OHAL inceleme komisyonu günlük 205 dosya incelemek zorunda

OHAL inceleme komisyonuna başvuruların birkaç gün içerisinde başlayacağını belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamalarından sonra gözler OHAL komisyonundan yapılacak resmi açıklamaya çevrildi.

OHAL inceleme komisyonu günlük 205 dosya incelemek zorunda

OHAL inceleme komisyonu günlük 205 dosya incelemek zorunda

OHAL inceleme komisyonu üyeleri 2 yıl görev yapacak. 685 sayılı KHK gereği komisyonun görev süresi sonunda istenilirse komisyonun görev süresi birer yıl uzatılabilecek. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmek üzere. Bu süreçte kamuda 105 bin kamu çalışanı meslekten ihraç edildi. Kanun Hükmünde Kararnameler ile kapatma kararı alınan dernek, kurum, STK’lar da dahil edildiğinde OHAL inceleme komisyonuna 150 bin başvuru yapılması tahmin ediliyor.

103 BİN KAMU PERSONELİ İHRAÇ EDİLDİ

Kamuda 103 bin 824 kamu personeli meslekten ihraç edildi. 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL ile birlikte şu ana kadar çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilen MEB personelleri, öğretmenler, Emniyet personelleri, TSK personelleri, Adalet personelleri başta olmak üzere haklarında KHK ile meslekten çıkartılma kararı verilen yaklaşık 105 bin kişi OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapacak.

FETÖ BAĞLANTILI BİNLERCE KURUM KAPATILDI

FETÖ’ye destek sağladığı, örgütün kurumları olduğu gerekçesi ile binlerce dernek, vakıf, okul, sendika kapatıldı. Toplamda kapatılan kurumlar ile meslekten ihraç edilen kamu personelleri ile birlikte OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapılacak dosya sayısının 150 bini bulması beklenirken, açığa alınanların şu anda OHAL komisyonuna başvuramayacağını da ogretmenlericin.com olarak belirtelim. Bazı personel MEB haber sitelerinde açığa alınanların OHAL komisyonuna başvuru yapacağı bilgisi yer almakta olup, bu bilgiler yanlıştır. Aşağıdaki ilgili haberde daha önceden bu konuya değinmiştik.

Eğer OHAL inceleme komisyonu başvuruları almaya başlamadan önce Resmi Gazete’de yayımlanacak revize bir KHK ile açığa alınan ve açıkta bekleyenlerin OHAL inceleme komisyonuna başvuru yapabilmelerinin önü açılırsa OHAL komisyonuna başvuru yapacak kişi ve kurum sayısı toplamda 200 bini bulacaktır.

GÜNDE 205 DOSYA İNCELENECEK

Yaklaşık 150 bin dosyanın OHAL inceleme komisyonunda inceleneceğini düşünürsek, 2 yıllık komisyonun görev süresince günlük ortalama 205 dosya incelenmesi karara bağlanması gerekmektedir. Bu süreçte komisyonun bayram tatili, hafta sonu tatili vs tatillerde mesaiye katılarak hesaplanmıştır. Ayrıca komisyon bir dosyayı tek seferde incelemeli ve karara bağlamalıdır. İncelenen dosya ileri bir tarihe atılırsa bu süreç uzayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Daha kriterler bile belli değil. Atarken toptancı bir anlayışla hiç araştırmadan attılar. Alırken komisyon inceleyecek diyorlar. Ne var ji neyi inceleyecek. Altı üstü Temmuz olaylarından sekiz ay önce istifa edilen sendika. Atarken bunu görenler almaya gelince görmüyorlar mı?
    l

  2. tek tek dosya incelemeye gerek yok kriterleri adaletlice düzenlesinler kriterler üzerinden toplu olarak işlem yapılsın ihraç ederken toplu olduğu gibi. sadece sendikaya kısa süre üyeliği olup ayrılmış birini öncelikli olarak aklanmalı. baylokçular fanatikler birçok bağlantısı olanlar asıl suçlular daha sonraya bırakılsın. ilk ihraçlar öncelikli ele alınsın çünkü hiç incelemden karambole canlar yakıldı. sonrakiler incelendi iadeler oldu. artık vicdanların rahatlaması gerekiyor.

    • Mağdursunuz ama ben kurtulayımda gerisi ne olursa olsun mantığındasınız..ilkler karaöbole gitti sonraliler haklı öyle mi? Biz aslında bunlara müstehakız..sizin cümleleriniz ve düşünme şekliniz ağaç kökü yesinler diyenden farkı yok..oysa ben her ezan okunduğunda yarab tüm mazlum mağdurlara yardım et darda burakma diyorum..ama emin olun bundan sonra isminizi zikrederek o hariç derim..bende ilk mağdurlardanım ama hiçbir zaman bize haksızlık yapıldı sonraliler incelendi demedim..allah akıl fikir versin size..

    • Bize yapılanlar az bile bu zihniyetteki mağdur olmuş ancak sadece kendi mağduriyeti çözülsün diye sendikaya üye olup istifa edenler kriteri ile ortaya çıban vatandaş 17-25 gibi sınır çizgisi çizen adalet yoksunlarından ne farkın kaldı.Bizden adam olmaz bu çok açık.

  3. 100 binin uzerinde memur, kapatilan kurumlar ve çalışanlar, kapatilan devlet okullarindaki asker ve polis ogrenciler….vs 200 binin uzerinde basvuru…Allah herkese yardim etsin.Tabiki sucsuz ve masum,habersiz,tertemiz anadolulu evlatlarina…Bu insanlarin hepsinwde hain demek akilla vicdanla insanlikla bağdaşmaz….Vatan sagolsun inşallah.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM