OHAL inceleme komisyonu başvurusu ve esaslar Resmi Gazete’de

Aylardır beklenen OHAL inceleme komisyonu başvurusu hakkında detaylar bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yer aldı. OHAL komisyonu hakkında esaslar 12 Temmuz 2017 Çarşamba günü 30122 Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

OHAL inceleme komisyonu başvurusu ve esaslar Resmi Gazete’de

OHAL inceleme komisyonu başvurusu ve esaslar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar 12.07.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Meslekten ihraç edilenler  KHK ile kapatılan kurumlar, dernek, vakıf ve sendikalar OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapabilecekler. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna yapılan başvurulara ve OHAL komisyonunun çalışmalarına ilişkin hususları düzenleyen esaslar yayımlanmış oldu.

OHAL KOMİSYONU GÖREVLERİ

OHAL İnceleme Komisyonu görevleri yayımlanan usul ve esaslarda belirtildi. Kanun hükmünde Kararname ile haklarında işlem yapılan kişiler ile kurumların yapacağı başvuruları incelemek, değerlendirmek ve karar vermek OHAL inceleme komisyonu üyeleri görevleri olarak belirtildi. Kanun yollarının açık olduğu durumlarda OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapılamayacak.

OHAL inceleme komisyonuna kimler başvuru yapacak?

OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapabilecekler;

Başvuru sahipleri

MADDE 4 – (1) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler ile öğrencilikle ilişiği kesilenler ve rütbesi alınan emekli personel şahsen, kanuni temsilcisi veya vekili aracılığıyla başvuru yapabilir.

(2) Kapatılan kurum veya kuruluşlar adına başvuru yapma yetkisi, kapatılma tarihi itibarıyla kurum veya kuruluşu temsile kanunen yetkili olanlara aittir. Yetkili olmayanlar, üyelik veya başka sebeplere dayanarak başvuru yapamaz.

(3) Kanuni temsilci veya vekil aracılığıyla yapılan başvurularda temsil belgesi veya vekâletnamenin inceleme sürecinde geçersiz hale gelmesi, başvurunun incelenerek karara bağlanmasını engellemez.

(4) Başvuru hakkındaki inceleme devam ederken başvurucunun ölmesi halinde ilgilinin kanuni mirasçılarından yeni başvuru alınmasına gerek olmaksızın mevcut başvuru incelenerek karara bağlanır.

(5) Başvuru hakkı olan kişinin, başvuru süresi başlamadan veya başvuru süresi sona ermeden önce ölmesi halinde kanuni mirasçılardan biri mirasçılık belgesi ibraz etmek kaydıyla ölüm tarihinden itibaren altmış gün içinde başvuruda bulunabilir.

OHAL inceleme komisyonuna başvurular 17 Temmuz tarihinde başlayacak. Komisyona başvurular Valilikler aracılığı ile yapılacak olup OHAL komisyonuna doğrudan başvuru yapılamayacak. Başvurular son çalışılan kuruma da yapılabilecek. OHAL komisyonu başvuru tarihi 17.07.2017 tarihi itibari ile son çalışılan kuruma ya da Valiliğe yapılacak. Öğretmenler İçin olarak tavsiyemiz başvuruların Valiliklere yapılması yönündedir.

Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar da OHAL komisyonu başvuru formları da yer aldı. Başvuru formları doldurulduktan sonra imzalanacak ve Valiliklere ya da son çalışılan kuruma teslim edilecek.

OHAL inceleme komisyonu başvuru formu için TIKLAYIN (Bireysel/Kişi)

OHAL inceleme komisyonuna yapılacak başvuru formu indirmek için TIKLAYIN (Kurum/Kuruluş)

OHAL inceleme komisyonu başvuru alındı belgesi TIKLAYINIZ

OHAL inceleme komisyonuna yapılacak başvuru formu örneği ile başvurular yapılacak.

Öğretmenler İçin olarak OHAL inceleme komisyonu başvuruları ve başvuru ayrıntılarına diğer yazılarımızda yer vereceğiz.

Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL inceleme komisyonu başvurusu ve esaslar için Tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Son çalıştığımız kurumun bulunduğu valiliğin dışında,diğer valiliklerden başvuru yapabilecek miyiz?Bilgisi olan yazarsa sevinirim.Hadi bakalım ,herkes için hayırlısı olur inşallah .

  2. Basvurular 17 temmuzda degil xalismaya baslama tarihi 17 temmuz benim sahsi gorusum 23 temmuzdan once basvuru alinmaz Allah hepimizin yardimcisi olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM