OHAL inceleme komisyonu iadeleri yapacak, ihraçlar için yeni KHK çıkacak

OHAL inceleme komisyonu başvuruları 17 Temmuz pazartesi günü başlıyor. Komisyon meslekten ihraç edilenlerin başvurularını inceleyecek. Komisyonun kararı olumlu olursa ihraç edilen başvuru sahibi görevine iade edilecek. Süren soruşturmalar için yeni KHK ve KHK’ler çıkacak.

OHAL inceleme komisyonu iadeleri yapacak, ihraçlar için yeni KHK çıkacak

OHAL inceleme komisyonu iadeleri yapacak, ihraçlar için yeni KHK çıkacak

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile OHAL inceleme komisyonu kurulması karara bağlandı. Geçen süreç içerisinde mayıs ayında OHAL inceleme komisyonu üyeleri belirlendi. Üyelerin belirlenmesinden sonra komisyona yardımcı OHAL inceleme komisyonu Başbakanlık sekretaryası kuruldu. 12 Temmuz 2017 tarihinde ilan edilen Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar çerçevesinde yarın OHAL komisyonu başvuruları başlıyor.

İADELERİ OHAL İNCELEME KOMİSYONU YAPACAK

Meslekten ihraç edilen 111 bin kamu personelinin yaklaşık üçte birlik kısmını MEB personelleri oluşturmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığından sonra ihraçlar TSK ve Emniyet personeli ağırlıklı olmakla birlikte neredeyse tüm kurumlardan ihraçlar yaşandı. Haklarında Kanun Hükmünde Kararname ile işlem yapılanlar ve kapatılan kurumların başvuruları sonrasında OHAL komisyonu kararı ile göreve iadeler ile kurumların açılması gerçekleşebilecek. OHAL inceleme komisyonu ihraçlarda iade kararları verebilecek ancak halen açıkta bekleyenler ile ilerleyen zamanlarda haklarında işlem yapılacaklar için ihraç kararları Kanun Hükmünde Kararname ile verilecek.

YENİ KHK İLE İHRAÇLAR GERÇEKLEŞECEK

692 sayılı KHK ile yedi binden fazla kamu personeli ihraç edildi. OHAL inceleme komisyonu başvuruları öncesinde çıkan Kanun Hükmünde Kararname son olmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada da görüldüğü üzere açıkta bekleyen yaklaşık 38 bin kamu personeli hakkında işlemler sürüyor. Bu kişiler arasından meslekten ihraç edilecekler için yeni KHK çıkacak. İlerleyen dönemlerde çıkacak Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraçlar yaşanabilecek. Yarından itibaren başlayan komisyon başvuruları ile göreve iadeler komisyonla, ihraçlar ise Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapılmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM