OHAL inceleme komisyonu kararı ile göreve iade edilenler mağdur oluyor

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada “OHAL komisyonu kararıyla göreve dönenlerin haklarının iadesi için hukuki düzenleme yapılmalıdır” talebinde bulunuldu.

OHAL inceleme komisyonu kararı ile göreve iade edilenler mağdur oluyor

OHAL inceleme komisyonu kararı ile göreve iade edilenler mağdur oluyor

Eğitim Bir-Sen OHAL işlemleri inceleme komisyonu tarafından göreve iade edilen kamu personellerinin mali ve sosyal haklar bakımından mağdur olduğunu belirtti ve bu mağduriyetlerin giderilmesini talep etti. Sendika açıklamasında “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kararıyla kamu görevine iade edilenlerin, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenmemekte, bu kişiler mağdur edilmektedir.” ifadelerine yer verirken konuyla ilgili Devlet Personel Başkanlığının Eğitim Bir-Sen’e gönderdiği görüş yazısına da dikkat çekti.

MALİ VE SOSYAL HAKLAR

OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmündeki Kararnameler ile kamudaki görevlerine iade edilenlerin mali ve sosyal haklarının ödeneceği yönünde açık hüküm yer aldığı hatırlatıldı ancak OHAL işlemleri inceleme komisyonu kararları ile göreve iade edilenlerin bu haklardan yararlandırılmadığı belirtildi. “Olağanüstü hal kanun hükmünde kararname hükümleriyle kamu görevine iade edilenler hakkında ilgili kanun hükmünde kararnamelerde kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödeneceği yönünde açık hüküm yer almasına rağmen, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kararıyla kamu görevine iade edilenler hakkında 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de açık bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle kurumlarınca söz konusu kişilere mahrum kaldıkları mali ve diğer özlük hakları ödenmemektedir.” açıklamasına yer veren Eğitim Bir-Sen Devlet Personel Başkanlığı yazısını da paylaştı.

DPB; HUKUKİ BİR DÜZENLEME LAZIM

Devlet Personel Başkanlığının Eğitim Bir-Sen’e gönderdiği görüş yazısında;

“685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (685 sayılı KHK) uyarınca iade başvurusu kabul edilerek kamu görevine iade edilen ilgililerin, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihler ile kamu görevine iade edildikleri tarihler arasındaki mali ve sosyal hakların ödeneceğine dair hukuki bir düzenleme yapılması halinde söz konusu mali ve sosyal hakların geriye dönük olarak ödenebileceği mütalaa edilmektedir.”

ifadelerine yer verildi. İlgili kısım;

Devlet Personel Başkanlığı görüş
OHAL inceleme komisyonu DPB görüşü

Devlet Personel Başkanlığı “OHAL Komisyonuna yapılan başvurunun kabulü sonucu kamu görevine iade usulü ile anılan Komisyon kurulmadan önce olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameler ile yapılan iade usulü farklılık arz etmektedir.” açıklaması da yaptı.

Devlet Personel Başkanlığının Eğitim Bir-Sen’e gönderdiği 14.05.2018 tarihli 3284 sayılı “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu ile iade” konulu görüş yazısı tamamı için TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Bu gün kanunları çiğneyen ler ileride kendi lerini kurtaracak kanun bulamayacak ayrıca tazminat ödeyecek ler onun için yarını düşünerek hareket etmeliler

  2. İade edilen kişi yok gibi birşey iken iade edilenler mağdur oluyor diye peşine düşmek şaka mısınız ya. Dalga geçiyorlar bizimleeaaahhh

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM