DOLAR 5,6958
EURO 6,3095
ALTIN 269,6
BIST 106.785
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sisli

OHAL inceleme komisyonu ile iade edilenler hakkında açıklama

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararı ile göreve iade edilenler hakkında açıklama yaptı.

OHAL inceleme komisyonu ile iade edilenler hakkında açıklama
24.07.2018
A+
A-

OHAL inceleme komisyonu ile iade edilenler hakkında açıklama

TBMM Genel Kurulunda 23.07.2018 tarihinde Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde Milletvekillerinden gelen sorulara TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili olan ve aynı zamanda AK Parti Bartın Milletvekili olan Yılmaz Tunç  cevap verdi. Milletvekili Tunç OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararları ile göreve iade edilenlerin hakları ile ilgili de bilgi verdi.

OHAL KOMİSYONU İADELERİ

OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından göreve iade kararı verilen kamu çalışanları ile Kanun Hükmünde Kararnameler ile göreve iade edilenler arasında farklıklar olduğuna değinen Yılmaz Tunç bunun da yapılan düzenleme ile ortadan kaldırılacağını belirtti.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç’un OHAL komisyonu iadeleri ile ilgili açıklaması;

“Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurmuş olup da başvurusu kabul edilenler hakkında uygulanacak usul hükümlerinin belirlenmesine ihtiyaç vardı, burada bir boşluk vardı. Teklifle bu ihtiyaç giderilmekte, başvurusu kabul edilenlerin mali ve sosyal haklarının ödeneceğine ilişkin düzenleme yapılmakta ve bunların kamuda hangi esaslar çerçevesinde istihdam edileceklerine yönelik belirsizlik de giderilmektedir.”

DEVAM EDEN SORUŞTURMALAR VAR

FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelenin sürdüğüne değinen Yılmaz Tunç “Terör örgütleriyle etkin mücadele için üç yıl boyunca alınacak tedbirleri “OHAL’in üç yıl daha uzatıldığı” şeklinde yorumlamak doğru değildir. FETÖ ve diğer terör örgütleriyle ilgili devam eden soruşturmalar vardır, devam eden davalar vardır, kamu görevlileriyle ilgili devam eden disiplin işlemleri vardır, disiplin soruşturmaları vardır. Terörle etkin mücadele için kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan bu tedbirlerin elbette ki kanunla düzenlenmesi gerekirdi ve yapılan iş de budur. Darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütüyle irtibat ve iltisaklı olduğu, bundan sonra da ortaya çıkacak kişiler olabilecektir. Şimdi, bu kişilerin, sonradan tespit edilen bu şahısların kamuda çalışmaya devam etmelerini elbette ki şu Mecliste hiç kimse beklemez. Bu şahısların kamudan ihracının OHAL sonrası dönemde de hukuk düzeni çerçevesi içerisinde, demokratik hukuk kuralları çerçevesi içerisinde Anayasa’mıza ve kanunumuza uygun bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak durumundayız. Teklifle getirilen düzenlemeler bu ülkede bir daha 15 Temmuz gibi karanlık gecelerin yaşanmaması içindir, bir daha yeni OHAL’lere ihtiyaç olmaması içindir.” açıklamasında bulundu.

[haber id=”32437″]
[haber id=”32401″]
[haber id=”32446″]

YORUMLAR
  1. Ibrahim dedi ki:

    672 ‘li ogretmenim.Geçmişte gezi olaylarindaki protestolara katılan bir öğretmen geçmiş karşıma ben darbeye karşıyım diyor. Peki gezi olaylarında neyi protesto ediyorlardı. Seçilmiş hükümeti. Peki benim ne zaman herhangi bir protestoya katılmışligim var.(hiç) Darbenin d ‘sinden ise haberim yok.Bunu bana niye söylüyor bu şahıs devletin izin verdiği sendikaya girip çıktım sonrada ihraç oldum diye. Pişkin piskin hava atıyor. Vah ki vah