DOLAR 5,6973
EURO 6,3085
ALTIN 269,5
BIST 106.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sisli

OHAL inceleme komisyonu gibi birkaç tane daha komisyon kurulmalı

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü OHAL işlemleri inceleme komisyonu çalışmaları hakkında açıklama yaparken komisyon kararlarının hızlı sonuçlanması için birden fazla OHAL komisyonu kurulması önerisi sundu.

OHAL inceleme komisyonu gibi birkaç tane daha komisyon kurulmalı
23.07.2018
A+
A-

OHAL inceleme komisyonu gibi birkaç tane daha komisyon kurulmalı

9 yıl AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüş olan, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü OHAL işlemleri inceleme komisyonu çalışmalarının uzun sürdüğüne ve kararların çok yavaş alındığına dikkat çekti. OHAL inceleme komisyonu neticelerinin hızlı sonuçlandırılması için birden fazla OHAL komisyonu kurulması önerisinde bulundu.

OHAL KOMİSYONUNA ELEŞTİRİLER

23 Temmuz 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulunda Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri sırasında TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü OHAL komisyonu ile ilgili gelen eleştirilere cevap verdi.

OHAL KOMİSYONU=OYALAMA KOMİSYONU

24 Haziran seçimlerinden sonra TBMM’de oluşturulan ihtisas komisyonlarından birisi olan Adalet Komisyonunun Başkanı AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya OHAL inceleme komisyonu için “Oyalama komisyonu” dedi. Kaya açıklamasında;

“Ama görünen o ki FETÖ’yle mücadele adı altında barış ve demokrasiden yana olan güçlere bir saldırı devam etmekte, OHAL Komisyonu oyalama komisyonuna dönüşmüş vaziyette, takipsizlik kararı alan ve mevcut yasalar nezdinde hâkim ve savcılardan beraat kararı alan kamu çalışanları bir türlü görevine iade edilmiyor. Acaba 20 Temmuz darbesi ne zamana kadar sürecek? Bu üç yıl sonrasında da bu devam edecek mi?”

ifadelerine yer verirken “OHAL kalktı, OHAL Komisyonu da kalmadı.” vurgusu yaptı. Kaya’nın açıklamalarına AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü cevap verdi.

BİRDEN FAZLA KOMİSYON KURULMALI

OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında yapılan eleştirilere cevap veren Milletvekili Hakkı Köylü;

“Olağanüstü Hâl Komisyonunun yavaş çalıştığından ve yeterince çabuk karar veremediğinden bahsedildi. Evet, Olağanüstü Hâl Komisyonuna çok sayıda dosya gitmiştir, çok sayıda itiraz gitmiştir, 100 binin üzerinde itiraz gitmiştir. Bunun herhâlde 20 bin kadarını -rakamları net söylemeyeceğim şimdi- sonuçlandırmışlar, bunun içinde de -bahsedildiği gibi- belki cüzi bir kısmı iade kararı olarak değerlendirilmiştir. Ha, bana sorarsanız belki bir komisyon daha kurulmalı, belki iki tane daha komisyon kurulmalı ama bu daha kısa sürede, beklenenden çok daha… Şu andaki çalışma sistemiyle giderse gerçekten çok uzun bir süre alacaktır. Daha kısa bir sürede bu komisyon kararlarının sonuçlanmasını ve insanların mağdur olmamasını temenni ediyorum; yani bu benim bir temennim, inşallah öyle olur.”

açıklamasında bulunurken OHAL işlemleri inceleme komisyonundan birden fazla kurularak işlemleri daha hızlı yapmasını süreci hızlandırmasını istediğini belirtmiş oldu.
[haber id=”32437″]
[haber id=”32401″]
[haber id=”32453″]

YORUMLAR
 1. Emir dedi ki:

  Bu açıklamanın ardından 2 ay geçmiş. Ortada bir şey var mı? Yok. Birileri laf olsun diye konuşuyor. Olan garibana oluyor. Tuzu kuru olanlar şekil a’da olduğu gibi sadece konuşmus olmak için konuşuyor.

 2. magdur dedi ki:

  zaten ellerine kriter listesi verilmiş kim olsa karar verir o kadar korkulacak karmakarışık bir işlem değil nasılsa %99 suçlu.red veriliyor.%1 hata olasada olur

 3. bakıryan dedi ki:

  Eğer amaç adalet ve hukuksa elbette ki ve de hemen en az iki komisyon daha kurulmalı. Ama yok oyalamak ise (ki şimdiye dek öyle görülüyor) bu sadece söylemde kalır. Suç da suçlu da bellidir. Masum ve bütün görünen yanlışlarla ilgisi ve bilgisi olmayan vatan evlatlarını cezalandırmak bu ülkeye kaybettirir, kazandırmaz.Bir insan yetiştirmek 30 yıl sürer. Allah adaleti emrediyor…

 4. e.c.e dedi ki:

  çok güzel olur ama kabul edileceğini sanmıyorum kabul edilse bile olusturulması aylar alır.

 5. Ademoğlu dedi ki:

  Kalkışmayı fiilen yapan ve cana kıyanların cezalandırılansına itiraz yok ancak kurunun yanında onbinlerce masumun cezalandırılması infaz edilmesi vicdanları kanatmaktadır.Adalet herkese lazımdır.

 6. Sinan dedi ki:

  Evet haklısınız hızlı karar vermek için gerekli

 7. X dedi ki:

  Demek ki vicdanı olanlar da varmış

 8. X dedi ki:

  Tebrikler