim yoldasım diye birbirinizi kollarmısınız. biz hepsini gördük beş kişilik dev grup vardı bizim okulda her falıyette en önde yer alan her yerden cıkan kurban olduklarım beşinede tekmeyi koydu üzüldümmü kocaman bir HAYIR

 2. Bankasya da işlem yaptığım için ihraç olduğum söylendi soruşturmamda.trabzonda aynı sebepten ihraç olan doktor akrabam geri dondu.Ne diyim yazıklar olsun

 3. 686khkMEB ile kullanmadığımız programdan haksız ihraç edilen yüzlerce öğretmen var..umarım detaylı BTK incelemesi yapılır

 4. Surekli 17/25 baz alındı diyolar.Bazılarıda cıksaydınız sizlere mustehak diyor.Tek sorum şu:17/25 de hem anamuhalefet hem muhalefetin ve diğer siyasi partilerin dediklerine bir bakın lütden.İnsanlar sadece iktidar partisinin soylemlerine inanmak zorunda mı?Ulkemizin %60 ı muhalefetin yanındaydı.Şimdi bu %60 a ne diyeceğiz.Demekki herkes ikna olamamış.

 5. sendikadan ayrılmış banka hesabı bayloku olmayan hainlerle irtibatı olmayan masumların en önce hızlı bir şekilde aklanması lazım. Adalet gecikti biraz hızlı olsalar önce ilk ihraç edilenler aklansın onları hiç acımadan incelemeden yaktılar.

 6. Gerçekten fetö masum insanları kullandı ama kendileri bu işten sıyrıldılar banka ve sendika ya üye yaparak insanları işinden ettiler ama hükümetiin bu tuzağı görmesi gerekiyor tüm bu ihraçlar Anadolu’nun fakir çocukları bu halkın vicdanını yaralıyor bu artık görülmeli ihraçlar çoğaltılarak mağduriyetler artırılıyor ben şahsen çocuklarımın devlet düşmanı olmasından korkuyorum sayın yetkililer lütfen bu sessiz çığlığa kulak verin bu insanları geri döndürün her geçen gün fetönün ekmeğine yağ sürülüyor

  • SEN BU ÜLKDE NE ZAMAN ZALİME AZGINA ZENGİNE ÜNLÜYE ARTİSTE POPCUYA TOPCUYA VS.VS. NE ZAMAN BİR ŞEY OLDUĞUNU GÖRDÜN, YOKSA SENDE BU İKTİDARIN MÜSLÜMAN HASSASİYETİ YÜKSEK İNSANLARDAN KURULMUŞ ADALETLİ İNSANLAR OLDUĞUNU MU ZANNETİN EĞER ÖYLE İSE SENDE BENİM GİBİ KANDIRILMIŞSIN, ALLAH AFFETSİN.

 7. Sendika ve banka sucsa sendikaya kayitli olup ihrac edilmeyenler oldu ilerde acilacak davalarda bu nasil savunulacak sendika kayit listesi ellerinde var borgun ulkemize hukuk yekrar gelirse bizi yonetenler ne doyecek bugun yandas yazarlardan biri Suleyman ozisik Aihm kararini yorumlarken komisyonun Aihm kriterlerine gore calismasi gerektigini ilerde Aihm e gore yasal kriterlerden ihraclarin cok buyuk tazminatlar kazanmasi ihtimalini yazmis birazcik vicdani sizlamis herhalde dayanmak zor ama ne yapalim imkani olanlar is bulma sansi yakalayanlar diger arkadaslara yardimci olsunlar

 8. Anasayada güvencede olan kurumlar kriter sayılırsa,hukuk ilkesinden sayılarak duygusal hareket edildiği anlaşılır. Kısaca kabaca tabirle kavurmaya hiç gerek yok. Oyalamsyin iade edin kardeşim. Gün günü şaibeler artmakta.

 9. LÜTFEN Ögretmenlerin çalışma iznini gündeme getirin, bari onu yapsınlar. Bu ne biçim bir iskencedir yaaaaaaaa. .. Hasbinallah ve nimel vekil!

  • Adam k.kırık dükkanda iş vermiyor kim özel okula alır.korkudan dükkana sokmayacaklar neredeyse.Sendikayı suç sayacaklar maalesef her şeyi suç sayacaklar.Belli bir zamandan sonra bizim yaşamamız bile suç sayılacak.3 iş buldum üçünde de sigorta yapamıyoruz diye gönderildim.

  • hocam doktorlara calisma izni verildi ama calisaiyorlar. yeniasya gazetesinde yazmisti bir prof. pompaci olarak bile beni almadilar.nibetci pretisyen olayim acil serviste onu bile kabul etmediler diye yazmis.izinle falan olacak is degil. tanzanyada seytan diye albinolari olduren zihniyele mozambikte zengin olmak icin kelleri olduren zihniyetle turkiyedeki bu zihniyetin ne farki varnayni

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM