OHAL inceleme komisyonu işlemleri hakkında soru önergesi verildi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması için soru önergesi verdi.

OHAL inceleme komisyonu işlemleri hakkında soru önergesi verildi

OHAL inceleme komisyonu işlemleri hakkında soru önergesi verildi

OHAL işlemleri inceleme komisyonu için Kasım ayında ilk kararların çıkması beklenirken komisyona yapılan başvuru sayısı ve komisyonun tüm dosyaları karara bağlama süresi halen tartışılmaya devam ediliyor. CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir bu konuda verdiği soru önergesinde 101 bin 304 başvuru dosyasının her birine yarım saat ayrılması durumunda tüm incelemelerin karara bağlanmasının 24 yıl süreceğini belirtti.

TÜM BAŞVURULAR 24 YILDA BİTER

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istenen soru önergesinde OHAL İnceleme Komisyonu Başkanı Selahaddin Menteş tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar hatırlatılırken 7 kişiden oluşan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna şu ana kadar 101 bin 304 başvuru olduğu belirtildi. CHP Ankara Milletvekili Emir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuru ayağının geciktirilmesi adına OHAL inceleme komisyonunun kurulduğunu açıklarken günde 8 saat çalışan ve her bir başvuruya yarım saat ayıran komisyonun şu ana kadar yapılan başvuruları 24 yılda bitirebileceğini ifade etti.

GEÇ GELEN ADALET ADALET DEĞİLDİR

Milletvekili Murat Emir başvuru karar sürecinin uzaması halinde geç gelen adalet, adalet değildir vurgusu yaparken  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e aşağıdaki soruları yöneltti;

 • 22.05.2017’de kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, 09.10.2017 tarihine kadar kaç dosyayı incelemiştir.
 • OHAL inceleme komisyonu şu ana kadar kaç dosyayı sonuçlandırmıştır?
 • OHAL inceleme komisyonu başvurusu olan bir dosyaya ortalama ayrılan süre ne kadardır?
 • OHAL komisyonunun incelemelerinde bu hızla devam etmesi halinde dosyaların ne kadar zamanda bitirilmesi düşünülmektedir?

OHAL komisyonunun mağduriyetleri gidermek için kurulmadığını iddia eden Emir, komisyonun önüne gelen dosyaları temizlemek için 24 yıllık bir süre gerektiğini belirtti. Bu süre içerisinde kim öle kim kala diyen Milletvekili Murat Emir komisyonun kurulma amacının hukuk sisteminin AİHM ayağını geciktirmek olduğunu açıkladı.
Sosyal Medyada Paylaşın:

9 yorum

 1. 14 aydır başvurmadığım yer kalmadı. Cumhurbaşkanına, başbakana, Milli Eğitim bakanına, müdürüne, valiye defalarca başvuru yaptım. bu hain, terörist damgası beni çok hasta etti, diyalize başladım. tüberküloz tedavisine başladım. beni inceleyin dedim. bir müfettiş gönderin dedim. yani kendim soruşturma istedim. başka eften püften şeyler için 1 hafta içinde gelen müfettiş 14 aydır gelmek bilmedi. bu adam haykırıyor. bir dinleyelim demediler. Allah her şeyi biliyor.

  • Allah biliyor ya, o kişi intiharın vebalini çok iyi biliyordu. ama huzuru mahşerde “Allahım, benim intiharımın vebalini beni bu hale getirenlerden, bana hain diyenlerden, terörist diyenlerden sor” diyecek. Çünkü ben de aynı şekilde düşünüyorum. o zaman vay onların haline. bu dünya elbet bitecek. unutmayın ki, firavun da Mısıra çok yol yaptı. Nemrut Urfa da çok şey yaptı, Adıyaman da ki Antikos ta öyle. ama onların hepsi bugün zalimlikleriyle anılıyorlar.

 2. Tamamıyle oyalama bu komisyon bir işler dönüyor ama anlamak mümkün değil.bu ülkenin vatandaşı bu kadar değersizleştirildi işte.dağdaki haine böyle muamele yapılmadı.komisyon bu kadar çok insanı inceleyecek ve hakkaniyetli karar verecek öyle mi?

 3. Neden 24 yıl sürüyor. Komisyonda en az 100 tane uzman var. her biri yarım saat deseniz dosya başına 8 saat mesaiden kişi başı 16 dosya X100 kişi günde 1600 dosya ayda 48.000 dosya .Yani en fazla 4 ayda biter. Saatte bir dosya deseniz 8 ayda biter.

 4. Arkadaşlar sabırlı olalım.Devlet hiç bir zaman böyle bir şeye müsaade etmez. Adalet yerini bulacaktır.

  • Sadakatle bağlı olduğumuz ancak bize hiç soruşturma bile yapılmadan terörist, hain damgasını vuran devletimin 14 aydır neye müsaade edip neye etmediğini çok iyi görüyoruz. Allah Şahit olsun ki, hakkımı helal etmiyorum. hain yada terörist arıyorsanız devlet dairelerinde bulunan pkk taraftarlarına bakın. hangisi işten atıldı? ekmeği elinden alındı? emeği çalındı?

   • Ekmeğinin derdine düşeceğine,kürt emekçilerin pesine düşmüssün.Senin işini onlar mı elinden aldı.Onlar mı darbe yaptı.Senden kat be kat bu ülkede çalışma hakları var.Asıl hain sensin.Ve senin gibi düşünenenlerdir.

    • benim sorunum kürtlerle değil, pkk lılarla, teröristlerle,asker, çocuk, öğretmen katilleriyle. asıl hainler bu ülkenin ekmeğini yediği halde onlara destek olan senin gibilerdir. şunu unutma ki. darbeyi ben de yapmadım. haberim bile olmadı. ne Adil öksüzü nede diğerlerini tanırım. sadece çocuklara milli eğitim ve halk eğitimden onaylı ders verdiğim için ihraç edildim. eğer bu hainlikse asker öldürenlere destek olanlar ne oluyorlar? pkklılarla kürtleri asla aynı kefeye koymam. ama inşaallah benim başıma gelen senin de başına gelir. ancak o zaman anlarsın. Senin bana hain sözünü Allah’a havale ediyorum. Huzuru mahşerde görtüşürüz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk