OHAL inceleme komisyonu hakkında son açıklama TBMM’de yapıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül TBMM’de OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Gül son durum hakkında bilgi verdi.

OHAL inceleme komisyonu hakkında son açıklama TBMM’de yapıldı

OHAL inceleme komisyonu hakkında son açıklama TBMM’de yapıldı

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri TBMM’de devam etti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Mecliste yaklaşık 20 dakika konuşma yaptı. 12.03.2018 tarihinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadan sonra soru cevap bölümünde OHAL işlemleri inceleme komisyonuna da değindi.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU KARARLARI

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer tarafından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında sorular yöneltildi. Milletvekili Çakırözer Bakan Gül’e “Sayın Bakan OHAL döneminde yaşanan ihraç kararlarına itirazdı değerlendirmek için kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonuna başvurular bugün (12.03.2018) doldu. Bugün itibari ile OHAL inceleme komisyonuna toplam kaç başvuru yapıldı? OHAL komisyonuna yapılan başvuruların kaçı incelendi, incelenenlerin kaç tanesinde göreve iade kararı verildi? Kaç başvuru reddedildi, OHAL inceleme komisyonu bu hızla giderse 100 binin üzerindeki başvuruyu kaç yılda inceleyecek? Hem komisyonun inceleme hem de Ankara’da oluşturulan iki mahkemenin iptal başvurularına, karara bağlama süreçlerinin hızlandırılması için önlemler düşünüyor musunuz?”

TBMM’de Bakan Gül’e yöneltilen sorular ve Baka Gül tarafından verilen cevaplar video;

7 BİN 200 DOSYA HAKKINDA KARAR VERİLDİ

Milletvekili Utku Çakırözer’in OHAL inceleme komisyonu hakkında sorduğu soruları yanıtlandıran Bakan Gül şu ana kadar OHAL inceleme komisyonuna yapılan başvuru sayısının 108 bin 100 olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar 7 bin 200’ü aşkın başvuru dosyasının karara bağlandığını belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 100 bin 890 başvurunun da karara bağlanması için beklediğini vurguladı.

HAFTADA 700-800 DOSYA KARARA BAĞLANACAK

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül OHAL inceleme komisyonunun çalışma temposuna da değinirken, komisyonun haftada 700-800 dosyayı karara bağlayacağını açıkladı. OHAL inceleme komisyonunun titizlikle ve bağımsız şekilde çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizen Bakan Gül, komisyon hakkında verdiği cevapta kaç kişinin göreve iade edildiğini açıklamadı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. FETÖ hariç ihraçlar yargıya taşınıyor
  CHP, başta barış bildirisine imza atan akademisyenler olmak üzere, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından KHK ile ihraç edilen ancak FETÖ’cü olmayan kamu görevlileri için yargıya gidiyor.
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün yapılan MYK da FETÖ ile ilgisi olmayan başta akademisyenler olmak üzere 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL KHK sı ile ihraç edilen kamu görevlileri için yargıya gidilmesi talimatı verdi. Edinilen bilgiye göre CHP, ihraçlarla ilgili iki yol izleyecek. Öncelikle FETÖ cü olmayan, barış bildirisine imza atan akademisyenler, Eğitim Sen ve Eğitim İş gibi muhalif sendikalara üye olan öğretmenler ile diğer kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu ihraç edilenler adına Anayasa Mahkemesi ne (AYM) başvuracak

 2. Arkadaşlar çok güzel şeyler yazmışsınız. Hakk’ı hakikati en güzel şekilde dile getirmişsiniz fakat kime söylüyorsunuz. Bizi kimse görmüyor ve duymuyor. Bizi bizden başkası da anlamıyor. Görmek istemeyen kadar kör, duymak istemeyen kadar sağır yoktur. “Hukuk, iktidarın fahişesidir.” diye boşuna dememişler. Hukuk mu var Allah aşkına. Kimse kimseyi kandırmasın. Allah’ın bir ismi de Eladl’dir. Biz O’ndan adalet bekleyelim. O’nun adaleti şasmaz. Rabb’im tüm mağdurların yardımcısı olsun. Fiemanillah.

 3. Tarih bu günleri “Cumhuriyet tarihimizin en adaletsiz, kapkara bir dönemi” olarak yazacak.Maalesef durum bu.Suç varsa suçluyu derhal bul ve yargıla.Yoksa masumları işinden, eşinden,evladından, özgürlüğünden ve hatta hayatından etmenin mesuliyeti ve vebali elbette hukuk ve Allah katında olacaktır.OHAL zulüm aracı olmuştur.Akıl ve vicdan sahiplerinin bunu görmesi gerekir.Bütün engellemelere ve algı yönetimlerine rağmen…

 4. Bir koltuk uğruna kısacık dünya hayatını sonsuz ahirete tercih edenlere sesleniyorum.Çok yazık ediyorsunuz.Hem kendinize hem bizlere

 5. sayın bakan haftada 700 kişiye baksa ayda 700×4=2800 kişi eder yılda 12×2800=33600 eder 108bin kişi bitmesi 3 yıldan fazla eder kaldıki geçen ay haftada 1000 kişiye bakacak dediler şimdi 700 diyorlar ilerde 400 kişi derler 230 personel çalışıyormuş 700/230=3 bir personel haftada 3 kişiye bakacakmış çok hızlı çalışıyorlar sadece bir komisyonla çalışmak şart mı koca ülkede bir kaç komisyon kurulması personel bulmak çok mu zor bir de red alan kişiler yıllarca mahkeme sonucu bekleyecekler

 6. İnsanlar 15 temmuz zamanına kadar suç sayılmayan işlemlerden dolayı 15 temmuz sonrası suçlu ilan edildi.Bankada hesap yada sendikaya üyelik gibi işlemler tamamen kanuni ve yasaldır.Bugün iş bankası ile çalışan yada eğitimbirsene üye olan birinsan 1 sene sonra suçlu sayılacak terörist ilan edilip işten atılacak(bakın söylemek bile nekadar aptalca oluyor inanılacak gibi değil amabugün yaşanan bu).Ekliyorum ki suç geriye işletilemez.Ayrıca eğer geriye işletme niyeti olan hukuk insanları var ise o zaman o bankayı açan kişiye kadar geriye gitmeleri gerekir ki ona da cesaretleri yetmez.Zira bankayı açan kişi bugün o bankaya para yatıranlara teröristlere yardım ettiniz diyor.Tarih ile ilgilenen hukuk ile alakalı olan bir eğitimci olarak söyleyecek çok ama çok söz var yapılan yanlışları hukuksuzlukları hataları anlatsam sayfalara sığmaz canım ülkemde olan özetle şu ki Cumhuriyet kuruldu kurulalı hukukun bukadar ayaklar alına alındığı anayasanın parçalandığı başka bir dönem bilmiyorum.

  • hala şu yasallık hikayesini okuyanlar ne zaman akıllanacak bilmiyorum. pensilvanya da villada yaşıyan bir iblis kendine inanan herkesi pis bir tuzağa düşürdü işte olayın özü bu.binlerce sıradan insanın burada helak olması onun umurunda değil. hala özel aşçısı özel çaycısıyla konforlu yaşamına devam ediyor. devletin suçu yok. pensilvanyslı iblisin suçu var. bunu anlayın artık…

   • Tamam suçluyu bulduk. Suçlu bir kişi ise tuzağa düşenler işine geri dönmesin mi? Devlet adaletli olsun diye insanlar kendini parçalıyor. Siz de bunu anlayın artık.

   • ismini dahi yazmaya korkan vatandaş kimse devlete suçlu demiyor.Olay devleti yönetenlerin hırs ve kin ile aldığı yanlış kararlardan kaynaklı.Bir devlet isek kanunla yönetilmek zorundayız kanunlar şahıslar için çıkarılmaz.Suç ise o banka olayı, açan vatandaşda suçlu yok suç değil ise bankada hesabı olan memur da masum.Şahısa göre hareket ediliyor ise burada kanun kimine işliyor kimine işlemiyordemektir.Zira sana göre yasal olması hikaye olabilir ancak devletimizin kanunları var ve o bankanın teröre destek verip vermediğini bilmek araştırıp bulmakbenim değil devletimin görevi.Devlet kanunla izin verdi ise devlette farkındadeğil terörün .Edevlet farkında değil iken ben nasıl olabilirim? düne kadar hocama selam olsun diyen kişi sayın cumhurbaşkanı ise elinde okadar imkanı varken(mit jitem vb)bu adamları tanımamış ise ozaman bankada hesabı olan vatandaşın suçu ne vatandaş nereden tanıyacak?Ayrıca hani 45günde herkesi ihraç edip sonra iyice araştırdık öyle ihraç ettik diyorlardı.Madem bukadar hızlı araştırılıyor ohal komisyonu neden hızlı olamıyor?Ya önceden araştırdık dedikleri yalan yada şimdi bilerek bekletiyorlar binlerce insanı.20 ay oldu daha ne sebeple işten atıldığımı dahi bilmiyorum.Ne ifade var ne soruşturma.Zamanında içli dışlı olanlar görevdeyükselirken bizim düştüğümüz hale bak.Sen ya eşşeken düşmemişsin bizler gibi.Tuzun kuru haksızlığa uğramamışsın.Yada olayları okuyamıyorsun

   • GÜZEL KARDEŞİM SEN NEYİ ANLAMAK İSTEMİYORSUN, MİLLETVEKİLİNİN KIZI BANKAYA 17 25 ARALIKTAN SONRA PARA YATIRIYOR SUÇ DEĞİL, BEN 17/25 TEN ÖNCE HESAP AÇMIŞIM VE SADECE 11 BİN KREDİ ÇEKMİŞİM BEN SUÇLUYUM ÖYLE Mİ? BURADA KİŞİLERDEN BAĞIMSIZ OLARAK, YAPILAN HUKUKSUZLUKLARA DİKKAT ÇEKİLMEK İSTENİYOR, KİŞİYE GÖRE KURUMA GÖRE FARKLILIK GÖSTERİLİYOR, MİLLİ EĞİTİMDE 3 KRİTERİ OLANI BİLİYORUM AÇIĞA DAHİ ALINMADI, PEKİ YA BAŞKA BAKANLIKTA?

 7. Türkiye Cumhuriyeti devletinin izni ve yürürlükteki kanunlarıyla varlık bulmuş bir kurum veya kuruluş eğer bir suç işlemiş veya kanuna aykırı bir eylemde bulunmuşsa bu, o kurum veya kuruluşu denetleyen, vergilendiren veya başka bir şekilde o kurum veya kuruluşun faaliyetlerini izlemekle sorumlu olan devlet kurumlarını ve görevlilerini bağlar. Devlet, bu kurum veya kuruluşla irtibat içinde olan vatandaşına denetleme ve sorgulama sorumluluğunu yükleyemez, yüklerse ve suç/suçlu bulma eğilimine girer ise görevini yapmamanın yanında vatandaşına tuzak kurduğunu da itiraf etmiş olur. Birey, dün olduğu gibi yarın da resmi veya özel legal olan her kurum ve kuruluşla irtibat kurmaktan korkmaz,korkmaması gerekir Çünkü birey gücünü de güvenini de kanun ve anayasadan alır.Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olarak da hep kalacaktır. Devletin ve mülkün meşru dayanağı evrensel ve hukuki normlardır.Yani meşru,evrensel ve hukuki her kanun adalettir. Adalet de mülkün temelidir.
  KHK’lar ile bir ülke ancak yönetilemez hale getirilebilir. OHAL komisyonunu bir kenara bırakın. Bırakın, tarafsız ve bağımsız mahkemeler hukuk adına,Türk Milleti adına en doğru kararı versin.Yaptığınız bunca hataları da telafi etsin, rahatsız ediyorsa vicdanınızı vicdanınız da rahat etsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM