OHAL inceleme komisyonu kaç kişiyi göreve iade etti?

OHAL işlemleri inceleme komisyonundan ilk kararlar geçtiğimiz haftalarda verilirken komisyonun verdiği bu kararlar hakkında kamuoyuna bilgi verilmemesi gündemde tartışma konusu olmaya devam ediyor.

OHAL inceleme komisyonu kaç kişiyi göreve iade etti?

OHAL inceleme komisyonu kaç kişiyi göreve iade etti?

Komisyondan çıkan ilk kararlar kişilere kurumları tarafından tebliğ edilecek. Ancak OHAL inceleme komisyonunun kaç kişiyi göreve iade ettiği, incelemelerde kaç kişinin başvurusunun reddedildiği gibi soruların cevapları bilinmemektedir.

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile bir diğer İstanbul milletvekili olan Onursal Adıgüzel OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında soru önergesi verdi. Onursal Adıgüzel tarafından verilen soru önergesinde OHAL inceleme komisyonu tarafından verilen kararlar hakkında resmi bir açıklama yapılmadığı belirtilirken Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesinde ise OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından göreve iade edilen, başvurusu reddedilen kişi sayısı soruldu.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’A SORULDU

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplanması istenen soru önergesinde yer alan sorular;

 • OHAL inceleme komisyonuna kaç kişi başvurdu? Kanun Hükmünde Kararnameler ile kapatılan kaç kurum veya kuruluş komisyona başvuru yaptı?
 • OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından kaç kişinin başvurusu hakkında göreve iade, kaç başvuru hakkında ret kararı verildi?
 • Komisyon tarafından verilen kararlarda kapatılan kurum ve kuruluşlardan hangileri hakkında yeniden faaliyete geçme kararı verildi, hangi kurumların başvuruları komisyon tarafından olumsuz cevapladı?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplanması istenen ve CHP İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel tarafından verilen soru önergesi;

 • OHAl inceleme komisyonuna yapılan başvurulardan kaç tanesi bir karara bağlandı? Karar verilen başvurulardan kaç tanesi kişilerin kurumlarına, ilgili mercilere tebliğ edildi?
 • OHAL inceleme komisyonuna yapılan tüm başvuruların tamamının karara bağlanması için öngörülen bir tarih var mıdır?
 • OHAL inceleme komisyonu kararları kamuoyu ile paylaşılacak mı? Paylaşılmaması durumunda, komisyonun şeffaflığı nasıl denetlenecek?

CHP Milletvekilleri Tanrıkulu ve Adıgüzel tarafından verilen bu soru önergelerine Başbakan Binali Yıldırım tarafından verilecek cevaplar uzun süredir kamuoyunda tartışılan hususlara da açıklık getirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

 1. BAbam ihrac ettiler birisi isim verdi diyr benide babam ihrac oldu die ihrac ettiler ama ama allah var gam yok Allah’a havale ediyorum

 2. İnsanların aklıyla dalga geçmeyi bırakın adaletli olun ve suçsuzları iade edin allah rızası için 15 gün yalanları da artık bayatladı lütfen adalet

 3. Şu ana kadar her halde kimseye bir cevap gelmedi.Gelse muhakkak duyulurdu.Hakkımızda verilecek olumlu ya da olumuzsuz kararın ne olacağını ne zaman olacağını elimizden hiçbir şey gelmeden bekliyoruz. Allah da ahiretette bize bunları yaşatanları aynı şekilde bekletir inşallah.

 4. Cuma günü 15 gün oluyor komisyon eğer gerçekten kabul yada red cevabı verdiyse..
  Tebligat gelmiş olması gerekir Bir Allah’ın kulu da desin ya bana tebligat geldi diyeİnsanları aldatıyorlar, Zaman bir şekilde geçiyor ama olan binlerce masuma oldu.evine götüreceği üç kuruşa göz diktiler aylarca maaşsız yaşadılar vebal çokkk büyük Allah’a havale ediyorum benim zerre kadar kimde hakkım varsa hem dünyada hem ahirette alsın

 5. Sadece gülüyorum, çünkü bu sorulara cevap vermeyecektir sayın başbakanımız. Sayın Tanrıkulu nise sorduğu işe kalacaktır. Tabii bu soruların cevabını bende çok merak ediyorum ve cevaplanmasını diliyorum…

 6. Merhaba benim nişanlımın dosyası reddedildi nişanlım izmir foçada 3 ay komando eğitimi gördü fakat egitiminin bitmesine 2 gün kala egitimine son verildi memleketine dönüş yaptıgında ise avukat tutup dosya açtırdı daha geçenlerde dosyası red edildiğini öğrendik avukat arayıp dosya red edildi demiş yani ne bu anlamadık red kararı olunca noluyo dosyada sadece red kararı varmış herangi bi suçu bi bişeyi yok eğitime gitmeden evde 2 ay bekleyip soruşturmadan geçip öyle gittiler

 7. Komisyon ilk kararını verdi diye bir haber çıktı PEKİ
  1- komisyon kimleri iade etti
  2- komisyon kimleri reddetti
  3- komisyon kaç kişiyi iade etti
  4- komisyon kaç kişiyi reddetti
  5- komisyon tarafından etrafınızda iade ya da reddedilen bildiğiniz bir kişi var mı?
  Bunların cevabı hayır ise gerçekten KOMİSYON diye bir şey var mı????

 8. Komisyon iade edilen ve başvurusu reddedilen iki örnek dosya hakkında açıklama yapıp karar verirken ölçütleri neler ortaya koymalıdır. Bugüne kadar hakkinda adli hiçbir işlem yapılmamış insanlar idari tasarrufla işlerinden atılan bu insanlar yarın idari tasarrufun anayasa ve evrensel hukuğun çiğnenerek ortaya konulduğunu ispatlayacak anneleri ağlatan bu yaptırım ve işlemler için insanlar kimden helallik dilenecek intihar eden suçsuz masumlardan mı sularda yitip giden canlardan mı?

  • Allah büyüktür gençler siz suçsuzlar masumlar aklanscaksınız zaman herşeyin ilacı birbuçuk yıldır ağladık üzüldük ama dönüşünüz muhteşem olacak inşallah hepimize allah bol bol sabır versin allah yar ve yardımcımız olsun

   • Ayşe Hanım Ben 3 Aydır Takipsizlik Kararı Aldım Ve Aynı Dosya Davamız Takipsizlik Aldık Ama Bu Khk’dan Öncekinde 2 Arkadaşımızın İsmi Çıktı Ama Mualesef Bizimkisi Yok.Sizin de Söylediğiniz Gibi Dçnüşümüz Muhteşem Olacak,Güzel Günler Gelece Ama Acaba O Güzel Günleri Yaşayacak Heves mi Kaldı…!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk